www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 11/2006

Volby v Praze 6 vyhrála ODS, v zastupitelstvu získala většinu

Vítězem komunálních voleb v šesté městské části se stala ODS. Od voličů získala nadpoloviční většinu, 56, 89 % hlasů. ODS tak obsadí 28 mandátů z 45 členného zastupitelstva. Největší počet preferenčních hlasů, celkem 23 565, dostal od voličů dosavadní starosta Tomáš Chalupa, který bude na funkci znovu kandidovat.

Volby 2006

Výsledky voleb

Karty jsou rozdány, probíhají jednání
Vítězstvím ODS dali voliči najevo jasný signál, že si přejí, aby se vývoj městské části ubíral směrem, jaký mu nastavila dosud vládnoucí ODS. Ta na radnici v minulém období spolupracovala s ČSSD a KDU–ČSL. Díky výrazně nadpoloviční většině v zastupitelstvu má nyní ODS možnost obsadit všech devět míst v radě.

První podzemní garáže mají základní kámen
Prostor mezi ulicemi Wuchterlova – Kafkova je v současnosti asi nejošklivější náměstíčko v Dejvicích. Do roka by se mělo změnit v příjemnou oázu. A to doslova. Park, který na náměstí vznikne, bude dotvářet vodní kaskáda, která se stane největší vodní plochou v centru. Revitalizaci parteru, pod kterým zároveň vzniknou první podzemní parkovací plochy v Praze 6, odstartovali poklepáním na základní kámen představitelé radnice a místní obyvatelé.

Vokovičtí rozezněli opravenou zvoničku
Dvě stě let stará zvonička ve starých Vokovicích vypadá jako nová. Při slavnostním předání celkové opravy se zvonička výjimečně otevřela lidem. Ti si mohli zazvonit na původní zvon, který radnice nechala repasovat.

Zpráva o Praze 6 mapuje čtyři roky
Rada městské části v říjnu předložila souhrnnou zprávu o Praze 6. Zpráva zevrubně mapuje činnost rady a celé radnice za uplynulé volební období v jednotlivých kapitolách o dopravě, bezpečnosti, školství atd.

Radnice má informacím „Otevřeno“
Zastupitelstvo Prahy 6 získalo vítězství v soutěži Otevřeno x Zavřeno za kvalitní poskytování informací. Ocenění OTEVŘENO porota udělila za dobrovolné přiznání majetkových a finančních vztahů zastupitelů k obci.

Nejohleduplněji do Ruzyně létá easyJet
Nejšetrnější k životnímu prostředí je britská letecká společnost easyJet. Stala se vítězem soutěže, kterou v lednu vyhlásila radnice Prahy 6 společně s Letištěm Praha. Druhá příčka patří British Airways, třetí jsou aerolinky Swiss.

Měření leteckého hluku: stejná letadla, různé výsledky
Skutečnost, že zdrojem hluku je způsob řízení letadel a chování pilotů, potvrdilo i měření, které radnice objednala u specializované firmy. Měřilo se v místech, kde si lidé stěžují nejvíce: na Babě a na Bílé hoře.

Ministerstvo vnitra začalo uklízet na Břevnově

Ministerstvo vnitra prozatím dodrželo slib. V říjnu skutečně zahájilo úklid na svých pozemcích od břevnovského kláštera k Vypichu.

Z podzimních záhonů mizí keříky

Letos poprvé se městská část rozhodla pro podzimní výzdobu záhonů. Bohužel, více než v minulosti se záhony staly terčem vandalů a zlodějů.

Městská část nechala upravit další přechody kvůli bezpečnosti
Praha 6 má další čtyři upravené přechody, na kterých by měli být chodci ve větším bezpečí. Dva z nich – v ulicích Šárecká na Hanspaulce a Ankarská na Větrníku jsou ošetřeny systémem, který je v Praze naprostou novinkou. Ani sebelepší bezpečnostní prvky však nedokáží zabránit tragédii, pokud se po silnici řítí bezohledný řidič, nebo když chodec do vozovky vstoupí těsně před projíždějící vozidlo.

Nová ulice se jmenuje

Další houpačky pro děti

Další čtyři opravená dětská hřiště předala v říjnu dětem do užívání radnice Prahy 6. Jedná se o hřiště na  náměstí  Interbrigády, v ulici  Pod  Marjánkou, José Martího ve Vokovicích a na Břevnově u Tomanovy ulice. Náklady na opravu hřišť jednotlivých nepřekročily milion korun.

 

V Dejvicích bude stát moderní knihovna
Největší a nejmodernější česká knihovna bude stát na Flemingově náměstí v Dejvicích.

Na třináctém břevnovském posvícení se krájel rekordní „Arcikoláč“
Břevnovské posvícení letos více než jindy útočilo na chuťové pohárky návštěvníků. V neděli se předpolí kláštera totiž rozvonělo největším českým rohovým koláčem. Měřil tři x dva metry a vážil celých 115 kg.

Zemřel válečný hrdina generál František Fajtl
Nejznámější válečný pilot, hrdina, bojovník za svobodu a demokracii, výjimečný člověk generálporučík František Fajtl navždy odešel 4. října ve věku 94 let. Posledního rozloučení, které se konalo ve střešovickém krematoriu, se zúčastnili nejvyšší představitelé státu, armády, zahraniční hosté i váleční veteráni, kteří se poklonili jeho památce a vzdali čest tomuto vzácnému člověku.

Permoník skončil

K menhiru v Divoké Šárce si potemnělou stezkou vystoupalo přes osmdesát dětí, které splnily všechny náročné úkoly hry Permoník. Na cestu dostaly malé baterky, na vrchu je čekal křišťálový kámen moudrosti.

 

Atleti soutěžili na Břevnově

Břevnovských 5 a 10 km, které se v říjnu konaly na Ladronce, provázela nebývalá účast v kategorii žen – na start běžeckého závodu se jich postavilo patnáct. Také dětí si přišlo zaběhat o něco více než vloni.

 

Memoriál opepřily létající motorky
Letošní plochodrážní sezónu ukončil Memoriál Luboše Tomíčka, který se konal v říjnu na břevnovské Markétě.

Komunitní plánování v Praze 6

V současné době probíhá v městských částech Prahy příprava na komunitní plánování sociálních služeb v souvislosti s přijetím nového zákona o sociálních službách. Prvním počinem je vyvolání diskuse o dostupnosti, kvalitě a komplexnosti sociálních služeb a informování veřejnosti o těchto službách.

Proto bychom Vám v tomto a dalších číslech Šestky postupně představili některé organizace, které poskytují sociální služby občanům Prahy 6. Uvítáme Vaše dotazy, připomínky a návrhy k této tématice směřované přímo na odbor sociálních věcí či na adresu místostarostky Jaroslavy Trnkové, která má na MČ Praha 6 ve své gesci oblast sociálních věcí.

Mgr. Helena Chvalová, odbor sociálních věcí

Hanspaulka zažila den Bez obav
Družstvo školáků z Norbertova se nejlépe vyzná v pravidlech silničního provozu, děti vědí, jak poskytnout první pomoc i jak se zachovat v případě nebezpečí. Zvítězily ve sportovně znalostních hrách, které se konaly ve sportovním areálu Na Hanspaulce. Získali první pohár Bez obav a pro školu také počítač a encyklopedie.

Hurvínek dostal pamětní desku
Hurvínek pro tentokrát nedostal na pamětnou, jak bývá zvykem, když zlobí, ale pamětní desku.  Ke svým kulatým 80. narozeninám.

Marie Štěrbová oslavila 102 let
Mít na narozeninovém dortu číslo 102, to už je skutečná událost. Takový dort si mohla dovolit paní Marie Štěrbová, která je nejstarší obyvatelkou Domov důchodců v Šolínově ulici. K významnému jubileu jí gratulovali zaměstnanci domova i příbuzní. S kytičkou ji přišel popřát pevné zdraví také starosta Tomáš Chalupa.

Občané Prahy 6 dostali řád a medaile

Třem Čestným občanům Prahy 6 se dostalo ocenění od prezidenta republiky při příležitosti státního svátku 28. října.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz