www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 6/2006

Dejvickou třídou se nesly árie
Takový koncert Dejvická ještě nezažila. Není věhlasnou koncertní síní, pouhou ulicí, a přesto se tu nesl krásný hlas první dámy české operní scény. Eva Urbanová, kterou provázel orchestr Národního divadla, rozezněla ulici árií „Bohové věční…“ ze Smetanovy Libuše. Jedinečný zážitek si nenechaly ujít stovky diváků.

Petřiny jsou rozkopané

Lidé na Petřinách to poslední měsíce nemají jednoduché. Severní část Petřin se proměnila ve staveniště. Od března zde probíhá kompletní obnova kanalizačních a vodovodních sítí.

Jaká byla Praha 6 před 80 lety?

Porovnejte ji s tím, jak vypadá dnes. Unikátní výstavu fotografií s názvem „Dialog prostoru a času“ zahájil starosta Tomáš Chalupa v květnu v Písecké bráně.

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

 • Nařídil jste policii, aby prováděla pravidelné razie v hospodách zaměřené na kontrolu podávání alkoholu dětem. Co vás k tomu vede?
 • Jaké efekty očekáváte? Není to trochu „hurá akce“?
 • Dejvická v květnu ožila hudbou, stany technické univerzity a atrakcemi. Některé reakce na internetu hovoří i o tom, že cílem bylo jen Vaše zviditelnění….
 • Volby do PS Parlamentu ČR

  Termín voleb:

 • pátek 2. června od 14 do 22 hodin,
 • sobota 3. června od 8 do 14 hodin.

 • Policie kontrolovala, komu se nalévá alkohol

  Do pětadvaceti restaurací po Praze 6 se vydali 12. května po osmé večer společně hlídky policistů a městských strážníků. Při nárazové akci měli prověřit, zda číšníci nalévají dětem a mladistvým alkohol. Kontrolu podniků s krycím názvem „lustr“ nařídil starosta Tomáš Chalupa.

  Deska připomíná hrdinu Josefa Balabána

  Státní svátek a připomenutí 61 let od konce 2. světové války se stalo příležitostí pro odhalení pamětní desky legendárnímu odbojáři a hrdinovi Josefu Balabánovi. Uctít památku člena odbojové skupiny Tři králové, která působila v protektorátu v letech 1939 až 1942, přišly do Studentské ulice naproti hotelu Diplomat na dvě stovky lidí.

  Ze zastupitelských klubů

  Zastupitelské dny jednotlivých klubů.

  V Praze 6 ubylo vykradených aut

  Preventivní projekt s názvem „Auto není trezor“ byl podle hodnocení zprávy policie našeho obvodu velmi úspěšný. V Praze 6 totiž výrazně poklesl počet vloupání do aut. Ve srovnání s předchozím rokem se snížil o polovinu.

  Roj včel vylekal školáky

  Krátce po konci odpoledního vyučování vylekal školáky před školou na náměstí Svobody bzučící černý mrak. Roj divokých včel chvíli kroužil a pak se usadil na stromě.

  O tom, jak se zachovat v mimořádných situacích ...

  ... i v ohrožení života se v květnu dozvídali školáci na ZŠ J. A Komenského a ZŠ Interbrigády.

  Evropskou lemují platany

  Podél Evropské vyrostlo nové stromořadí. Přes dvacet platanů vysokých kolem třech metrů nechal vysadit magistrát podél Evropské třídy směrem k Dejvicím.

  MŠ Na Okraji mění ředitelku

  Do školky Na Okraji přichází nová ředitelka.

  Veřejné toalety fungují na Vítězném náměstí

  Nedaleko zastávky tramvaje na Kulaťáku ukrývá reklamní sloup veřejné záchodky. Plně automatické WC napojené na kanalizaci instalovala firma JCDecaux jako součást městského mobiliáře. Za pět korun poskytuje uživatelům veškerý komfort.

  Další radary budou hlídat rychlost

  Hlavní město koupilo dvacet radarů na měření rychlosti. Tři směřují do rizikových míst na Prahu 6. „Jde o místa, kde hlavní příčinou tragických nehod je nepřiměřená rychlost,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek.

  Otevírají se další dětská hřiště

  S teplým počasím tráví maminky s dětmi venku většinu času. Městská část chvátá s rekonstrukcí hřišť, aby bylo dost pěkných míst na hraní. Na konci května bude dokončen sportovní areál na Hanspaulce, v červnu pak sportoviště na Babě. Událost městská část spojí s oslavami Dětského dne, který se tu tradičně slaví.

  K břevnovskému klášteru vede staronová cesta

  V historických dobách vedla k prelatuře břevnovského kláštera osová cesta. Rok před tím, než Břevnov začne vzpomínat na své povýšení na město, je cesta ke klášteru těsně před dokončením a vrací se na své místo. Okolí kláštera tak získalo nový ráz.

  Jak se stal Břevnov městem

  Řekněme předem, že Břevnov se v roce 1907 stal městem netradičním způsobem, odlišným od ostatních měst v tehdejším okolí Prahy (jako například Bubeneč, Smíchov, Vinohrady, Žižkov). V příštím roce tomu bude sto let a celý historický vývoj Břevnova připomene obsáhlá publikace, „Kniha o Břevnově“, která by měla vyjít již letos v září.

  Bytovka z Petřin má ocenění

  Výstavba v Praze 6 jde zřejmě správným směrem. Novostavby postupně sbírají architektonické ceny v soutěžích. Naposledy bytový dům na Petřinách v ulici Na Okraji. Cenu Grand Prix 2006 Obce architektů získali Karel Scheib a Tomáš Velinský z ateliéru ANTA.

  Kanalizace slaví 100 let

  V letošním roce si připomínáme 100. jubileum pražské kanalizační sítě, která byla budována mezi lety 1895 až 1906 a vyvrcholila spuštěním kanalizační čistírny v Bubenči.

  Plážový volejbal se hraje na Strahově

  Stále populárnější beachvolejbal byl vloni nejoblíbenějším sportem na Petynce a jediné hřiště bylo stále obsazené. Nyní se veřejnosti otevírá další možnost, kde si plážový volejbal zahrát. Od června je v provozu nový venkovní areál na Strahově a k dispozici jsou čtyři kurty.

  Dejvické El Niňo kraluje v Česku

  Řeklo by se všední příběh. Byli dva a padli si do oka. A bylo z toho děťátko: El Niňo. To mrně se mělo čile k světu. Brzy sluplo všecko, na co mělo apetit a po čem lze v Českých zemích ještě sáhnout.

  Malí cyklisté na startu padesátky

  Skvělé sportovní dopoledne si v květnu užily děti, které rády jezdí na kole a svoje síly si chtěly poměřit se soupeři. Přestože se nad Dejvicemi chvílemi hrozivě stahovaly mraky, slunce nakonec zvítězilo a z 2. ročníku Malé pražské padesátky se stalo příjemné sportovní klání se vším všudy.

  Na Hanspaulce bude znít rock

  Bezesporu největší, nejnáročnější, ale i nejnavštěvovanější akcí, jakou organizuje ZŠ Hanspaulka je Hanspaulský festival rockových skupin. Pokud vzpomenete na jména kapel jako Tatabojs, South Paw, Gaia Mesiah nebo Hmm..., nebudete litovat, když zavítáte 18. června od 13 hod. znovu.

  Poděkování domovu

  Po šesti letech pobytu v Domově důchodců v Šolínově ulici zemřela obyvatelka domova, naše vzdálená příbuzná Marta Vaněčková. Se jmenovanou jsme se průběžně stýkali, a tím jsme měli možnost důvěrně se seznámit s celým životem v domově panujícím. Se vzornou odbornou péčí, jak ošetřovatelskou, tak lékařskou.

  Od Králova Dvora přes Děd do Berouna

  Výlet se šestkou.

  Komunitní plánování v Praze 6

  V současné době probíhá v městských částech Prahy příprava na komunitní plánování sociálních služeb v souvislosti s přijetím nového zákona o sociálních službách. Prvním počinem je vyvolání diskuse o dostupnosti, kvalitě a komplexnosti sociálních služeb a informování veřejnosti o těchto službách.

  Domov sv. Rodiny slouží již 15 let

  Letos to bude již patnáct let, co slouží Domov svaté Rodiny klientům s mentálním a kombinovaným postižením.

  Postižené děti zářily v roli herců

  Již po osmé se konala akce s názvem Podívejte, co umíme. Dejvické divadlo a Praha 6 dají škole jednou za rok k dispozici celé divadlo. Nápad je to skvělý a děti a jejich hosté si ho umějí užít.

   
  © NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
  Šestka
  oficiální noviny městské části Praha 6
  náklad: 56 000 výtisků
  vychází 11x ročně
  Registrační číslo MK ČR 13180
  Od března 2014 vydává:
  Úřad městské části Praha 6
  Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
  IČ: 00063703
  tel. 220 189 111
  www.praha6.cz