www.praha6.cz
email

Pod břevnovským klášterem zavoněla husa…

Už podeváté si mohl každý milovník tradic a poutí vychutnat břevnovské posvícení, zábavu i nějakou tu dobrotu do žaludku. Pečené husy i koláče, tradiční „svařák“ nebo horká medovina, medové perníčky, marcipán, kolotoče, houpačky, růže vystřelené pro radost a noční ohňostroj – to vše provází znovuobnovené posvícení, které každoročně rozveselí louku v těsné blízkosti břevnovského kláštera.

Posvícení je vlastně připomínka – výroční oslava dne, kdy byl vysvěcen břevnovský kostel a začal sloužit svému účelu. První zprávy o vysvěcení kostela se vztahují ke 14. lednu roku 993. Avšak v průběhu staletí může dojít k novému vysvěcení kostela z různých důvodů. Stalo se tak i v případě břevnovského kostela. Za sedmileté války, kdy byl klášter obsazen Francouzi, Sasy a Prusy, zde byl v roce 1757 zřízen po několik měsíců lazaret a zemřelo tady 2,5 tisíce Prusů, kteří byli pohřbeni na louce za klášterní sýpkou (dnes louka „prajzovka“)

Kostel, který rovněž sloužil jako nemocnice, bylo nutné po odchodu pruského vojska celý vyčistit a znovu vysvětit. To vykonal 9. října 1757 světící biskup pražský hrabě Valdštejn a od té doby se v Břevnově drží toto nové posvícení, které od roku 1994 organizuje Spolek břevnovských živnostníků a podnikatelů pod záštitou a s podporou m. č. Praha 6.
 

Nejen posvícenské lahůdky, ale i zábavné atrakce jsou lákadlem především pro děti, které si posvícení nenechají nikdy ujít.

 

Houpačky a kolotoče, cukrová vata a jiné dobroty – to jsou lákadla, která uhranou každou dětskou generaci, od nejmenších až po ty starší. Ti náctiletí ovšem už přece jen vyzkoušejí spíš nějaký ten „drastičtější“ zážitek, ať již v podobě sedadel rotujících jak kolem své osy, tak kolem osy celého kolotoče, či v podobě simulátoru bungee jumping a jiných podobných „kulišáren“.

 

 

 

Odolat se prostě nedá! Klobásky, masíčko, husičky… a k tomu nějaké to svařené vínko nebo medovina, no uznejte, není to nádhera?

 

 

Posvícení se tradičně zúčastnily také školy a školky. Některé z nich zpestřily odpoledne vystoupením, jiné jako ZŠ Bělohorská 103 nebo MŠ Jílkova prodávaly krásné výrobky svých malých svěřenců.

 

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz