www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 9/2005

Slovo starosty září/2005

Otázky pro pana starostu:

  • Během léta začala další etapa chodníkového programu a v některých místech se zdá, že práce nabírají skluz. Proč?
  • Jak s odstupem hodnotíte tento program? Řada čtenářů nám píše, že by chtěli, aby se opravy zintenzivnily a dostalo se i na ulice, kde oni bydlí.
  • I někteří zastupitelé však upozorňují na to, že některá území Prahy 6 se dosud žádné nové ulice nedočkala. 

Praha 6 slavila, lidé se bavili

Praha 6 prožila první zářijový víkend oslavami. Výročí 85 let vzniku městské části spojilo hned několik výjimečných akcí, kulturních i sportovních. Kdo neodjel z města, nenechal si ujít jedinečné představení Prodané nevěsty v Divoké Šárce ani sportovní odpoledne před Ladronkou, která se po letech znovu otevřela veřejnosti.

Projekt garáží se znovu posuzuje

Zastupitelé pozastavili projektové práce na výstavbu podzemních garáží na Puškinově náměstí a ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici. Zareagovali tak na nespokojené reakce některých obyvatel Dejvic a Bubenče, kteří s výstavbou zejména v oblasti Puškinova náměstí nesouhlasí.

Novými čestnými občany jsou legionář a kněz

S neskrývaným dojetím a obdivuhodnou skromností přijali noví Čestní občané Prahy 6 své tituly. Dvě osobnosti, které na ocenění svých skutků museli léta čekat v komunistických žalářích a uranových dolech.

Školáci znovu v lavicích

Školní rok začal o pár dnů později tam, kde probíhaly o prázdninách komplexní rekonstrukce. „Ředitelé využili možnost čerpat ředitelské volno, aby mohli školy  připravit na začátek roku,“ uvedla místostarostka Jaroslava Trnková.

Ze zastupitelských klubů

Zastupitelské dny v měsíci září.

Loď Tajemství pluje dál pod vlajkou Prahy 6

Radní Prahy 6 prodloužili Divadlu bratří Formanů nájem tlačného člunu „divadelní lodi“ o další tři roky.

Poslední byty čekají na schválení

Jeden ze zásadních kroků v procesu privatizace obecních bytů v Praze 6 je ve své závěrečné fázi. Na zářijovém jednání zastupitelů předloží radnice ke schválení ceny všech zbývajících bytů určených k prodeji.

Tramvaje nepojedou přes Hládkov

Až do začátku prosince nepojedou tramvaje v části ulic Myslbekova a Patočkova. K přerušení provozu došlo v souvislosti s pokračující výstavbou MKÚ Malovanka.

Půl roku po připojení Sedlečtí nelitují

Před necelým rokem organizovali obyvatelé dolního Sedlce petici za jeho připojení k Praze 6, pod kterou tehdy patřili. Půl roku poté, co se toto území podél Vltavy stalo součástí šesté městské části, se zdá, že Sedlečtí svého rozhodnutí nelitují.

Cesta za dobrodružstvím s Permoníkem opět začíná

Permoník, velká dobrodružná hra pro děti od devíti let, nabízí jedinečnou příležitost, jak na různých místech naší městské části prožít šest odpolední plných zábavy, napětí a překvapení. Děti mají šanci prokázat své schopnosti a dovednosti, poznají zajímavé lidi, nové kamarády a místa, kde lze trávit volný čas.

Ladronka opět ožila

Srdce Břevnova znovu bije. Barokní Ladronka se z ošklivé ruiny proměnila v důstojnou dominantu břevnovské pláně. Otevřela se přesně v den výročí Prahy 6.

Příběh Ladronky začal vínem

Na začátku příběhu usedlosti stojí záliba Karla IV. ve vinné révě. Na motolských a břevnovských svazích rostly na jeho přání rozsáhlé vinice. V polovině 17. století byly zdejší polnosti a vinice majetkem barona Švihovského a od něj je koupil roku 1688 generál vachmistr hrabě Filip Ferdinand de la Crone, zjednodušeně Lacrone. Tak vzniklo i jeho lidové oslovení: Ladrone. Hrabě si vybudoval velké majetky, které sahaly až na jih k dnešní Plzeňské ulici a zahrnovaly i smíchovskou usedlost čp. 121, nazvanou po něm taktéž Ladronka. Existuje i druhá, nepříliš pravděpodobná verze výkladu názvu, a to od italského slova „ladron“ – lupič.

Řekli o nové Ladronce

„Určitě se najde celá řada z nás, kteří nebudou souhlasit s použitím některých moderních prvků. Spolu s opravdu věhlasnými architekty, kteří stavbu navrhovali, však tvrdím, že stavět kopie něčeho, co tu není a mnohdy ani nebylo, by byla velká chyba. Zachovávejme a chraňme to, co nám zůstalo po předcích, ale nedělejme kopie!“

„Dobrá věc se podařila, věrná láska zvítězila…“

… znělo Divokou Šárkou z úst sólistů Národního divadla. Představení Prodané nevěsty se vydařilo také. Přes tři tisíce diváků dorazily pěšky nad Čertův mlýn, aby si nenechaly ujít unikátní podívanou.

Jiří Suchý má klíče od divadla

Stovky lidí si nenechaly ujít prohlídku opraveného sálu Globus, kde v říjnu začne nová éra divadla Semafor.

Začínat je dobrodružství

Rozhovor s Jiřím Suchým.

Stalo se o prázdninách...

Sebevrah v Šárce, požár na tržišti u Vítězného náměstí atd.

Loupeže v Dejvicích řeší soudy i policie

Největší poštovní loupež v české historii, při níž před osmi lety ukradli neznámí lupiči z pobočky dejvické pošty zhruba osmadvacet milionů korun, se znovu dostala před soud. Ten rozhodl, že tehdejší vedoucí této pobočky Vítězslav Kovařík lhal ve svých svědectvích proti dvěma pokladníkům. Při vyšetřování tvrdil, že otevírání okna, kterým se pak maskovaní lupiči dostali do úřadu, bylo zakázané.

O prázdninách maturovali Experti

Gymnázium Jana Keplera na Pohořelci a řadu dalších lokalit v Praze 6 si vybrali filmaři pro natáčení české komedie Experti.

Kaštan má muzeum nedávné hudby

Historické kytary, klávesy a další nástroje, na nichž vznikala československá populární hudba, zůstávaly donedávna od uložené v archívu. Nyní se znovu ukáží veřejnosti. Popmuseum, které z Janáčkovy síně v Besední ulici vyplavila voda, našlo od září útočiště v KC Kaštan.

Těhotenství hereček zamíchalo programem Dejvického divadla

Herečky Dejvického divadla Táňa Wilhelmová a Klára Melíšková mají bříška a odcházejí na mateřskou dovolenou. Narození potomků čekají obě před Vánoci. Divadlo za ně musí sehnat náhradu.

Benefiční koncert skupin Jablkoň a Spirituál kvintet 18. září v klášterní zahradě Domova sv. Karla Boromejského v Řepích

Domov sv. Karla Boromejského pořádá třetí zářijovou neděli benefiční koncert, jehož výtěžek bude věnován na koupi polohovacích postelí pro pacienty Domova, jimiž jsou staří nemocní lidé. Koncert se uskuteční v prostorách klášterní zahrady, která bude připravena přivítat víc jak dva tisíce návštěvníků.

Do skalního bludiště i na houby 

První zářijový výlet bude dne 10. září do okolí Mšena, podíváme se na Prolezovačky, na Vyhlídky a do skalní bludiště. Odjezd bude rychlíkem v 7:23 hodin z hlavního nádraží, sraz na Hradčanské na nástupním ostrůvku tramvaje číslo 26 směr Hlavní nádraží v 6:15 hodin. S přestupy ve Všetatech a v Mělníce dojedeme do Mšena (pěší cesta je dlouhá asi 8 km).

Pražská padesátka 2005 KOOPERATIVY

7. ročník Pražské padesátky, veřejného závodu na horských kolech, startuje letos z Bechyňovy ulice v Dejvicích 17. září. Začátek závodu je v 10 hodin.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz