Začátek školního roku doprovázely anonymní telefonáty školám, že jsou stovky z nich po celé republice podminované. Na situaci reagovala i Praha 6.
„Vedení městské části, ani žádná z našich škol, sice neobdržela přímo adresovaný výhružný email, pouze hromadnou varovnou zprávu, přesto jsme z preventivních důvodů doporučili školám, aby v průběhu odpoledního vyučování vzaly děti na výuku mimo budovu školy,“ říká místostarostka pro školství Mariana Čapková (PRAHA 6 SOBĚ) a dodává, že národní centrála proti terorismu a kriminalisté, kteří se hrozbami zabývali, vedení radnice ujistili, že podle jejich informací nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo jít o reálnou hrozbu.
Protože útoků a nebezpečných situací přibývá, a to i ve školách, děti i učitelé se na ně připravují průběžně, po celý školní rok, a to formou, která odpovídá věku a chápání dětí. Na jaře a opět na podzim složky integrovaného záchranného systému připravily v základních a mateřských školách speciální vzdělávací programy.
Například žáci Základní školy Norbertov v polovině září se svými vyučujícími během cvičení obešli deset stanovišť a dozvěděli se, jak se zachovat v nebezpečných situacích, základní pravidla správného chování v rizikových situacích a postupy, které mohou v případě potřeby zachránit životy, například jak zavolat nebo poskytnout první pomoc. Jako odměnu jim program zpestřila předvedená technika, tedy hasičské vozy, motorky a policejní auta, což vyvolalo u dětí velký zájem a nadšení. Základní škola Marjánka zase trénovala evakuaci žáků při požáru a zakouření celého objektu. Aby cvičení simulovalo reálnou situaci, byli na místě hasiči v zásahových oblecích, auta se zapnutými majáky i další složky integrovaného záchranného systému.
Nácviky evakuací, ale i invakuací, což je přesun osob v případě nebezpečí dovnitř objektu, budou pokračovat i během letošního školního roku. Stejně tak budou pokračovat dny integrovaných záchranných systémů v základních a mateřských školách v rámci přípravy obyvatel na mimořádné události a krizové situace.