www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 2/2007

Bezpečně přes Evropskou a Patočkovu
Evropská a Patočkova ulice se v lednu staly nejsledovanějšími komunikacemi v Praze. Městští strážníci hlídali u nejfrekventovanějších přechodů. Důvod? Konec roku i začátek nového poznamenaly dvě smrtelné nehody chodců na těchto silnicích. „Už nechci na silnicích žádné smrťáky,“ říká starosta Tomáš Chalupa, který ze své pravomoci povolal na pomoc policii. Radnice společně s magistrátem také plánuje na obou komunikacích zásadní změny, které zvýší bezpečnost chodců.

Lokální MMS-ing se ujal
Originální službu, kterou radnice na podzim spustila na svých webových stránkách, používá čím dál více lidí. Během dvou měsíců přišlo na adresu mms@praha6.cz přes šedesát obrazových zpráv.

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

  • Připravujete celou řadu bezpečnostních opatření na Evropské a Patočkově. Opravdu věříte, že díky tomu ubyde smrtelných nehod?
  • V některých místech dojde ke zúžení pruhů či dokonce snížení na jeden. Nevytvoří to jen další zácpy?
  • Na úrovni celé Prahy se diskutuje o pořádání olympiády. V této souvislosti se často zmiňuje Strahov. Jste pro olympiádu na Strahově?

Obvodní soud se bude stěhovat
Obvodní soud pro Prahu 6, který sídlí v budově šestkové radnice v Jilemnického ulici, čeká stěhování. Výpověď z těchto prostor dostal soud od úřadu již k 31. prosinci minulého roku. Dosud však nedokázal najít jiné vhodné prostory.

Práce na Malovance jsou v plném proudu
Kácením stromů u výjezdu ze Strahovského tunelu pokračuje výstavba mimoúrovňové křižovatky Malovanka, z níž v budoucnu povede další tunel od Břevnova dál směrem k Prašnému mostu.

Tančírna v Domě Armády již nebude
Na Vítězném náměstí pokračuje rekonstrukce Domu Armády Praha, která byla zahájena v loňském roce. Dokončena by měla být v polovině roku, plynule na ní naváže rekonstrukce sousední budovy Generálního štábu, která by se měla protáhnout do roku 2009. Obě budovy jsou majetkem ministerstva obrany.

Zákon o sociálních službách zapojuje občany, sami si kupují služby
Přechod na nová pravidla podle zákona o sociálních službách, a s tím spojený nápor občanů přicházejících na úřad Prahy 6, radnice zvládla.

Školy zapisují přednostně děti z Prahy 6
Na konci ledna začaly zápisy prvňáků do základních škol. Pokračovat budou do 8. února. „Letos očekáváme zhruba stejný počet prvňáčků jako v loňském roce, tedy asi 750 dětí,“ sdělil školský rada Pavel Drtina.

Rozhovor s Václavem Šírlem zástupcem starosty

  • Na radnici jste zodpovědný za správu obecního majetku. Co vše máte na starosti?
  • Spadají do vaší kompetence také výměny bytů?
  • Jak naložila rada s možností zvýšit nájemné v obecních domech?

V Praze 6 vítr shodil střechu a vyvracel stromy...
Větrná smršť, která řádila 18. a 19. ledna, byla vzhledem ke škodám po celé republice k Praze 6 poměrně milosrdná. Ale ani ji neušetřila. Silný vítr, který dosahoval rychlosti přes 160 km/h překvapil hodně lidí. Tašky ze střech domů loupal jako perníček, lámal větve i celé stromy, vyvracel dopravní značky a hasiči vyjížděli k množství případů.

Auto na přejezdu vjelo pod vlak
Řidiči v Liboci využívají železniční přejezd, na který je zákaz vjezdu.

... a pak přišel sníh
Ještě 23. ledna na záhonech kvetly macešky a nic nenasvědčovalo tomu, že během několika dní přijde sněhová nadílka.

Oslavy 100 let města Břevnova startují masopustem
Rej masek, pouliční divadlo, klauni na chůdách, zabijačkové pochoutky a pro masky jelítka i jitrnice zdarma… O letošním masopustu by mělo být veselo. V posledních letech zkomírající tradici masopustního průvodu, kterého se zúčastňovala v maskách jen hrstka lidí, čeká vzkříšení.

Břevnov bude na jaře krásný a s novými parky
S chystanými jarními oslavami je Břevnov poslední dobou středem pozornosti. Nejen co do organizace kulturních akcí, ale také stavebně. Dokončují se úpravy předpolí břevnovského kláštera, pokračuje rekonstrukce parku Královka pod Strahovem a nad základní školou na Bělohorské vzniká úplně nové hřiště.

ČVUT má velké plány a chce se soustředit do Dejvic
České vysoké učení technické se chystá investovat miliardy do svého rozvoje. Vysoké učení, které má po celé Praze rozmístěno přes sto různých pracovišť a učeben, hodlá soustředit výuku v dejvickém kampusu. Z toho důvodu plánuje v Dejvicích rekonstrukce stávajících budov i výstavbu nových.

S Tomášem Rosickým jsme jedna krevní skupina
Josef Masopust, jedna z nejvýraznějších postav československého fotbalu, oslaví 9. února 76. narozeniny. Sice už léta aktivně nesportuje, zato sleduje vše, co se kolem sportu děje. „Právě jsem se v televizi se díval na zápas Davyděnka s Berdychem na Australian Open,“ řekl, když přišel na naši schůzku do hotelu Crowne Plaza v Dejvicích. Byl v dobré náladě a na svůj věk v obdivuhodné kondici. Nejlepší evropský fotbalista roku 1962, držitel Zlatého míče, český fotbalista století a hlavně férový hráč.

Fotbaloví rozhodčí na dejvické scéně
Premiéru maďarského titulu „Šťovík, pečené brambory,“ uvede v únoru na scénu Dejvické divadlo. Dosud ji uvádělo v jen předpremiérách. Autorem hry je významný současný maďarský dramatik Zoltán Egressy. Jeho hry se setkaly s velkým ohlasem i na českých jevištích, jednou z jeho nejúspěšnějších her je Portugálie, kterou má už více než pět let na repertoáru pražský Činoherní klub.

Kino na Ořechovce opravuje a promítá dál
Kino Ořechovka, které v Praze 6 promítá filmy od 20. let minulého století, mělo namále a hrozilo mu zavření. Zachránila jej dotace městské části, která přispěje osmatřiceti tisíci korun na generální opravu promítacích zařízení.

Fotbalisté Aritmy čtvrtí na turnaji
Nejmladší fotbalisté klubu SK Aritma poprvé od září, kdy společně začali trénovat, vybojovali dobré turnajové umístění.

ČVUT slaví 300 let, prezident dostal doktorát
České vysoké učení technické slaví 300 let od svého založení. Oslavy vrcholily v lednu akcí Týden techniky. K výročí vydala škola knihu, která představuje industriální stavby v Česku, a také pamětní dopisovou známku. Zorganizovala výstavu a ocenila odborníky.

Další obyvatelka Prahy 6 oslavila významné jubileum
Anna Mišáková z Prahy 6 oslavila v lednu 100. narozeniny.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz