www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 11/2005

Sídliště Dědina čekají velké změny

Sídliště na Dědině čeká zásadní proměna. Radnice Prahy 6 rozhodla, že toto sídliště se stane prvním, které se chystá komplexně rehabilitovat. Z nudného a nepříliš pohledného území, kterému dominují vysoké panelové domy, by se v krátké době mělo stát příjemné centrum plné zeleně, kde budou lidé nejen rádi bydlet, ale trávit zde i svůj volný čas.

Slovo starosty listopad/2005

Otázky pro pana starostu:

  • Pro běžného občana jsou stovky milionů, které směřují na rekonstrukci sídliště Dědina, obrovskou částkou. Není to přehnaná investice?
  • Při setkání s občany Hanspaulky často slyšíme věty, že se na tuto oblast zapomíná, že jinde se dělají chodníky a silnice a v této oblasti nikoli. Nehrozí, že bude trochu popelkou i ve srovnání s tím, co jste řekl v předchozí odpovědi?

Volné byty za byty k prodeji

Další občané Prahy 6 mají možnost získat byt do osobního vlastnictví. Šanci mají nyní ti, kterých se prodej doposud netýkal. Jsou to nájemníci v domech, které nebyly zařazené do prodejů a městská část si je ponechává ve svém majetku.

Na šestce přibudou nová sportoviště

Sportovci z Hanspaulky, Baby a z blízkého okolí se mají na co těšit. Nabídka možností  pro nejrůznější sportovní aktivity pro veřejnost se od příštího roku značně rozšíří. Již v listopadu začnou rekonstrukce dvou sportovních areálů. Dlouho chystaná obnova sportoviště na Babě a rekonstrukce hřiště při Sokolu Hanspaulka, k němuž přibudou další.

Městská část pokvete i příští rok

Starosta Tomáš Chalupa společně s nizozemskou velvyslankyní, paní Idou Leonore Van Veldhuizen-Rothenbücher založili první květinové záhonky pro příští rok. V zahradnických zástěrách zasadili do země na Vítězném náměstí první řádku tulipánových cibulek, které zde vykvetou na jaře.

Prodej bytů – radnice se snaží vše urychlit

Prodej bytů v domech městské části oprávněným nájemcům pokračuje zrychleným tempem. Stav prodeje se mění nejen každým dnem, ale každou hodinou. Doposud bylo odesláno 2693 závazných nabídek ke koupi, z toho je již 1395 uzavřených smluv o převodu vlastnictví, 902 smluv je podáno na katastrální úřad a 327 smluv již bylo zapsáno.

Ze zastupitelských klubů

Zastupitelské dny ED

Stavba nové dráhy letiště musí více respektovat občany Prahy 6

Rozrůstající se letiště v Ruzyni plánuje již několik let výstavbu paralelní dráhy k dráze 6/24 ve směru východ – západ, nazývanou BIS. Rada městské části v září obdržela k tomuto záměru od Letiště Praha (býv. Česká správa letišť) dokumentaci EIA – o posuzování vlivu na životní prostředí. Po projednání v odborných komisích vydali radní Prahy 6 k této dokumentaci negativní stanovisko a žádají její dopracování.

Každý pes musí být v evidenci

Označit a zaregistrovat psy nařizuje vyhláška, která začala platit v lednu a do konce roku ponechávala chovatelům lhůtu na splnění těchto povinností. Podle vyhlášky musejí být všichni psi, chovaní na území hlavního města, trvale označeni čipem nebo tetováním. Jejich majitelé jsou povinni vyplnit registrační kartu, kterou odešlou nebo odevzdají na adrese: Magistrát hl. m. Prahy, odbor občanskoprávních agend, Vyšehradská 2077/57, 128 00 Praha 2.  Tiskopis karty je k dispozici u veterinářů nebo na úřadu městské části, v jeho informačních kancelářích a na webových stránkách radnice.

Střešovické skály čeká velký úklid

Pískovcové skály, které se rozprostírají v pásu mezi ulicemi Na Petřinách a U Šesté baterie, nechá radnice Prahy 6 důkladně vyčistit. Na to si vyčlenila milion korun.

XII. Břevnovské posvícení

Exkluzivní podzimní počasí přálo všem říjnovým akcím. Vydařilo se i Břevnovské posvícení, které se již podvanácté konalo před břevnovským klášterem. Na tradiční pouť se sjíždějí lidé z jiných městských částí a z okolí Prahy.

Ve vzdušném prostoru nad Vypichem byla tlačenice

Sestrojit draka tak, aby opravdu létal, je docela věda. O tom se mohli přesvědčit i účastníci soutěže o nejlepší vlastnoručně vyrobené létající monstrum na akci Den na draka. Na konci října se na Vypichu sešlo kolem pěti set příznivců drakování a tzv. powerkitingu. Přestože na pořádný vítr soutěžící marně čekali, vítězný drak se držel i při slabém větříku skoro 200 metrů nad zemí a porazil dvacet podomácku vyrobených konkurentů. „Bylo vidět, že soutěžící fantazií nešetřili, ale draci byly mnohdy spíš krásní než funkční,“ hodnotil soutěž organizátor Petr Hlaváček, příznivec powerkitingu.

Výzva aneb získejte zajímavou knihu

Na kulturní mapě Prahy 6 přibyla nová souřadnice – Divadlo Semafor. Nejde o nový kulturní stánek. Bývala zde proslulá tančírna Globus, definitivně zavřená začátkem 60. let.

Norbertovské babí léto.

Počátek školního roku na ZŠ Norbertov probíhal ve znamení úspěchu.

Změní se trasa autobusu 116?

V Šáreckém údolí se šíří zvěsti o změně trasy autobusové linky č. 116, která jezdí na trati Dejvická–Šárecké údolí–Jenerálka–Bořislavka. Fáma to rozhodně není. Obratiště linky před restaurací Jenerálka je na soukromém pozemku.

Novinky v domově důchodců
Domov důchodců v Šolínově ulici nabízí novou službu pro seniory, tzv. respitní péči. To znamená, že nabízí krátkodobé pobyty, které pomohou vyřešit problém, který vznikne v rodině, kde žijí starší lidé. Např. při malování bytu nebo náhlém onemocnění v rodině nebo služební cestě. „V našem domově přijde do klidného prostředí, popovídá si  se svými vrstevníky, může se zúčastnit různých programů a až je v rodině problém vyřešen, vrátí se domů,“ vysvětluje ředitelka domova Eva Kalhousová.

Badatelé z Petřin zvou na návštěvu

Každoročně se při konání „Týdne vědy a techniky“ vědecké ústavy Akademie věd otevírají odborné i laické veřejnosti. Ústav makromolekulární chemie AVČR otevírá svá pracoviště zájemcům od pátku 11. 11. do soboty 12. 11. Od 9 do 15 hodin můžete absolvovat zajímavé exkurze. Třeba o tom, jak donutíme buňky, aby rostly právě tam, kam mají.

Usedlosti provoněné vínem
Již samotné názvy ulic v Dejvicích, zejména v jejich vilové části Hanspaulka, vypovídají o jejich někdejší minulosti, výrazně spjaté s viničním hospodářstvím. Fetrovská, Havlovská, Duchoslavka, Pahoubka, Natanaelka a mnohé další převzaly jména zdejších starobylých vinic. Na nich stávaly viniční lisy a další hospodářská zařízení, postupně rozšiřovaná a přestavovaná v usedlosti a letohrádky (villegiatury). Řada z nich se zachovala dodnes.

Posilou Tatranu je švédský střelec s modrou krví

Mužský florbalový tým Tatranu Střešovice vyrazil do boje o šestý titul ligového mistra. V začátku sezóny zatím poráží jednoho soupeře za druhým. I přes to, že se letos musel rozloučit se dvěma kvalitními hráči Janem Freundem a Alešem Jakubkem, kteří odešli hrát do Švýcarska. Získal však obrovskou posilu, vynikajícího útočníka ze Švédska. Je jím JOHAN VON DER PAHLEN. Pětadvacetiletý mladík byl hráčem švédského týmu Haninge IBK, se kterým se stal Vítězem Poháru mistrů 2002 a 2003. V srpnu přestoupil do Tatranu.

Lidé si připomněli vznik 1. republiky

Slavnostním setkáním u Písecké brány oslavila městská část 87. výročí vzniku československého státu. Pozvání starosty přijali příslušníci obce legionářské, svazu bojovníků za svobodu a další vzácní hosté. Oslav jedné z nejvýznamnějších událostí v našich novodobých dějinách se zúčastnili čestní občané Prahy 6.

100 a 101 let slavili obyvatelé domova

V Domově důchodců v Šolínově ulici byl důvod k oslavám. Paní Marie Štěrbová oslavila v říjnu 101 let.

Sedmihlásek zpíval k narozeninám

Dětský pěvecký sbor Sedmihlásek pořádal v říjnu koncert k životnímu výročí skladatele Jaroslava Uhlíře. Sbor chtěl popřát vše nejlepší, a také poděkovat za krásné zážitky, které si jeho členové již 17 let odnášejí ze spoluúčinkování s tímto známým autorem dětských písniček.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz