Městská část Praha 6 má k projednávanému dokumentu řadu připomínek zásadního charakteru. První vyplývá už ze samostatného zdůvodnění umístění v dané lokalitě. Hlavním důvodem budování rychlodráhy příměstského typu je dle navrhovatele spojení pražského regionu s centrem města a obsluha mezinárodního letiště Ruzyně.
Ostrava zažila perné chvilky, když se mezi domácím FBC Pepino a střešovickým Tatranem rozpoutal zápas o titul. Rozhodující pátý zápas finálové série ukázal, že Tatran Střešovice rozhodně nezapře bojovného ducha i skvělé vedení. Neuvěřitelně dramatické finále jubilejního desátého ročníku české florbalové ligy skončilo za stavu 5 : 4 pro Tatran! Poprvé v historii se navíc o mistru rozhodovalo v pěti zápasech, k tomu v pátém zápase až v prodloužení.
Občanské sdružení Klub přátel Ruzyně uspořádalo koncem dubna setkání místních občanů, kteří se měli vyjádřit k programovému prohlášení sdružení a zároveň zprostředkovalo možnost setkat se se starostou Tomášem Chalupou a jeho zástupkyní Jaroslavou Trnkovou.
Bouřlivé jednání o dopravním propojení středních Čech a centra Prahy prožila v dubnu šestá městská část. Ministerstvo životního prostředí svolalo veřejné projednávání projektu rychlodráhy a jejího vlivu na životní prostředí.
Otázky pro pana starostu: Na veřejném projednávání rychlodráhy jste nenechal na tomto projektu nit suchou. Opravdu nemá tento prvek hromadné dopravy pro Prahu 6 žádná pozitiva? Zmínil jste i finanční negativa, přestože mnozí tvrdí, že rychlodráha je levnější než metro… Duben přinesl i zásadní rozhodnutí o sloučení škol TGM a Bělohorská. Co si od toho slibujete?
Za krásným Dubickým výhledem a přes Příhrazy a Mužský do Mnichova Hradiště
Druhé bankovní přepadení a tentokrát i zbytečná smrt člověka – to je statistika posledního roku, kdy se Praha 6 stala terčem útoku zlodějů. Je to přibližně rok, co byla přepadena bankovní dodávka Citibank a z ní odcizeno více než 150 milionů korun. Dodnes se po pachatelích pátrá a přepadení je považováno za loupež století. Počátkem letošního dubna byla pro změnu na Vítězném náměstí přepadena pobočka ČSOB. K tomu bohužel zastřelen člen její ochranky.
Připravované sloučení obou škol se neobešlo bez emocí. Rodiče dětí ze ZŠ Bělohorská se obávali, že tato škola bude buď úplně zrušena, nebo z pěti ročníků zbudou pouze tři. Požadovali tedy po zastupitelích zachování všech pěti ročníků a tato varianta byla také nakonec schválena.
Na základě stížností a žádostí občanů vybrala a prověřila radnice Prahy 6 několik dopravně nejhorších komunikací, v nichž by se měla objevit technická opatření vedoucí k větší bezpečnosti silničního provozu.
Ekonomika a zmenšující se počet dětí byly důvody pro sloučení dvou základních škol – T. G. Masaryka a Bělohorské 174, které do budoucna budou fungovat jako jeden celek pod hlavičkou ZŠ TGM. Shodli se na tom zastupitelé na svém posledním zasedání.
Paní Vilemína Gerstelová oslavila úctyhodných 102 let a stala se nejstarším občanem Prahy 6. Starosta Tomáš Chalupa spolu s místostarostkami Marií Kousalíkovou (na foto zcela vpravo) a Jaroslavou Trnkovou jí přišli poblahopřát a při té příležitosti předali paní Vilemíně květiny a upomínkové dárky.
Základní umělecká škola Ch. Masarykové pořádá 5. 6. od 17 hod. koncert v hotelu Crown Plaza, při němž bude na pódiu stát opět celá škola. Podobný koncert se konal již loni před Vánocemi a měl u posluchačů obrovský úspěch.
Letos připadl 28. březen – Den učitelů – na pátek. A ve škole B. Juáreze se rozhodli oslavit tento den celoškolním projektem „Den podle Amose“. Všichni učitelé si připravili a nabídli žákům svou netradiční hodinu a každý žák si pak mohl udělat svůj speciální rozvrh.
Přírodní divadlo v Šárce se objevilo i v pořadu České televize Lapidárium. Tento cyklus zpracovávala Jana Divišová, asistentka a pomocná režisérka v ČT, kterou historie Šárky zajímá i osobně: bydlí totiž v Čertově mlýně, a šárecké kotliny i výšiny má tedy takřka „pod nosem“.
Ve svátek sv. Jana Nepomuckého – 16. 5. 1913 – proudily davy Pražanů do přírodního divadla nad Čertovým mlýnem. Zástupy se táhly od stanic Buštěhradské dráhy ve Vokovicích a v Liboci i od střešovické vozovny, kde byla tenkrát konečná stanice tramvaje 11.
Tak jako v loňském roce i letos se bude na hřištích na Babě konat dětský den. „Prostor pro všechny II“, jak se akce nazývá, připravilo občanské sdružení přátel Hendlova dvora na den 24. 5. a zároveň ho spojilo i s petiční akcí za převedení pozemků hřišť z majetku hl. m. Prahy na Prahu 6.
S předstihem se připravuje oslava ke stoletému výročí prohlášení Bubenče městem. Scénář oslav se kompletoval po celý měsíc duben. Oslava by měla zahrnovat kulturní a společenské akce podtrhující historický rámec čtvrti a stavební a údržbové práce na parteru města, realizované u příležitosti „100 let města Bubenče“. Na těchto přípravách se podílejí společně Praha 6 i Praha 7.
V Bubenči je dnes evidováno 93 ulic a 1354 adres. Adresy mají PSČ v rozsahu 160 00 až 170 00. Evidováno je zde 22389 obyvatel, z toho 9059 mužů nad 15 let, 1330 chlapců do 15 let, 10730 žen nad 15 let a 1270 děvčat do 15 let.
Divadlo Spejbla a Hurvínka založil jako první profesionální loutkovou scénu prof. Josef Skupa v Plzni roku 1930. Hlavními postavami všech inscenací jsou loutky Spejbl a Hurvínek – otec a syn. Spejbl vstoupil na scénu v roce 1920, Hurvínek se narodil roku 1926. Ale: již dlouhé čtyři roky se vedou spory o jejich paternitu. Respektive Městský ústav sociálních služeb v Plzni (MÚSS), zastoupený ředitelem Gustavem Šlechtou, žaloval Divadlo Spejbla a Hurvínka v Praze, zastoupené ředitelkou Helenou Štáchovou, za porušení autorských práv. Přestože Městský soud v Praze nedávno spor rozhodl ve prospěch divadla, připravuje se odvolání. A ve vzduchu visí otazník, co dál? Požádali jsme paní Štáchovou, aby nám nejen přiblížila předmět sporu, ale nastínila i další budoucnost.
Dejvické divadlo letos koncem března uvedlo již popáté přehlídku souborů herců se zdravotním postižením.