www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200803.pdf
(formát PDF, velikost 4.8 MB)

Placená stání? Sdělte svůj názor v anketě.

Pomůcka pro rodiče: Hodnocení základních a mateřských škol

Neuvěřitelné příběhy našich sousedů ukazují totalitu

Příběh, kterému se dnes již nechce věřit

Vokovický masopust plný hudby a písniček

Trasy letadel i hluk hlídá nové zařízení

Pestré trávení volného času pro seniory

Dejvický Sokol slaví 120

Čtěte dětem, je to zdravé

Šestý MTB maraton byl letos „pohodová akce“

El niňo sbírá cenné kovy

V Dejvicích se ochutnávaly a vařily vybrané lahůdky

Zastupitelé rozdali granty

Školky nabídnou letos o šedesát míst více

Dejvickému nádraží se vrací důstojnost

Radní Holický odešel z funkcí, stal se úředníkem

Slovo starostyTomáše Chalupy pro Šestku

Modernizovaná železnice z Kladna povede na Masarykovo nádraží

Dopravní opatření se vyplatila – letos žádná smrtelná nehoda

Praha 6 vyjednává dohodu s letištěm

Ulice dostanou „vysvětlivky“

Strážníci dopadli zloděje okapů

Vandalové devastují zastávky na Petřinách

Studie odvětrání tunelu bude přesnější

Úpravy na Hanspaulce začnou

Rozhovor s Věroslavem Gebouským, předsedou komise územního rozvoje

Malí novináři zpovídali starostu

Příběh, kterému se dnes již nechce věřit

Karel Vávra: „Možná by se u mě estébáci nakonec ‚profackovali‘ k dalším jménům, ale to se jim nepovedlo...“

Ing. Karel Vávra se narodil 14. června 1927 v Praze, vyrůstal ve Střešovicích v rodině úředníka pražského magistrátu a náčelníka libeňského Sokola. Během studia na Masarykově prvním reálném gymnáziu v Křemencově ulici, se stal členem protinacistické odbojové buňky ve Zpravodajské brigádě. V květnu 1945 během Pražského povstání se stejně jako jeho starší bratr přihlásil k vojenské službě a jako aktivní členové Zpravodajské brigády sloužili na smíchovských barikádách.

Po válce začal Karel Vávra studovat stojní fakultu ČVUT, kde ho zastihly události února 1948. Účastnil pochodu studentů na Pražský hrad na podporu prezidenta Beneše. Několik dní po komunistickém puči byl osloven spolužákem z gymnázia Borisem Kovaříčkem, zda-li by nepokračoval ve zpravodajské práci pro západní demokratické země ve skupině Šeřík. Tato protikomunistická odbojová skupina vydávala letáky, předávala zpravodajské informace dalším skupinám napojeným na západní agenty a personálně byla propojena s hnutím „Pravda zvítězí“. Lidé z těchto skupin měli vazby na slavného generála Karla Kutlvašra, někdejšího velitele Pražského povstání, kterého komunisté odsoudili ve vykonstruovaném procesu k doživotnímu kriminálu.

„Víte, to bylo něco jiného než za války. Když se obrátili na generála Kutlvašra, zda by se do těchto skupin nezapojil, tak se raději držel zpátky. Zjistil, že to organizují naivní vysokoškolští studenti, bylo mu jasné, jak to skončí. Měl pravdu. To se nedalo srovnat se Zpravodajskou brigádou za války. Tu vedli důstojníci, kteří věděli, jak se dělá odboj. V Šeříku se lidé navzájem znali jmény, věděli jsme, kdo kde bydlí a furt se schůzovalo. To bylo špatně,“ vypráví Karel Vávra.

Skupiny „Šeřík“ a „Pravda zvítězí“ byly prozrazeny už na konci roku 1948. Karel Vávra byl zatčen za protistátní činnost. Během výslechů ho nutili, aby prozradil jména dalších lidí ze skupiny. Karel Vávra statečně zapíral i přes nevybíravé fyzické metody StB. Tvrdil, že byl posledním v řetězci celé skupiny a nikoho tedy nezná, což u brutálních výslechů potvrdil i jeho přítel a organizátor skupiny Kovaříček, kterého později komunisté popravili. U neveřejného procesu bylo odsouzeno čtyřiašedesát členů Šeříku a ukázalo se, že je udal někdo ze skupiny. Karel Vávra dostal „jen“ 4 roky kriminálu, pravděpodobně díky tomu, že nepřiznal tisk a distribuci letáků. Celý trest si odseděl na Jáchymově v táboře Mariánská v uranovém dole Eva. Na konci roku 1952 byl propuštěn s tím, že musí nastoupit jako dělník v kladenských ocelárnách, odkud ho povolali k nejhorším vojenským oddílům v té době – PTP. Po dvou letech by propuštěn a pracoval na Šumavě při odvodňování luk. Přitom se dál vzdělával v technických a matematických oborech. StB ho sledovala krátce po propuštění z kriminálu a znovu po roce 1968. Je nositelem řady medailí za protinacistický a protikomunistický odboj.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz