www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201402.pdf
(formát PDF, velikost 3.2 MB)

Tunel Blanka: práce stojí už 60 dní, otevře se v létě?

Parky ozdobí nové pomníky, připomenou osobnosti i události

Strážníci darovali krev

Z deníku Městské policie v Praze 6

Hasiči bourali cestou k nehodě

Dvě výročí v Semaforu

6. – 23. 2. Olympijský park Soči – Letná 2014

Kouzla a zázraky na Ořechovce

Příměstský fotbalový kemp pro děti

Mapa Pražské památkové rezervace zdarma

V Tatranu cvičí i miminka

Kola pro Afriku

Dukla točí vlastní dokument o legendárním klubu

Přátelské setkání s velvyslanci

Petr Konvalinka novým rektorem ČVUT

Odstranění budov v areálu bývalého hotelu Praha začalo

Kulturní centrum Kaštan pokračuje v zavedených kolejích

Stará budova lázní na Julisce omlazena po generální rekonstrukci

Slovo starostky Marie Kousalíkové pro Šestku

Sněhová pohotovost a úklid sněhu

Čekání na parkovací zóny se krátí, někde by měly být již v polovině roku

Praha 6 zve na výstavu v Písecké bráně pARTneři Bayreuth – Praha 6

Vyjádření politických klubů na aktuální téma

Piano na letišti

V Praze 6 se testoval elektrobus

SMS InfoKanál: městský rozhlas do kapsy

FS ČVUT udělila medaile

O zápisech do mateřských škol a předškolním vzdělávání s radním pro školství Ondřejem Balatkou

Zápisy umožní vybrat tu správnou školku

Výstava účastníků fotografického kurzu ve Skleňáku

Interní oddělení na Strahově nově nabízí ošetřovatelská lůžka

Sto let oslavila 23. ledna paní Věra Kropáčková

Nejkrásnější vánoční stromeček

Tunel Blanka: práce stojí už 60 dní, otevře se v létě?

Dopravní komplikace v Praze 6 měly po více než sedmi letech skončit už za několik týdnů otevřením tunelu Blanka. Jenže hned tak neskončí.

V současné době probíhá soudní spor mezi společností Metrostav a hlavním městem. Přesný termín otevření tunelu tak v tuto chvíli hlavní město nezná, a soudní tahanicí dosáhlo zatím jediného – soud pochybnosti magistrátu o platnosti smluv na stavbu tunelu ve svém předběžném názoru zamítl a potvrdil jejich platnost. Další soudní jednání je plánováno na začátek března. Občané Prahy 6 a řidiči, projíždějící touto městskou částí už několik let se skřípěním zubů, se teď oprávněně primátora města ptají – kdy tohle skončí?

„Slibovat otevření, a pak jedinou větou o údajné neplatnosti smluv tunel zaříznout, je neuvěřitelné. Nechápu, že si hlavní město vůbec dovolí vzít občany Prahy 6 a řidiče jako rukojmí ve sporu o peníze, které patří Metrostavu a které má Praha v rozpočtu, a nedokáže říct, kdy se tunel otevře. Všichni teď musí čekat, jak dopadne soud. To naprosto odmítám a jako starostka i zastupitelka hlavního města chci po panu primátorovi jasné vysvětlení,“ řekla Marie Kousalíková, starostka Prahy 6.

O tom, že se 1. května 2014 tunel otevře, pochyboval vloni jen málokdo, a samo hlavní město termín potvrdilo. Jenže pochybnosti primátora o platnosti smluv na tunel Blanka zastavily platby společnosti Metrostav. Hlavní město odmítlo zaplatit Metrostavu požadovaných 2,1 miliardy korun za již provedené práce. Spor skončil u rozhodčího soudu a stavba byla od prosince zastavena. „Pochybnosti ohledně formální platnosti smlouvy o dílo se společností Metrostav nebylo možné vyřešit jinak než v rámci rozhodčího řízení,“ uvedl primátor města Tomáš Hudeček. „Město nemohlo souhlasit s rozhodnutím Metrostavu zastavit stavbu, proto v rámci rozhodčího řízení podalo vzájemnou žalobu, aby měl Metrostav povinnost ve stavbě pokračovat bez ohledu na neuhrazené faktury,“ dodal. Soud na konci ledna nařídil Metrostavu pokračovat v pracích na vybraných objektech stavby v omezeném rozsahu.

„Nikdo z vedení odboru městského investora (nový a dosud stejný ředitel nastoupil do funkce 1. 2. 2012) nepochyboval o platnosti smlouvy mezi hlavním městem a Metrostavem. Je nepředstavitelné, že vedení města začalo pochybovat o platnosti smlouvy s Metrostavem až v okamžiku, kdy je stavba prakticky dokončena. Od listopadu 2013 přestalo OMI HMP předávat jednotlivé pokyny potřebné k pokračování stavby. Metrostav ve své žalobě tvrdí, že mu hlavní město neplatí řádně dokonce již od června 2012. Přitom nikdo z vedení hlavního města nijak dostatečně nereagoval na upomínky Metrostavu. Neumím pochopit, jak si někdo vůbec může dovolit zastavit práce v době, kdy je již provedena jejich naprostá většina... A po letech stavby, kdy občané mimořádně trpěli a byli velmi tolerantní ke stavbě, o které byli utvrzováni, že skončí nejpozději v dubnu 2014 (bez některých parkových úprav) a kterou naprostá většina z nás vítala,“ řekl René Pekárek, místostarosta městské části Praha 6 a dodal: „Požadujeme, aby bylo bezodkladně přijato takové řešení, které zajistí dokončení tunelového komplexu v nejpozději v průběhu 2. čtvrtletí roku 2014.“

Stavba nejdelšího městského tunelu v Evropě vyjde na 36 miliard korun a původně měla sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014 a nyní se mluví o konci léta, ovšem bez záruky. Co byste vzkázali hlavní městu? Napište nám na tiskoveoddeleni@praha6.cz.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz