www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 6/2005

Orientace po obvodu bude jednodušší

Od června se občané a návštěvníci Prahy 6 setkají v ulicích s novým prvkem – novým orientačním systémem. Na zhruba dvou stovkách sloupů bude umístěno téměř 900 cedulí, které usnadní orientaci při hledání nejrůznějších cílů. Zároveň bude každého návštěvníka Prahy 6 vítat či se s ním loučit na hranicích 17 hraničních sloupů.

V Praze 6 se lidé cítí bezpečně

Praha 6 je obyvateli metropole dlouhodobě považována za nejbezpečnější městskou část. To je jeden ze závěrů průzkumu pocitu bezpečí, který mezi obyvateli Prahy provedl magistrát koncem loňského roku a předtím v roce 1999 a 1997.

Slovo starosty červen/ 2005
Otázky pro pana starostu:

  • Co říkáte průzkumu, podle kterého se lidé na šestce cítí nejbezpečněji z celé Prahy?

  • Jak tento problém řešit?

  • Za pár dní začne generální rekonstrukce dalších škol. Před časem jste řekl, že vaším cílem je postupně opravit všechny školy. Jak jste na tom?

  • Začala plavecká sezóna na Petynce a řada návštěvníků řeší problém se zaparkováním. Proč se nedá parkovat na ploše bývalého autobazaru?

Pravidla ujasní platby v obecních domech

Rada městské části Praha 6 schválila na svém jednání pravidla pro poskytování a rozúčtování služeb spojených s užíváním bytů a nebytových prostor v obecních domech.

Další školy jdou do rekonstrukce

Školáci se pomalu loučí se školním rokem. Městská část v době prázdnin znovu nastupuje do několika základních i mateřských škol s kompletními rekonstrukcemi. „Snažíme se, aby stav budov odpovídal nárokům na školu 21. století,“ říká místostarostka Jaroslava Trnková, zodpovědná za oblast školství.

Rozhovor s Jiřím Vihanem
Rozhovor s předsedou komise pro výchovu a vzdělávání.

Ze zastupitelských klubů

Zastupitelské dny v červnu 2005.

Informační středisko pro Malovanku

Výstavba mimoúrovňové křižovatky Malovanka (MÚK) začala. V první etapě se provádějí přeložky kanalizace a podzemního koryta potoka Brusnice v několika úsecích v ulicích Patočkova, Na Hubálce, Na Petynce a Otevřená. Zábor chodníků pro tuto akci potrvá do listopadu. O průběhu stavby se lidé budou moci informovat ve zvláštní kanceláři.

Housenky likvidují ovocné stromy

Zahradníci v Břevnově zaznamenali zvýšený výskyt housenek, které likvidují zejména listy na ovocných stromech. Aby se co nejdříve minimalizovaly škody, které housenky napáchají, provedla městská část postřik v okolí břevnovského kláštera a na Ladronce.

Školáci se cvičili pro případ nebezpečí

Jak se zachovat při požáru nebo u nehody již dobře vědí žáci Základních škol T. G. Masaryka v Ruzyni i B. Juáreze v Dejvicích. Vědí, jak se chránit před úrazy, s čím se mohou obrátit na policii a dokonce tuší, jak by se měl člověk zachovat, pokud jej na dovolené překvapí například zemětřesení.

Do konce roku přestanou platit občanky „knížky”

Česká republika sjednocuje občanské průkazy. Postupně během tří let si lidé musejí nahradit novými všechny občanské průkazy bez tzv. strojově čitelných údajů. Již v příštím roce přestanou platit průkazy vydané do konce roku 1994. Jsou to občanky typu knížka a některé plastové karty.

Špičkový mamograf slouží pacientkám střešovické nemocnice

Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích, která je také spádovou nemocnicí pro obyvatele Prahy 6, otevřela pro ženy nové centrum pro včasnou diagnostiku a léčbu rakoviny prsu. Od května je nově v provozu také mamograf Planmed Nuance. Špičkový přístroj pro diagnostiku i screening rakovinových nádorů nahradil původní, deset let staré zařízení.

Pátek 13. snoubence neodradil, lidé se chtějí brát venku

Květen je měsícem lásky. Dívky se však v tomto měsíci pod čepec nehrnou a muži do chomoutu také ne. Zatímco na většinu pověr již lidé přestávají věřit, svateb v květnu vždycky ubývá.

Pocta Emě Destinnové připomenula výročí školy

Výročí 75 let od založení Základní školy Emy Destinnové věnovali žáci i učitelé osobnosti pěvkyně Emy Destinnové, po které je škola pojmenována. K poctě Emy Destinnové škola v květnu uspořádala koncert, který zhlédlo na tři sta diváků.

Děti ukázaly, že umějí mnoho

Již posedmé se v Dejvickém divadle uskutečnila akce Pomocné školy Rooseveltova „Podívejte, co umíme“. I tentokrát byl program opravdu našlapaný a to samé by se dalo říci i o účasti diváků v sále.

Bubenečským náměstím dali jména děkan, malíř i odbojář

Vážení čtenáři, článkem o náměstích v Bubenči končí historický cyklus, který nás provedl po náměstích v Praze 6, z Dejvic přes Břevnov, Střešovice, zpět dolů do Bubenče. Od příštího čísla Šestky se vydáme po historických stopách usedlostí a letohrádků v Praze 6. První bude věnován asi nejznámějšímu – letohrádku v oboře Hvězda, který letos oslaví 500 let od položení základního kamene.

Nové nahrávací studio křtili Vodou od párků

Loňský vítěz z Plného Džbánu v soutěži popularity studentských kapel z Prahy 6 „Voda od párků“, si jako hlavní cenu (kromě uspokojení ze vystoupení před nadšeným publikem) odnesl poukaz na nahrání demosnímku jedné ze svých písní.

Dejvická demarkační

Důstojným aktem i lidovou oslavou si Praha 6 v květnu připomenula 60. výročí konce 2. světové války. „Dejvická demarkační” byla jednou z největších akcí, jakou městská část kdy pořádala. Navštívily ji desítky tisíc lidí, kteří sledovali program na podiu nebo se procházeli mezi „demarkačními zónami“. Své exhibice předvedly mažoretky, armádní posádková hudba nebo čestná stráž.

Odstartovala první Malá pražská padesátka, déšť děti neodradil

První ročník Malé pražské padesátky, cyklistického závodu pro děti, odstartoval z Dejvic o prvním červnovém víkendu. Oblíbená cyklistická Pražská padesátka, které se každoročně v září účastní desítky amatérských sportovců, má tak svoji mladší sestřičku. Děti od 6 do 14 let startovaly se z tradičního místa v Bechyňově ulici v Dejvicích.

Předškoláci soutěžili na Julisce

Jako praví, velcí atleti si připadali malí předškoláci, kteří se o květnovém víkendu sešli i s rodiči na atletickém stadionu na Julisce.

Kniha fotografií „Praha 6“ na webu

Městská část Praha 6 vydala v roce 1994 dvoujazyčnou reprezentativní fotografickou publikaci s názvem „Praha 6“. Autor barevných fotografií je známý pražský fotograf Jiří Macht.

Válku v Písecké bráně střídá pohoda

Fotografie o Pražském povstání 1945 v Písecké bráně střídá kolekce olejomaleb Petra Lepše, nazvaná Next Time. Klasická figurální malba v téměř fotorealistickém stylu u nás nebývá často k vidění. Výstava představuje autorova díla za poslední rok.

Na výlet ke Kopicovu statku

Na Vyskeř a ke Kopicovu statku s přírodní galerií plastik se vydáme v sobotu 25. června.

5. ročník Hanspaulského festivalu

Již popáté se sejdou 19. června ve 13 hodin fandové na hřišti Sokola na Hanspaulce, aby strávili příjemné nedělní odpoledne poslechem mladých hudebních skupin.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz