www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200709.pdf
(formát PDF, velikost 5.8 MB)

Školní rytmus se vrací do ulic

Radar u vstupu do obory Hvězda rozbili vandalové

Na pomník Nikoly Tesly začíná soutěž

Svatbu na letišti vyhráli v soutěži

Při mozkové mrtvici rozhoduje rychlost

Vypich se stane baseballovým centrem

Otázky a odpovědi z www.praha6.cz

Jak do školy bezpečně

4. bienále Industriální stopy v prostorách Ekotechnického musea

Finské písně v Kaštanu

Sobotní sokolení neboli ve zdravém těle ­ zdravý duch

Pozvánka na putování za studánkami

Staň se Hvězdou na Ladronce

Taekwon-do jako sport i obrana

Dejvický šerm má skvělé výsledky

Nemocnice na kraji města ve Střešovicích

Aritma rozšiřuje areál, Tatran vyměnil podlahu

Prázdné školní budovy mají nové nájemce

Hřiště pro malé i velké

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Obvodní soud pro šestku bude v Praze 2

V programu "Deregulace" radnice nabídne další volné byty

V domě Nová Ořechovka jsou ještě volná místa

Starosta Bayreuthu navštívil Prahu 6

Informační centrum navede turisty k památkám

Letadla již v noci rušit nebudou

V soukromých jeslích budou i dotovaná místa

Prodanou nevěstu v Šárce střídá Rusalka

Rozhovor s René Pekárkem předsedou kontrolního výboru

Městská část nabízí Dejvickému divadlu 25 milionů

Chystá se obnova dalšího parku

Vyplácení dávek se zpožďuje

Radnice vyhlašuje podmínky pronájmu garáží

Po Leninovi ani stopa

Vzpomínka

Při mozkové mrtvici rozhoduje rychlost

"Iktová jednotka v ÚVN pracuje 24 hodin denně," říká primář neurologie Jaroslav Elis

Na neurologickém oddělení vojenské nemocnice ve Střešovicích leží pacienti, kteří budou mít to štěstí, že se po mozkové mrtvici dokáží vrátit do běžného života. Řada z nich však skončí s trvalým poškozením mozku v léčebnách nebo v invalidním důchodu, odkázáni na pomoc druhých. To, jak rozsáhlé bude mít náhlá cévní mozková příhoda následky, bývá často závislé na včasném zásahu lékařů.

"U mozkové mrtvice je nejdůležitější rychlost, za jakou se pacient dostane do nemocnice, a doba, za jakou dobu je v nemocnici ošetřen," říká primář neurologického oddělení ÚVN Jaroslav Elis. V nemocnici ve Střešovicích, která je spádovou pro obyvatele Prahy 6, se nachází unikátní neurologické pracoviště, které jako jediné v celé republice poskytuje pacientům s mozkovou mrtvicí komplexní péči nepřetržitě. "Ať se k nám pacient dostane v kteroukoliv denní či noční dobu, vždy je připraven tým odborných lékařů ­ neurolog, neurochirurg i neuroradiolog, kteří rychle zasáhnou. Jsme schopni dělat 24 hodin denně, protože rychlost je v případě mozkové mrtvice základem úspěšné léčby," dodává primář Elis s tím, že ani pacienti nestonají od osmi do dvou, když jsou běžně ordinační hodiny. Neurologické pracoviště je vybaveno špičkovými technologiemi pro včasnou diagnostiku i léčbu a úzce spolupracuje s radiodiagnostickým oddělením. Kromě specializovaných lůžek je nyní iktová jednotka vybavena i kamerami, které permanentně sledují stav pacienta.

Ani to však podle primáře Elise nestačí, pokud se pacienti do nemocnice nedostanou včas. Aby se minimalizovalo trvalé poškození, je nutné pacienta s mozkovou příhodou ošetřit do dvou hodin od vzniku problému. Pokud lidé pocítí jakoukoliv poruchu hybnosti nebo jen brnění, poruchu zraku nebo řeči, měli by okamžitě vyhledat neurologické oddělení. "Nesmí váhat a okamžitě volat záchranku. Lidé často myslí, že problém odezní, že to přejde, přitom by měli přijít okamžitě," dodává primář.

Zjednodušeně řečeno při mozkové mrtvici dojde v mozku k ucpání cévy a nedokrvení nebo nebo naopak zakrvácení mozku. Lékaři musejí cévy co nejrychleji zprůchodnit. Čím dříve, tím menší následky.

Primář Elis se domnívá, že právě obyvatelé Prahy 6, kteří mají špičkové oddělení ve své spádové nemocnici, často přijíždějí zbytečně pozdě a jednotku náhlých mozkových příhod ve vojenské nemocnici téměř nevyužívají. Cévní mozkové příhody jsou přitom druhou nejčastější příčinou onemocnění v České republice, které v polovině případů končí úmrtím. Na 100 tisíc obyvatel ročně připadá 300 onemocnění náhlou mozkovou mrtvicí. Tyto statistiky zhruba odpovídají počtu obyvatel Prahy 6. "Cévní mozkové příhody jsou obrovský problém a počty těchto případů jsou pobuřující. Vyplývají i z nedostatečné informovanosti lidí," vysvětluje lékař. Nejsou přitom už zdaleka jen záležitostí starých lidí. Nebezpečí mozkové mrtvice se týká i mladých lidí kolem dvaceti let. Riziko je při vyšším krevním tlaku, migrénách, u žen jej zvyšuje používání antikoncepce.

Dosud byl výsledek z pohledu laika velmi pesimistický, lidé po mrtvici často opouštěli aktivní život. "Když se to nevzdá, je možnost vrátit se do normálního života," říká doktor Elis. Jeho slova potvrzuje sedmadvacetiletá Věra Zajíčková, kterou postihla mozková mrtvice před pěti lety. "Musela jsem se všechno učit znovu. Neuměla jsem mluvit ani chodit," říká žena, která v té době pracovala jako učitelka v mateřské školce. Dnes Zajíčková pracuje ve Sdružení Ictus, které s neurologickým oddělením spolupracuje. Sdružení pomáhá lidem, kteří prodělali mrtvici, znovu se vrátit do běžného života.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz