www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 12/2006

Tomáš Chalupa opět starostou
Do čela radnice byl znovu zvolen dvaatřicetiletý Tomáš Chalupa (ODS). Prahu 6 bude v následujících čtyřech letech řídit koalice ODS a SNK Evropští demokraté. Zástupci obou stran společně podepsali koaliční smlouvu, která jim zaručuje celkem 31 hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

Rozhovor se „staronovým“ starostou T. Chalupou
Starostou Prahy 6 byl zvolen Tomáš Chalupa (ODS). Na radnici Prahy 6 je od roku 1998. Do křesla starosty se posadil poprvé v roce 2002. Stal se tak prvním starostou po roce 1989, který dokázal obhájit své křeslo.

Složení Rady Městské části Praha 6
pro období 2006 – 2010

Zeptali jsme se zástupců opozičních stran

Čeho chcete dosáhnout v následujících čtyřech letech, jaké jsou vaše priority?

Zúžení Patočkovy řidiči neberou vážně

Nebezpečný přechod u křižovatky Patočkovy a Bělohorské bude mít semafor již od začátku ledna. Ještě před tím, než bude semafor stát, nechal magistrát vozovku zúžit na jeden jízdní pruh. Dopravu před přechodem tak omezují příčné bílé pruhy, které svádí auta do jedné poloviny.

Nájemci obecních bytů mohou měnit

Městská část již potřetí nabízí k výměně volné byty, které mohou získat nájemci obecních bytů. Radnice již dříve rozhodla, že umožní občanům Prahy 6, kteří žijí v obecních bytech v domech, které nejsou určeny k prodeji, výměnu za menší volné byty v domech, které jdou do privatizace a byt si bude možné později koupit.

Pohlídejte si výměnu občanek
Od ledna přestávají platit staré občanské průkazy bez strojově čitelných údajů vydané do 31. 12. 1996. Pokud se nechcete prokazovat neplatným průkazem, je nutné zažádat o jeho výměnu.

Rychlost na Evropské sleduje radar
Řidiči, pozor: pokud nechcete mít starosti s policií, na Evropské zvolněte! Povolenou rychlost tu hlídá nový radar městské policie. Zařízení je umístěno přímo na Evropské ve směru do centra, těsně nad odbočkou na Vlastinu. Automaticky zaznamená každé auto, které překročí povolenou rychlost.

Vyfoťte nepořádek a pošlete radnici
Pomocí obrázkových zpráv z mobilních telefonů se obyvatelé mohou zapojit do práce radnice. Pokud si chtějí stěžovat na nepořádek před domem, špatně zaparkovaná auta, díry v chodníku nebo černé skládky, postačí, aby na radnici zaslali MMS zprávu mobilním telefonem na emailovou adresu mms@praha6.cz. Fotografie bude umístěna na webových stránkách radnice a problém se začne řešit.

Symboly Vánoc září na Břevnově a v Dejvicích
Adventní čas v Praze 6 tradičně vítá rozsvícení vánočního stromu. Letos poprvé se slavnostně rozzářily stromy dva. První rozsvícení, na Břevnově za Kaštanem, doprovodil vánoční koncert souboru Sponte Sua a slova převora Siostrzonka z břevnovského kláštera. Druhé rozsvícení dejvického vánočního stromu, rozcinkaly zvonky Manouškovy pražské zvonohry.

Praha 6 má své první obchodní centrum
Nákupní zóna s jednoduchým názvem „Šestka“ a symbolem hrací kostky se lidem otevřela v polovině listopadu, necelý rok od zahájení stavby. Obchody jsou ukryté pod zeleným kopcem na Dlouhé míli na konci Evropské ulice.

Lidé i radnice si přejí bezpečnější refýže
Čekat na tramvaj na úzkých ostrůvcích podél Evropské se v místech, kde chybí zábradlí, podobá adrenalinovému sportu. Nikdy nevíte, zda vás z přeplněné zastávky nesmete projíždějící náklaďák. V listopadu si oddechli lidé z okolí Veleslavína. Zastávka je rozšířená a dostala zábradlí.

Školáci z nám. Svobody si čtou v novém
Z příjemného prostředí nové knihovny se mohou od listopadu těšit děti ze základní školy nám. Svobody. Knihovnu zařízenou novým nábytkem mohou děti navštěvovat od oběda až do pěti hodin odpoledne, dopoledne slouží pro výuku literatury. Ke knížkám navíc brzy přibudou i tři počítače připojené na internet.

Knihovna na Hanspaulce pro všechny
Školní knihovna na Hanspaulce letos oslavila páté narozeniny. Zatímco dosud v knihovní sbírce listovali pouze školáci, od prosince je knihovna přístupná veřejnosti.

Příspěvek na péči nahradí „bezmocnost“ k důchodu
Nový zákon o sociálních službách (108/2006 Sb.), který začne platit od ledna příštího roku, přináší změny při vyplácení důchodu osobám, které pobírají zvýšení pro bezmocnost. Součástí nového zákona je příspěvek na péči, který zcela nahradí dosud vyplácené zvýšení důchodu pro bezmocnost (dále jen bezmocnost). Bezmocnost náleží naposledy při splátce důchodu splatné v prosinci tohoto roku.

Dětem v nové jídelně chutná mnohem víc
V ZŠ Benitta Juareze v Bílé už se vaří a děti nemusejí na obědy docházet do okolních škol. V rámci rekonstrukce celé  školy byla v listopadu dokončena přestavba kuchyně a jídelny. Supermoderní kuchyni si pochvalují kuchařky i děti.

Ve Vokovicích vzniká nový administrativní komplex
Klidné Vokovice zjevně přitahují firmy, které touží mít kanceláře mimo centrum města. V prostoru mezi administrativními budovami Citibank a Olympusem zanedlouho vyrostou další dvě budovy plné kanceláří, které budou lemovat Evropskou třídu.

Královka se změní v příjemný park
Břevnovský park Královka je další z těch, které čeká velká rekonstrukce. V rozsáhlém prostoru pod Strahovem, mezi ulicemi Bělohorskou, Gymnastickou a Vaníčkovou se začne s úpravami již tento měsíc. Do jara by měl zarostlý park prokouknout, vznikne tu i nové dětské hřiště a odpočinková místa.

 

Pomník Nikoly Tesly má základní kámen
Významný vědec a vynálezce – elektrotechnik Nikola Tesla, po němž je v Dejvicích pojmenovaná ulice, bude mít v těchto místech pomník. Odhalený základní kámen poklepal chorvatský prezident Stjepan Mesič. Nikola Tesla, který má srbský původ, a v Chorvatsku se narodil a letos uplynulo 150. výročí jeho narození.

V Písecké bráně zazní Rybova mše
Slavná vánoční mše Jakuba Jana Ryby zazní na Boží hod v Písecké bráně. Mimořádné představení sólistů Národního divadla a Státní opery Praha doprovodí sbor Vox Pragae. Orchestr Praga Sinfonietta bude dirigovat Miriam Němcová.

 

Radniční web čte stále více lidí
Webové stránky radnice začaly atakovat hranici 26 tisíc návštěvníků za měsíc.

Komunitní plánování v Praze 6
Se ztrátou zraku člověk zároveň přijde o většinu přátel, o práci, partnera a nakonec i o iluze. Potom se u lékaře nebo na sociálním odboru dozví o tom, že pro něho existuje možnost „začít znovu“. Tuto může nalézt v pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro zrakově postižené v Praze 6 na Dědině.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz