www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 2/2011

Starosta rezignoval, nový bude v únoru

Tři měsíce od komunálních voleb přišla Praha 6 o starostu Tomáše Chalupu. Vedení městské části se vzdal poté, co jej prezident Václav Klaus jmenoval ministrem životního prostředí. Nového starostu zvolí zastupitelstvo 25. února na mimořádném jednání.

Odcházející starosta Chalupa: „Bylo mi ctí.“

Dvanáct let práce věnoval Tomáš Chalupa Praze 6. Nejprve jako místostarosta, osm let byl jejím starostou. Třetí volební období jenom „nakousnul“. Od ledna je ministrem životního prostředí.

12 let na radnici

Ministr a poslanec Tomáš Chalupa (ODS) vedl radnici městské části od roku 2002, předchozí čtyři roky byl jejím místostarostou pro oblast financí, investic a bezpečnosti.

Co říkáte odchodu starosty Tomáše Chalupy na ministerstvo

a jak hodnotíte jeho osmileté působení ve vedení městské části?

Nový tajemník úřadu Holický: Musíme šetřit

Úřad městské části má od ledna nového tajemníka. Je jím Jan Holický, který předchozí tři roky zastával na úřadu funkci vedoucího odboru školství. Jako vítěze výběrového řízení ho do funkce ještě před koncem roku jmenoval starosta Tomáš Chalupa se souhlasem ředitele magistrátu.

Praha 6 aktualizovala hodnocení škol

Radnice Prahy 6 zveřejnila na internetových stránkách www.jakdoskoly.cz aktualizované hodnocení základních škol, které monitoruje uplynulé tři roky. Rodičům může pomoci vybrat vhodnou školu pro své děti a zároveň se orientovat v nabídce škol v Praze 6.

Praha 6 znovu soutěží o nejlepší služby

Po loňských úspěších v soutěži Zlatý erb, která hodnotí webové stránky a elektronické služby měst a obcí, se bude Praha 6 letos znovu ucházet o úspěch na medailových pozicích. Želízkem v ohni pro 13. ročník soutěže by měly být novinky v elektronických službách, a to elektronické aukce, deník úředníka nebo databáze obecních domů zveřejněná na internetu.

Stavba vestibulů metra výrazně zkomplikuje dopravu

V únoru začínají práce na výstavbě dvou vestibulů stanic metra, stanice Červený vrch a Veleslavín. Stavba uzavře části vozovek, změní směry provozu. V únoru nepojede tramvaj z Vítězného náměstí do Šárky.

Tramvajová trať do Podbaby už se staví

Demolicí nepoužívaného mostu pro koleje železniční vlečky v lednu začala stavba prodloužení tramvajové trati do Podbaby. Hotová by měla být v červenci tohoto roku. Do té doby čeká obyvatele Podbaby několik dopravních omezení.

Varování pro seniory: pozor na zloděje a podvodníky

Pečovatelská služba varuje své klienty před podvodníky, kteří se pohybují po Praze 6 a okrádají seniory. Vydávají se přitom za zaměstnance Pečovatelské služby. Ze seniorů vylákají peníze nebo je přímo okradou.

Senior akademie poradí, jak se chránit

V lednu byl v Domě s pečovatelskou službou ve Šlejnické slavnostně zahájen cyklus přednášek Senior akademie, který pro občany v seniorském věku zdarma organizuje městská policie. Zájem o přednášky týkající se prevence kriminality byl velký, proto se už nyní plánuje další termín přednáškového cyklu.

Štěrk, psí výkaly a odpadky odhalila obleva, Praha 6 uklízí

Lednová obleva stáhla sněhovou pokrývku ze silnic a chodníků. Na veřejných prostranstvích tak objevilo velké množství posypu, odpadků a psích exkrementů. Radnice Prahy 6 zahájila intenzivní úklid.

Střední školy přijímají přihlášky

Únor a začátek března je poslední možností pro žáky devátých tříd a jejich rodiče, kdy se mohou rozhodnout, kde pokračovat ve studiu. Nejpozději do 15. března je potřeba řediteli vybrané školy odevzdat přihlášku.

Rada schválila komise

Rada městské části schválila v samém závěru loňského roku složení komisí zastupitelstva pro volební období 2010 – 2014.

Sál hotelu Crown plaza obsadila dobrá vína

Galadegustace více než tří set medailových vín ze soutěže Prague Wine Trophy a dalších vybraných vín oceněných vinařství se uskutečnila v lednu v hotelu Crowne Plaza.

Pohár Prahy 6 prověřuje zdatnost školáků

Soutěže mezi základními školami Prahy 6 a 17 o Pohár Prahy 6, které organizuje Dům dětí a mládeže, jsou v plném proudu. Jenom v lednu se konaly soutěže v přehazované, v šachu a ve šplhu. V únoru se rozehrají turnaje ve futsalu a v basketbalu.

Richard Tesařík: Plánuji jen do druhého dne

Známý zpěvák a šestkový patron Richard Tesařík vykročil do tohoto roku s pětašedesátkou na krku. Přestože tvrdí, že v jeho věku už není co plánovat, aktivit má plný diář. V muzikálech střídá jednu roli za druhou, každý týden hraje s YoYo bandem a na jaře poprvé vyskočí z letadla.

Hledejte chuť Prahy

Originální recepty z dob, kdy se v Praze jedli šneci, lososi a chřest, proslulost metropoli dělaly taliány hledá v kulinářské soutěži „Jak chutná Praha“ Pražská informační služba.

Kaštan nabídne jazzový týden

Ve dnech 14. až 19. února KC Kaštan hostí již čtvrtý ročník festivalu Jazsix. Jazsix aneb šest jazzových večerů v Praze 6 je jednou z větších akcí, které Unijazz na své domácí scéně v Kaštanu každoročně pořádá. Obdobně ještě Teatrucho, Festival osamělých písničkářů a Blue§ix.

Popmuseum připomíná slavné koncerty 90. let

V první polovině 90. let se česká a moravská pódia otevřela světu a klasici i novicové světového rocku a popu si na nich takřka podávali dveře. Tento proces připomíná a dokumentuje první letošní výstava Popmusea v KC Kaštan s názvem Přišli včas (a s křížkem po funuse).

Muž bez minulosti je úspěšný

Dejvické divadlo znovu boduje. Tentokrát s inscenací Muž bez minulosti Akiho Kaurismäkiho, jak ji nastudoval režisér Miroslav Krobot. V 18. ročníku ankety Divadelních novin se stala Inscenací roku 2010.

Čestní občané se sešli u jednoho stolu

Tradiční novoroční svačina s čestnými občany Prahy 6 se letos nesla v duchu loučení se starostou Chalupou. Ten se v roli starosty setkal s čestnými občany naposledy. Gratulace patřily armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi, který 8. ledna oslavil 93. narozeniny a stále ohromuje své okolí vitalitou a bystrým rozumem.

Josef Masopust slaví 80

Nejlepší český fotbalista minulého století a čestný občan Prahy 6 Josef Masopust oslaví 9. února 80. narozeniny. Držitel Zlatého míče z roku 1962 je prvním z Čestných občanů Prahy 6, kteří letos oslaví stejné jubileum.

Velvyslanci pozvedli číše

Novoroční číše vína se zástupci velvyslanectví sídlících v Praze 6 je tradiční společenskou akcí, kterou začátkem roku organizuje v Pelléově vile radnice Prahy 6. Pozvání na „glass of wine“ s odcházejícím starostou Tomášem Chalupou přijalo 53 velvyslanců či chargé d´affaires ze států všech kontinentů.

Architektura Střešovic ve Skleňáku

Chcete-li se detailně seznámit s meziválečnou architekturou Střešovic, kterou reprezentuje mnoho unikátních vil a domů, nemusíte si šoupat podrážky ulicemi Prahy 6. Stačí navštívit výstavu za výlohou Skleněného paláce na náměstí Svobody.

Z aleje platanů zmizel Julius Zeyer

Alej osobností, kterou v září v rámci oslav devadesáti let Prahy pokřtil převor břevnovského kláštera je o jeden strom chudší. „Zmizel nám platan s číslem 90. Zjistili to pracovníci našeho úřadu,“ oznámil mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Poděkování hlídce místního oddělení policie

Za představenstvo Bytového družstva Václavkova 28–30 a všechny družtevníky děkujeme zasahující hlídce ve složení nstržm. P. Kučerský a nstržm. L. Šmolík. Oba nadstrážmistři prokázali svou pomocí nad rámec svých povinností, že se na policii můžeme spolehnout. 

Lupiči dopadeni

Zvýšený výskyt vloupání na Praze 6 donutil policisty k intenzivnějším hlídkám. Díky denním a nočním kontrolám a sledování podezřelých osob se jim 21. ledna podařilo zadržet dva muže krátce poté, co se vloupali do rodinného domu.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz