www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201202.pdf
(formát PDF, velikost 6.8 MB)

Praha 6 zakázala hazard, zmizí desítky hracích automatů

Otestujte své ledviny v rámci prevence

Triky podvodníků, jak okrást seniory, jsou podobné.

V Dejvicích se pili šampióni

Vybíraly se nejhezčí kočky, opuštěným se hledal domov

Náhodní svědci pomohli policii

Výstava o operaci Anthropoid v Praze poprvé na Dědině

Nejstarší objevené pole je zřejmě v Bubenči

Areál DDM na Vypichu nabídne prostor všem generacím

Levandule v Semaforu nabídne smích i nové melodie

Premiéra v Dejvickém je o drsném světě zoufalců

Nejdůležitější je, aby sloužila duše, říká 101 letá Marie Fejfarová

Výzva osamělým seniorům a zdravotně postiženým občanům Městské části Praha 6

Knihovna Břevnov je příjemnější a hezčí

Stanice techniků dostala nový kabát

Sociální pracovnice Prahy 6 vyrazí k lidem do terénu

Slovo Marie Kousalíkové pro Šestku

Parkovací průkazy pro postižené se mění za nové

O nemocné lípy v Thákurově se vedou spory, park zůstává uzavřen kvůli bezpečnosti

Budoucí prvňáci šli k zápisům

Děti opencard mít nemusí

Na Hanspaulce se jednalo o dopravě

Oznámení o inventarizaci objektů v Sedlci

Nová policejní služebna na Hanspaulce už slouží

Ražba tunelů postupuje rychle, na Veleslavíně je už i Adéla

Stavba metra opět přibrzdí Evropskou

Čestní občané se v novém roce sešli u jednoho stolu

Nejdůležitější je, aby sloužila duše, říká 101 letá Marie Fejfarová

RNDr. Marie Hana Fejfarová z Hanspaulky oslavila 10. ledna úctyhodné sto první narozeniny. Jako je obdivuhodné, v jaké fyzické i psychické kondici se paní Marie nachází, tak zajímavý byl celý její život, kdy stála po boku svého muže, předního českého kardiologa, prof. MUDr. Zdeňka Fejfara.

Paní Fejfarová žije sama v domě po manželových rodičích a je stále soběstačná, jen na procházky ven potřebuje doprovod. Nemůže si ale vynachválit sousedy, kteří jí pomáhají i s nákupy. Ještě vloni ji navštívil starosta Chalupa, nyní se již zdravotně necítila na delegaci z radnice, ale s radostí přijala blahopřání paní starostky a dárek, a to hlavně knihy o Praze 6, které si moc přála, a kvalitní červené víno, „mléko starců a stařen“, bez nějž si neumí život představit, jak se to naučila ve Francii a Švýcarsku.

Drobná, štíhlá žena s jiskrou v očích, myšlením a reakcemi, za které by se nemusel stydět čtyřicátník, a pouze jednou holí, která odlehčuje jejím umělým kyčelním kloubům, totiž stále nejraději čte – aniž by příliš potřebovala zvětšovací sklo. Zajímá se o dění kolem sebe, neváhá v noci vstávat kvůli ohlášeným astronomickým jevům a denně komunikuje s přáteli, a to především telefonem z ciziny a ve třech jazycích – anglicky, francouzsky a švédsky. Má spoustu přátel, hlavně všude po Evropě i v Japonsku. Trvá na tom, že nejdůležitější pro člověka je, aby mu sloužilo tělo, ale hlavně duše. A když už to s tím tělem není slavné, musí to člověku alespoň myslet. „Nemyslete si ale, že to máte zadarmo; každé ráno na posteli intenzivně cvičím a večer si místo počítání oveček přeříkávám básně, nejradši Máchův Máj, z nějž ještě umím dobrou polovinu. Na nikoho si nemohu stěžovat, jen sama na sebe,“ říká upřímně paní Fejfarová. Kondici si paní Fejfarová udržovala celý život atletikou i sjezdovým lyžováním; ještě v osmdesáti letech vylezla s manželem na švýcarský alpský vrchol Mönch (4107 m.n.m.).

Oceňuje péči radnice Prahy 6 o seniory. „To každá čtvrť nedělá. Minule jsem starostovi Chalupovi navrhovala, aby zavedl také „bábi boxy“ a „děda boxy“, protože my staří asi hodně překážíme. To je smutné. V šestnácti nad tím mávnete rukou, ale pak vám to dojde.“

Marie Fejfarová byla manželkou předního českého kardiologa, prof. MUDr. Zdeňka Fejfara, DrSc. (1916–2003), rodáka z Libáně od Jičína, ale jinak celoživotního Hanspauláka, byť pobývali spolu léta v cizině, ve Švýcarsku přes dvacet let. Zdeněk Fejfar se zabýval krevní nedostatečností, poruchami regulace krevního oběhu a prevencí kardiovaskulárních chorob (především náhlé srdeční smrti při akutní místní ischemii myokardu, jejíž zásadní prevenci navrhl v roce 1980). Paní Marie se setkala i se spoustou lidí s diskutabilním osudem, z nichž vzpomíná na Marii Zápotockou a exkomunikovaného katolického kněze a ministra zdravotnictví Josefa Plojhara, který často jezdil do Ženevy a byl jí průvodcem po římských galeriích. Ke konci života se dostalo Zdeňku Fejfarovi velkého ocenění i od Olgy Havlové, která poskytla podporu české kardiologické společnosti.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz