www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 1/2007

V Anderleho galerii vystavují třináctiletí školáci
Obrazy dvanáctiletých a třináctiletých žáků základní školy nám. Interbrigády mohou návštěvníci spatřit v Pelléově vile v Galerii Anderle, vedle děl slavného grafika. Výstavu jim uspořádal přímo Jiří Anderle, který obrazy "zachránil" z výstavy na plotu školy.

Miliony do oprav škol a ulic
Staré projekty dokončit a zahájit přípravu nových - to je úkol, který si podle schváleného rozpočtu dávají zastupitelé Prahy 6. Starost o čistotu a pořádek, opravy školních budov a rekonstrukce neutěšeného stavu chodníků a vozovek tak stále zůstávají středem zájmu městské části. Na zlepšení dopravy, školství a městské infrastruktury posílají zastupitelé milionové částky, které z rozpočtu Prahy 6 v letošním roce odčerpají nejvíce peněz.

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

 • Od ledna platí dva nové zákony, které se týkají řady lidí – sociální a stavební. Byla radnice na změny připravena?
 • Stát podle Vás zaspal?
 • Znamená to, že nedávná snaha pražských starostů, aby radnice nedotovaly, stát se vyplatila?
   

Mění se zákony, radnice zřizuje bezplatné linky pro dotazy
Náročné období čeká v lednu všechny občany, kteří pobírají sociální dávky. Jak jsme informovali již v minulé Šestce, podle nově platného zákona o sociálních službách (č. 108/2006 Sb.) je nově zaveden příspěvek na péči. Ten je určen lidem, kteří potřebují z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pomoc jiné osoby. Zcela nahradí vyplácené zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o osobu blízkou.

Pražští starostové odmítají dotovat státní agendu
Ještě na počátku ledna hrozilo, že radnice budou dotovat nejen administrativu, ale i samotné dávky. Na účtech radnic chyběly peníze na jejich vyplacení a starostové se obávali, že tisíce lidí dostanou své peníze se zpožděním.

Neobvyklé divadlo
Neobvyklé divadlo se naskytlo v prosinci kolemjdoucím na Flemingově náměstí v Dejvicích. Plameny hořícího plynu sahaly až 4 metry vysoko.

Rozhovor s místostarostou Jiřím Fárkem

 • Zastupitelé schválili letošní rozpočet. Jak byste jej charakterizoval? 
 • Považujete současné hospodaření Prahy 6 efektivní? 
 • Obec má své vlastní finanční zdroje získané z prodejů majetku. Jsou účelně zhodnocené? 
 • Není riskantní využívat jednorázové a neopakovatelné zdroje?
   

Děti darovaly hračky opuštěným

V předvánoční době pořádá každoročně Český rozhlas sbírku hraček pro děti z dětských domovů a děti handicapované pod názvem Daruj hračku s Českým rozhlasem.

Další radar hlídá piráty silnic
Po zprovoznění radaru na Evropské musejí řidiči počítat s pravidelným měřením rychlosti i na Bělohorské ulici. Úsek na Bílé hoře, nedaleko před konečnou tramvaje, je na začátku a na konci označen bílou čárou. Radar je součástí systému, který zavádí magistrát společně s městskou policií.

Občané nemusí čekat na interpelace
Od únorového jednání zastupitelstva se mohou občané Prahy 6 vyjadřovat bezprostředně k projednávaným bodům jednání a nemusejí čekat na vymezený čas, tzv. interpelace. Zastupitelé Prahy 6 schválili změnu jednacího řádu zastupitelstva.

Budoucí školáci půjdou k zápisu
Koncem ledna a začátkem února proběhnou na čtrnácti základních školách Prahy 6 zápisy do prvních tříd. Pro rodiče tak nastává jedno z nejdůležitějších období – rozhodnout, jakým směrem své dítě vyšlou.

Jak vybrat tu správnou školu?
Desatero pro rodiče, kteří hledají školu pro svého prvňáčka

Hřiště u Písecké brány nemá plot, je v památkové zóně
Díky teplému podzimnímu počasí se ještě před koncem roku podařilo dokončit a otevřít další zrekonstruovaná hřiště v Praze 6. Jsou to hřiště Na Vlčnovce, Pod Novým lesem, v Šáreckém údolí, pod zámečkem na Hanspaulce nebo u Písecké brány.

Kluziště, koncerty i osvětlení zpříjemnily Vánoce
Vánoce Prahy 6 byly letos bezesporu nejúspěšnější. Spojení kulturních programů ve vytápěném stanu a kluziště pro děti přilákalo do Dejvic stovky lidí. Jen na kluzišti ze zvláštní umělé hmoty se denně vystřídalo kolem pěti set dětí.

V Dejvicích skončil provoz tržnice, další to čeká
Je nákupům u stánků definitivně odzvoněno? Pražský magistrát postupně ruší tržiště v centru Prahy. Novela tržního řádu, kterou chtějí pražští radní přijmout, zlikviduje na čtyřicet prodejních míst. Stánky trhovců hyzdí centrum města a řada z nich nesplňuje hygienické normy.

Eva Pilarová chystá CD
Zpívající a spokojené publikum ve vánočním stanu měla Eva Pilarová. Svoje příznivce odměnila kolekcí koled a písniček ze Semaforu. Jako perličku na závěr přidala nejen svůj slavný čardáš, ale i úryvek písně v čínštině, který pilovala pro loňské vystoupení v Asii.

Z divadelního klubu centrem pro mladé muzikanty
Není tolik klubů, které by si dlouhodobě dokázaly udržet své návštěvníky. Kultura je drahé zboží a konkurence velká. Klub Delta na sídlišti Dědina má důvod k oslavě, letos oslaví 20 let existence. Patří k nejstarším klubovým scénám v Praze. Popřát jí během jara přijdou známé kapely, které na Deltě během let koncertovaly. Nabídka je pestrá.

Se Zuzanou Jáchymovou z klubu Delta

 • Jak dlouho v klubu Delta působíte?
 • Jak se za ta léta mění obecenstvo?
 • Na co se do Delty nejvíce chodí? Máte nějaká želízka v ohni?
 • Co byste na klubu změnila nebo chtěla vylepšit?

Sedm divů Prahy 6
Největším divem je břevnovský klášter

Kampaň „POSTEL“ byla úspěšná
Domov a jeho pacienti děkují za podporu všem, kteří kampaň podpořili

Místo polepšovny azylový dům tří přání
Azylový dům Přemysla Pittra pro děti v Praze 6 – Ruzyni byl otevřen jako alternativní forma ústavní péče (především diagnostických ústavů) pro děti v září 2003. Zřizovatelem je Občanské sdružení Dům tří přání.

Den sociálních služeb přiblížil veřejnosti služby organizací
V prosinci se uskutečnil v příjemném prostředí Domu s pečovatelskou službou ve Šlejnické ulici Den sociálních služeb, který se konal v rámci Komunitního plánování sociálních služeb v Praze 6. Akce se zúčastnili zástupci ÚMČ Praha 6 a patnáct organizací poskytujících sociální služby, které představily veřejnosti svoji činnost.

Takový byl rok 2006 v Praze 6
Ohlédnutí za rokem 2006

Slavný režisér Tabakov v Dejvickém divadle
Legenda ruského divadla, jednasedmdesátiletý Oleg Tabakov, se svým neméně známým souborem Moskevského divadla, zavítal na návštěvu do Dejvického divadla. Jeden z nejlepších ruských divadelních souborů, známý pod názvem Tabakěrka, hostoval v Praze v rámci minifestivalu, které iniciovalo právě Dejvické divadlo.

Ve sto letech přišla na kávu ke starostovi
Bývá zvykem, že chodí starosta za jubilanty. Tentokrát to bylo opačně. Se skutečně obdivuhodným elánem a neuvěřitelnou vitalitou přišla na kávu a dort paní Františka Boublíková, která oslavila svých 100 let.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz