www.praha6.cz
email

Den otevřených dveří na Ladronce

Rozestavěná a rekonstruovaná Ladronka se otevře veřejnosti. Každý zájemce se může 18. října od 14 do 18 hod. přijít podívat, jak se stará barokní usedlost opravuje a mění v zázemí pro areál volného času na břevnovské pláni.

V rámci prohlídky mohou návštěvníci projít celou usedlostí, prohlédnout si vnitřek historického objektu, zbytky černé kuchyně, studnu, odhalené základy původních zdí nebo prostory bývalé stodoly, která se změní na bowlingovou hernu. 

Oprava Ladronky se prodlouží až do jara příštího roku, to kvůli nečekaně náročným stavebním úpravám. Původně se zahájení plánovalo na leden. „O konečném termínu stále jednáme. Rád bych, kdyby jaro již bylo ve znamení otevřené Ladronky,“ uvádí starosta Tomáš Chalupa.
 
Záměrem projektu je maximálně zachovat původní stavbu. Během oprav se zjistilo, že poškození krovů a konstrukcí na objektu je horší, než se předpokládalo. Dřevěné konstrukce jsou napadené hnilobou a hmyzem, budovy mají také narušenou statiku. Časový skluz způsobily též práce na záchraně historických prvků. Při rekonstrukci dělníci objevili historickou černou kuchyni, kterou je podle stanoviska památkářů nutné zachovat. Z toho vyplynuly změny projektu spočívající v zásadní změně vnitřní dispozice hlavní budovy. Na proměny Ladronky se mohou lidé přijít podívat při Dni otevřených dveří 18. 10.

Navýšení celkových nákladů o zhruba 9 milionů korun vyvolala podle starosty Chalupy rovněž skutečnost, že projekt byl hlavním městem zpracován podle podkladů z roku 2001, od té doby však došlo k dalšímu chátrání budovy. „Jestliže tehdy byla poškozena asi třetina krovů, nyní je to více než dvojnásobek,“ uvedl Chalupa. 
Praze 6 byla usedlost převedena do majetku teprve 1. ledna 2004, do té doby veškerou agendu spojenou s projektováním, stavebním průzkumem i výběrem dodavatele zajišťovalo hlavní město. To také schválilo dotaci na pokrytí víc jak poloviny nákladů. „Město nám poslalo 32 milionů. To je nejvíc, co nám kdy na nějakou akci přispělo,“ řekl Chalupa. Zároveň ale upozornil, že město také nese plnou odpovědnost za to, v jakém stavu usedlost je.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz