Betlém patří k symbolům Vánoc. Letos máte možnost prohlédnout si hned čtyři, od tradičních perníkových jesliček v kostele svatého Matěje až po betlémy z 18. století, které budou na šestce k vidění poprvé.
Už počtvrté se uskuteční živý betlém, na kterém se podílí zhruba sedmdesátka účinkujících, převážně dětí ze základních škol Bílá a Marjánka, a uměleckých škol Petřiny, Harmonie a Jana Hanuše. Vidět ho můžete v úterý 17. prosince od 17.30 hodin v sále Základní školy Bílá.
Betlémy vyprávějí
Od 14. prosince do 12. ledna můžete v Galerii 6 v ulici Pod Kaštany poprvé zhlédnout unikátní betlémy Martina Šmakala. Poprvé na šestce uvidíte pravděpodobně nejrozsáhlejší soukromou sbírku dřevěných starožitných vyřezávaných betlémů, mnohé z nich jsou velmi zajímavé, raritní a vzácné. „Jde o betlémy z období od roku 1782, kdy císař Josef II. svým dekretem zrušil část církevních řádů a taktéž stavění betlémů na oltářích, což nepovažoval za důstojné, až do doby těsně po druhé světové válce,“ popisuje svou sbírku čítající skoro stovku betlémů majitel Martin Šmakal. Ten také bude ve vybrané dny návštěvníkům k dispozici a nabídne jim komentované prohlídky, kde se o jednotlivých exponátech dozvědí více. Podrobnosti najdete na webových stránkách galerie6.cz.
Pražské betlémy
Další betlémy si můžete prohlédnout od 14. prosince do 5. ledna v Břevnovském klášteře. Kromě klasických, především pražských betlémů, zde budou i díla nejlepších současných tvůrců z celé České republiky nebo několika betlémářů z Břevnova. Mezi nimi je i Jan Roda, který ke dvěma velkým vyřezávaným betlémům vytvořil pro tuto příležitost další, Břevnovský betlém dlouhý 160 centimetrů. Největší betlém na výstavě ovšem bude šestimetrový. Návštěvníci mohou obdivovat i neobvyklé miniatury klasických betlémů. Připravený je doprovodný program, při němž si můžete vyzkoušet například stavbu betléma, malování postaviček, fotokoutek nebo strom přání. V pondělí 30. prosince proběhne noc betlémů, kdy bude výstava otevřena do 22 hodin.
Vstupné činí 100 a snížené 70 korun. Výstavu, která se koná každý rok na jiném místě, organizuje Muzeum českých Vánoc spolu se členy betlemářských spolků Betlemáři.cz a Spolkem českých betlemářů. Podrobnosti na milujemebetlemy.cz.
Perníkový betlém
Tisíce návštěvníků rok co rok navštěvují kostel svatého Matěje, aby si prohlédly perníkový betlém. Jeho historie sahá až do roku 1972. Tehdy přinesla akademická malířka Helena Horálková o vánočních svátcích novému místnímu duchovnímu správci Janu Machačovi jako pozornost několik malovaných perníkových figurek. Tomu se natolik zalíbily, že je nechal vystavit v kostele, aby se jejich krásou mohli pokochat všichni příchozí. Perníkové postavičky měly takový úspěch, že se jejich vystavování stalo o Vánocích tradicí. Počet se postupně rozrůstal až na současné tři stovky. Postavičky jsou zdobené podle vzoru lidových krojů. V roce 2002 předala Helena Horálková tradici pečení a zdobení betléma Danielu Zítkovi. Také on začíná s výrobou už v říjnu, aby do Vánoc vše stihl. Každým rokem je tak celá kolekce čerstvá, proto perník dobře vypadá a hezky voní.
Perníkový betlém se stal takovou atrakcí, že do kostela svatého Matěje přichází každý rok tisíce návštěvníků. Zpřístupnění kostela zajišťují místní farníci ve svém volném čase.
Letos si můžete perníkový betlém prohlédnout v tyto dny:
21. a 22. 12. od 11 do 17 h
24. 12. od 11 do 15 h
25. a 26. 12. od 11 do 17 h
28., 29. 12. a 1. 1. od 11 do 17 h
V lednu pak o víkendech od 14 do 17 h, s výjimkou soboty 11. 1., kdy je otevřeno jen od 13 do 15 h.