Úctyhodných 102 let oslavila 10. ledna Marie Hana Fejfarová z Hanspaulky. S přibývajícími lety i zdravotními komplikacemi tato obdivuhodná žena neztrácí nic ze svého bystrého myšlení a schopnosti komunikace. Byla také nejstarším občanem Prahy 6, který se účastnil volby nového prezidenta.
Adresou paní Fejfarové je od února loňského roku státní LDN v Chittussiho ulici. Kromě pohybových problémů si však zachovala mysl a schopnosti uvažování, jež by jí kdekdo mohl závidět. Ještě vloni žila bývalá matematička sama v řadovém domě na Hanspaulce, vzpomínajíc na svůj bohatý život zasvěcený manželovi, významnému kardiologovi Zdeňku Fejfarovi, který reprezentoval českou lékařskou vědu u Mezinárodní lékařské organizace (WHO). Spolu procestovali celý svět.
Život plný služby a práce pro jiné znamenal vzdát se naděje na založení vlastní rodiny a pro paní Fejfarovou po smrti manžela život v osamocení, byť se spoustou přátel. Již dlouho si nemohla sama nakupovat a nebavilo ji vaření pro jednu osobu. Poté, co si narazila při pádu kyčel a musela se znovu učit chodit, rozhodla se zůstat ve státní LDN v Chittussiho ulici, jejíž personál a péči si nemůže vynachválit. „Až na tu kuchyň, s tou jejich univerzální hnědou omáčkou…,“ dodává s úsměvem.
Každé ráno cvičí, jak měla ve zvyku doma. Nadchla pro cvičení i ostatní pacientky. Společnost dalších lidí jí dělá velmi dobře. Přináší jí opravdovou radost. A ona je zdrojem nových impulzů i pro ně: učí je slovní hry, vyměňuje si s nimi knížky a vypráví jim o svém zajímavém životě. „Já jsem se nikdy nedala a neuzavřela jsem se do sebe, nikdy jsem samu sebe nelitovala. Hlavně že mi slouží stále oči a mozek.“ Čte v angličtině Agathu Christie a Danielu Steelovou a díky sestřičkám a spolubydlící má pravidelný přísun denních novin.
Paní Fejfarová je přírodním i lidským „unikátem“, za kterým byli v LDN už i novináři sbírající názory stoletých lidí. I dnes si dokáže paní Fejfarová vedle knih najít neobvyklou zábavu – nudit se neumí: „Denně se těším na pohled z okna pokoje na stromy. Ne že bych je objímala jako pan Zeman, ale mám ráda to jejich členění. Člověk na to nemá tolik času, když žije normálně, ale já tam znám skoro každou větvičku, protože nějakou zábavu si prostě musíte najít.“
Personál LDN je momentálně více než rád, že paní Fejfarovou má. Starají se tam totiž o francouzského pacienta, který má rodinu v Čechách, ale jinak neumí slovo česky. Paní Fejfarová, která se snaží pomoci, kde může, jim dělá překladatelku. „Když jste izolovaní, jste v nemocnici a neznáte jazyk, tak jste úplně ztracení.“
Paní Fejfarová se zájmem sledovala souboj prezidentských kandidátů a neodpustila si účast ve volbách: „Dokud mi to myslí, proč bych ze sebe dělala většího otroka, než jsem. Vždyť je to každého povinnost! Já bych to brala totiž nejen jako právo, protože když nevolíte, nemůžete absolutně proti ničemu protestovat.“