www.praha6.cz
email

Country – to je prostě o životě

Kapela Country Ladies existuje již 21 let. Byla založena stejně jako řada dalších kapel na Hanspaulce a za dobu své existence musela čelit mimo jiné i řadě nesnází, především tehdy, když se měnilo její složení. Až dnes se dá říci, že se sestava stabilizovala a tomu odpovídá i žánr a interpretace jejích písní. Skupina vystupuje v nejprestižnějších pražských country klubech a její koncerty mají stále více fanoušků. Své příznivce má i v Rakousku, Švýcarsku, Polsku či Německu. A v lednu jí vyšlo také CD, které bylo slavnostně pokřtěno za účasti mnoha country osobností, mimo jiné i Ivana Mládka. 

Jak už název napovídá, kapelu tvoří ženy: 

Zakladatelka a manažerka skupiny, Jitka Maroušková, hraje na mandolínu, kytaru a varhany. Skládá písně, upravuje a rozepisuje skladby i vokály a také uvádí koncerty. Další z dam, Soňa Hrubešová má „na starosti“ altový zpěv a kytaru, Dana Valášková hraje na banjo a bonga a zpívá mezzosoprán, Markéta Kallmünzerová je sólová zpěvačka a také hraje na kytaru, basová kytara patří Lucii Kinské, která právě zastupuje za Zuzanu Dotlačilovou, bicí střídá Jindra Vášová s Věrou Svobodovou, housle hraje Nora Romanovská, Helena Kuglerová a Šárka Pokorná, a na steel kytaru Libuše Jelínková, která zároveň občas i prostořece podbarvuje a provází koncerty skupiny. 

Vzhledem k tomuto ryze dámskému složení a také u příležitosti prvního křtu jsme proto čtyři z dam požádali o rozhovor, začínající obligátní otázkou: jak to vlastně začalo?

Jitka: No, byly jsme na mateřské a spojily příjemné s užitečným… Na Hanspaulce jsme pořádaly karnevaly jak pro děti, tak dospělé a vždy se tam sešla výborná parta. Z toho se pak postupně rodila stále lepší a lepší kapela. Ze začátku to ale byla strašná práce a dřina. Nejdříve je totiž potřeba sehnat muzikanty. Z nich vytvořit kolektiv, který obětuje svoje soukromí, rodinu a další zájmy, což vzhledem k tomu, že všechny máme děti, nebylo právě jednoduché. A když se to dá nějak dohromady, tak za půl roku jedna z holek řekne, že je těhotná nebo že si manžel nepřeje, aby dál hrála. Pak je to zase o hledání.

Proč jste ale zvolily právě country, je vám tento styl blízký?

Soňa: Stylem country vyjadřuju stav duše. 
Dana: Mě se navíc líbí i atmosféra a lidé, kteří country poslouchají. Je to určitá skupina, trošku odlišná a možná srdečnější, bližší, tito lidé mají rádi přírodu, oheň a dobrá nálada z nich vysloveně čiší. Jsou upřímnější, bezprostřednější, chtějí se s námi bavit bez přetvářky.
Jitka:
Já jsem byla odchovaná vážnou hudbou, také jsem už jako malá holka skládala klavírní skladby. Dokonce jsem hrála ve Smetanově síni, otec totiž byl houslistou v České filharmonii. Moje sestra Alice Randová se potatila a svůj život zasvětila právě vážné hudbě a je z ní sólistka v Národním divadle. Druhá sestra Elena Dolejší zpívá v Pražském smíšeném sboru. Mně se ovšem líbilo nejvíc právě country. Je to melodická, pohodová hudba, která vyjadřuje lidské pocity a nálady. 
Soňa:
A také se nám líbí třásně (dodává se smíchem. Na jejím oblečení i botách je skutečně třásní nepočítaně.)

Country… přírodní styl, přírodní písně? O čem zpíváte a odkud čerpáte?

Jitka: Sháníme písničky z české a americké country, i z černošských spirituálů. Máme ale i vlastní tvorbu. Dvě vlastní skladby jsou i na novém cédéčku. 
Markéta:
Nicméně mnohé z nich… neprošly… Kapelnice si totiž velmi pečlivě promýšlí každou skladbu, než ji pustí do éteru. Zpívat se dá ale o čemkoliv a country, to je prostě o životě. 

Country Ladies vznikly přece jen trochu netradičně. Z „mamin“ se staly zpěvačky. Jaké to je stát na pódiu?

Jitka: Ten pocit i zážitek se asi nedá úplně dobře popsat. Je skvělé, když publikum spolupracuje, když zpívá s vámi, když se zkrátka přidá. Kdo to nezažil, nepochopí. 

Nedávno vyšlo vaše cédéčko, co tedy chystáte dál?

Začínáme skládat nové písně a hlavně se připravujeme na zahraniční festivaly.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz