www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 6/2009

Metro do Motola má zelenou
Většina obyvatel Prahy 6 si léta přeje, aby se metro z Dejvic rozjelo dál. Krok za krokem nyní mohou sledovat, jak se tento „sen“ přibližuje skutečnosti. Pražští zastupitelé na konci května schválili, že do roku 2015 na prodloužení metra z Dejvic do Motola město uvolní 10,7 miliardy korun. Dalších více než osm miliard bude tvořit příspěvek z Evropských fondů.

Slovo Tomáše Chalupy pro Šestku

  • Zastupitelé hlavního města schválili peníze na výstavbu metra. Je složité prosazovat projekt podobného rozsahu?
  • Znamená to, že prodloužení trasy A už nic neohrozí?
  • V Pelléově vile proběhla benefiční akce podporující činnost této galerie. Dopadla podle Vás úspěšně? Pomůže to galerii

Vlaky z Kladna končí v Dejvicích, od 14. června jezdí z provizorní zastávky
Ještě první dva týdny v červnu pojedou vlaky od Kladna až na Dejvické nádraží.

Obecní nájemníci budou mít v době rekonstrukce domu slevy
Nájemníci obecních bytů v domech, které radnice neprodává a které rekonstruuje, dostanou po dobu oprav slevu na nájemném. Radní rozhodli, že za první měsíc bude odpouštěno nájemné v plné výši, v dalších měsících 40 % nájmu při úplných rekonstrukcích a 20 % nájmu při částečných opravách.

Praha 6 se baví a cvičí
To, že to vPraze 6 žije, není žádnou novinkou. Městská část připravila i včervnu pro své obyvatele řadu zajímavých aktivit. Poslední květnový den se uskutečnil první ze série Promenádních koncertů ve Hvězdě, celý červen také pokračuje venkovní cvičení pro seniory a matky na mateřské, kterým je zajištěno hlídání dětí.

Slovenské velvyslanectví nově sídlí v Bubenči
Slovenské velvyslanectví má nové sídlo vPelléově ulici. Slavnostní otevření vily, která se veřejnosti otevřela po generální rekonstrukci, se uskutečnilo vkvětnu za přítomnosti předsedů vlád obou zemí Roberta Fica a Mirka Topolánka, i ministrů zahraničí Miroslava Lajčáka a Karla Schwarzenberga.

Příspěvek na jesle je vyšší
Radní zvýšili příspěvek rodičům z Prahy 6, kteří potřebují umístit dítě do jeslí a mají nízké příjmy. Mírnější limit pro přiznání příspěvku je reakcí na finanční krizi, která může zasáhnout i občany Prahy 6. „Po změně pravidel může na příspěvek dosáhnout více rodin,“ domnívá se radní Ondřej Balatka.

Děti na Ladronce: na bruslích jen s helmou
Na Ladronku mohou děti do 15 let na kolečkových bruslích  jedině shelmou. Tak nařizuje nový provozní řád areálu. Povinnost nosit helmu pro děti platí od května.

Nad Alejí staví nový vchod
Gymnázium Nad Alejí buduje nový, důstojnější vstup do školy. Po letech se gymnazisté také dočkají vlastních šatních skříněk.

Knihy se stěhují do Dejvic
V květnu začalo stěhování knihovního fondu do nové budovy Národní technické knihovny v Dejvicích.

Zápis do školek: dětí je čím dál více Praha 6 postaví novou školku
Zápisy do mateřských školek skončily pro řadu rodičů zPrahy 6 zklamáním. Pro jejich děti nebylo místo. Přes tři sta rodičů zPrahy 6 dostalo negativní rozhodnutí na žádost o přijetí. Ve více než třetině případů matky, které by rády nastoupily do zaměstnání nebo již pracují. Zoufat si však přesto ještě nemusí. Přes léto přibude dalších sto míst a na podzim začne radnice svýstavbou nové školky.

Válku lidem připomněly zbraně i vojenská auta
Již po páté si letos Praha 6 připomínala konec 2. světové války celodenním programem na Dejvické třídě.

Před branou se hrálo i sportovalo
Tržiště volnočasových organizací přilákalo do Písecké brány více než tisíc návštěvníků. Na akci se během hravého odpoledne představily dětské zájmové kroužky a sportovní oddíly. Šestnáct organizací připravilo pro děti výtvarné, sportovní nebo jiné zábavné aktivity, které si všichni mohli vyzkoušet na vlastní kůži.

ČVUT opět staví v Dejvicích
Vareálu vysokých škol vDejvicích vyroste za 18 měsíců nová budova. Takový je i její název: ČVUT – Nová budova Dejvice. Jde o největší investici Českého vysokého učení technického za posledních pětadvacet let. Budova bude sloužit Fakultě architektury a dalším součástem.

Hanspaulku zkrášlí upravený park
Městská část se chystá na obnovu dalšího parku. Upraveného vzhledu by se měly dočkat zelené plochy přilehlé kusedlosti Pernikářka na Hanspaulce. Na revitalizaci památkově chráněného areálu dohlížejí památkáři.

Děti z MŠ Jílkova nechápou: někdo jim krade stromky
Děti z MŠ Jílkova vPraze 6 si prožily velké zklamání. V noci z 12. na 13. května ze školní zahrady zmizelo téměř vše, s čím si rády hrály – domečky, skluzavka, mašinka…

Postižené děti vystavují
Do 12. června se koná výstava výtvarných prací dětí sautismem, mentálním postižením a kombinovanými vadami v autosalonu Přerost a Švorc AUTO (Veleslavínská ulice 39, Praha 6). Výstavu pořádá Občanské sdružení Strom, které se zabývá podporou vzdělávání dětí stěžkým zdravotním postižením.

Atletické mistrovství
znovu na StrahověPo třech letech se vrací vrchol domácí atletické sezony na stadion Evžena Rošického. Poslední červnový víkend tak lze na Strahově vidět nejlepší české atlety na Mistrovství ČR v atletice.

Kašpárkohraní
neděle 14. června od 12 do 20 hodin, obora Hvězda rodinný festival pro děti a rodiče.

Pohádka spojila děti na pódiu
Letošní jubilejní 10. představení žáků základní školy speciální v Rooseveltově v Dejvickém divadle bylo svým programem jedinečné. Divadelní odpoledne „Podívejte, co umíme X.“ vzniklo jako společné dílo žáků ZŠ speciální a ZŠ Emy Destinnové a dalších hostů.

Filmový Antifetfest upozornil na závislosti
Druhý ročník festivalu amatérských filmů stématikou nejrůznějších závislostí, kriminality, násilí a šikany měl i letos vPraze 6 rekordní účast.

Kulturní události vPraze 6: Labyrint světla a Literatura bez hranic
Literatura bez hranic ve Hvězdě

Šermíři dejvického Sokola o sobě dali vědět na MS
Dva dejvičtí šermíři si letos vybojovali účast na Mistrovství světa, které se konalo v irském Belfastu.

Školkové děti soutěžily pod olympijskými kruhy
Mateřské školy z Petřin se v květnu utkaly při své třetí olympiádě. Pořádala ji, stejně jako v minulých letech, mateřská škola Bubeníčkova.

Cyklisté se počasí nelekli
Hrozící déšť, ani rozmoklá a zablácená dráha plochodrážního stadionu na Markétě neodradily malé cyklisty, aby si to mezi sebou rozdali v dalším ročníku Dětské cyklistické padesátky.

Zemřel páter Jan Machač, čestný občan Prahy 6
Prvního června by monsignore Jan Machač, římskokatolický kněz a Čestný občan Prahy 6, oslavil 94. narozeniny. K lítosti všech, kteří jej znali z jeho více než třicetiletého působení v roli faráře u sv. Matěje, se jich nedožil. Zemřel 9. května po krátké nemoci.

Happening na podporu galerie přilákal veřejnost
Originálním způsobem se rozhodli členové správní rady Galerie Anderle podpořit činnost galerie, která prezentuje obrazy grafika Jiřího Anderleho, jeho jedinečnou sbírku afrického umění a nabízí prezentační prostory mladým umělcům.  Akci „Galerie sobě“, která přilákala veřejnost na zahradní slavnost, podpořila i řada známých umělců.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz