Mezi literáty, kteří našli svůj domov v Praze 6, stojí na čelném místě Ladislav Fuks. 24. října je to právě sto let od jeho narození.
Fuksův dvoupokojový dejvický byt byl legendární. Obýval jej sám se starou matkou, jeden pokoj proměnil v kabinet kuriozit přeplněný suvenýry a vzpomínkami. Navštěvoval ho tam kdekdo, od Hany Hegerové po Miloše Kopeckého.
Autor Spalovače mrtvol, Pana Theodora Mundstocka či Myší Natálie Mooshabrové vnesl do české literatury mimořádně vytříbený styl a témata poněkud funerální. Fuksovi nejbližší přátelé z židovských rodin byli zavražděni v koncentračních táborech a citlivý spisovatel našel téma zla coby ústřední motiv své tvorby.
Na rozdíl od takového Arnošta Lustiga však sám Židem nebyl a motiv perzekuce stigmatizovaných či jiným způsobem oslabených lidí přeformátoval do obecnější roviny. Proto jeho knihy dnes nepůsobí jako dokument, ale jako díla stále živá. Vždyť útlak nějakého druhu přímo souvisí s nedokonalou lidskou podstatou.
O autorově životě a díle se ještě do konce října můžete dozvědět více na výstavě Protisvěty Ladislava Fukse v letohrádku Hvězda. 17. října od 17 hodin máte možnost navštívit poslední kurátorskou komentovanou prohlídku výstavy Protisvěty Ladislava Fukse s Michaelou Kuthanovou. O dvě hodiny později je připraveno groteskně kriminální loutkové divadlo Bio Masha: Péče, které vzniklo na motivy Fuksova románu Myši Natalie Mooshabrové.