www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200803.pdf
(formát PDF, velikost 4.8 MB)

Placená stání? Sdělte svůj názor v anketě.

Pomůcka pro rodiče: Hodnocení základních a mateřských škol

Neuvěřitelné příběhy našich sousedů ukazují totalitu

Příběh, kterému se dnes již nechce věřit

Vokovický masopust plný hudby a písniček

Trasy letadel i hluk hlídá nové zařízení

Pestré trávení volného času pro seniory

Dejvický Sokol slaví 120

Čtěte dětem, je to zdravé

Šestý MTB maraton byl letos „pohodová akce“

El niňo sbírá cenné kovy

V Dejvicích se ochutnávaly a vařily vybrané lahůdky

Zastupitelé rozdali granty

Školky nabídnou letos o šedesát míst více

Dejvickému nádraží se vrací důstojnost

Radní Holický odešel z funkcí, stal se úředníkem

Slovo starostyTomáše Chalupy pro Šestku

Modernizovaná železnice z Kladna povede na Masarykovo nádraží

Dopravní opatření se vyplatila – letos žádná smrtelná nehoda

Praha 6 vyjednává dohodu s letištěm

Ulice dostanou „vysvětlivky“

Strážníci dopadli zloděje okapů

Vandalové devastují zastávky na Petřinách

Studie odvětrání tunelu bude přesnější

Úpravy na Hanspaulce začnou

Rozhovor s Věroslavem Gebouským, předsedou komise územního rozvoje

Malí novináři zpovídali starostu

Trasy letadel i hluk hlídá nové zařízení

Hluk leteckého provozu na ruzyňském letišti stejně tak jako dodržování přesné přistávací i odletové trasy letounů hlídá nepřetržitě nový monitorovací systém. Od února jsou výsledky monitoringu zveřejňovány na stránkách letiště www.prg.aero v odkazu životní prostředí.

Monitorovací systém ANOMS8 patří ke světové špičce. V Ruzyni jej tvoří 13 stanic umístěných po hranicích hlukového pásma či těsně před ním. V Praze 6 jsou stanice na Bílé hoře a v Řepích. Stanice nepřetržitě snímají hluk v okolí a bezdrátově propojují s počítačem, kde se naměřeným hodnotám přiřazují časy a čísla jednotlivých letů, typ letadel, letecké společnosti i destinace. Systém také dokáže zaznamenat i průvodní meteorologické podmínky, které mohou hluk ovlivnit a dokáže odlišit, zda hluk pochází od letadla nebo jde o projíždějící sanitku či štěkání psa. V monitoringu za leden tak například můžeme zjistit, že průměrná měsíční hladina neleteckého hluku je nepatrně vyšší než průměrný hluk způsobený letadly. Norma hluku pro den je v ČR stanovena na 60 decibelů, pro noc na 50 decibelů.

Přístroj také zaznamenává všechny pohyby letadel v okolí letiště, které je možné na obrazovce sledovat v 2D nebo 3D zobrazení, a to jak v reálném čase, tak ze záznamu. U každého letu je vidět jeho průběh a trajektorie. „Přístroj jsme pořídili kvůli případným stěžovatelům na zvýšenou hladinu zvuku, abychom se mohli přesvědčit, jak situace probíhala a zda mají pravdu, či nikoliv,“ uvedla mluvčí Správy letiště Praha Eva Krejčí. Také letiště může z vlastní iniciativy tlačit na letecké dopravce, pokud nedodrží předepsané postupy a dráhy letů. Již nyní jsou společnosti penalizovány při překročení hlukových limitů.

Podle Evy Říhové, manažerky životního prostředí Správy letiště Praha, evidují zhruba 250 stížností na hluk za rok. „Přibližně dvacet procent z toho bývá oprávněných,“ říká Říhová. Díky novému systému lze přesně určit kdy, kudy a jak hlučně se letadlo pohybovalo vzhledem k přesné adrese stěžovatele. „Doporučujeme stěžovatelům zaznamenat si nejen den, ale také hodinu, minutu, a jde-li to, i vteřinu, kdy jim hluk připadal nepřeměřený,“ doplnila Říhová. Z důvodu dohledání starších stížností se všechna data získaná pomocí ANOMS8 archivují.

Monitorovací systém má letiště k dispozici na 11 let. Zařízení stálo 160 miliónu korun. Stejný systém využívají například letiště Heathrow, Gatwick nebo Stansted ve Velké Británii,“ vyjmenovává manažerka životního prostředí letiště Eva Říhová.

Denně se na Letišti Praha registruje od 550 do 650 letů, za loňský rok to bylo celkově téměř 175 tisíc letů, což je o 5,1 procenta více než v roce 2006.

Na monitoru je zřetelně vidět trasa, kterou letadlo použilo k přistání, vzdálenost od domu případného stěžovatele i hluk, jaký v daném čase způsobilo.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz