www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 10/2005

Kampaň osloví nepořádné pejskaře

Psí výkaly na chodnících a v parcích jsou problémem, který každý dobře zná. Zvláště když si ho přinese na botě až domů. Nehoráznost těch pejskařů, kteří po svých psech neuklízejí, pobuřuje veřejnost a proti tomuto nešvaru se snaží bojovat i radnice. Na území Prahy 6 odstartovala kampaň, která má dovést majitele psů k větší zodpovědnosti při venčení zvířat.

Slovo starosty říjen/2005

Otázky pro pana starostu:

  • Zastupitelé obdrželi petici občanů, kteří požadují projednání velkých silničních staveb na území Prahy 6 zastupitelstvem. Bude k této problematice svoláno mimořádné jednání, jak požadují iniciátoři petice?

  • Městská část podporuje zdravý životní styl. V září se uskutečnila akce Plný Džbán na Ladronce a Týden zdravé 6. V čem vidíte hlavní přínos těchto setkání?

Pět cest k lepšímu parkování v Dejvicích

Zastupitelé Prahy 6 v září jednali o dopravě a parkování v Dejvicích a Bubenči. Výsledkem je přijetí stanviska, které v pěti bodech řeší způsoby, jakými se Praha 6 vyrovná s nedostatkem parkovacích míst v centrální části.

Plánované opravy chodníků brzdí „síťaři“

Podle harmonogramu se měli břevnovští již v září procházet po nových chodnících. Místo toho mají rozkopané ulice a někde slibované práce ještě ani nezačaly. Kde je chyba?

Ze zastupitelských klubů

Zastupitelské dny v říjnu 2005

Učitele potěšilo ocenění

V září poprvé převzalo sedm učitelů z Prahy 6 ocenění „Vynikající učitel“. Toto ocenění vyhlásila radnice jako výraz uznání náročné práce učitelů základních škol a zároveň jako začátek nové tradice.

Staré topoly ustoupí obnově parku

Radnice chystá na příští rok rekonstrukci parku na Hanspaulce. Projekt počítá s tím, že se desítky let staré topoly, které v parku rostou, nahradí novými stromy. Proti tomu protestovali někteří obyvatelé Hanspaulky.

Nenaplněné projekty jsou strašákem Prahy 6

Ošklivá žlutá ohrada kolem pozemku u křižovatky Horoměřické a Liberijské ulice stojí přes deset let. Tehdy se poprvé objevil projekt na stavbu nákupního komplexu s byty, ale nikdy se neuskutečnil.

Radnice nechá soutěžit letecké společnosti

Nárůst provozu na ruzyňském letišti zatěžuje Prahu 6 čím dál více. Na hluk si stěžují dokonce už i obyvatelé Hanspaulky. Jejich domy sice nejsou v hlukovém pásmu, lidé přesto tvrdí, že je v noci budí hluk motorů.

Bělohorská 174 dokončena

Veselým tanečkem a pásmem říkanek oslavily děti se svými učitelkami otevření nové mateřské školy na Bělohorské 174. Společně s moderní budovou školky byla dokončena také kuchyně a jídelna, která slouží žákům základní školy ve stejném objektu. Oblast Bílé Hory má po roce a půl, kdy trvaly stavební práce, jedno z nejlepších školních zařízení v Praze 6.

Pomohou Hanspaulce pobytové ulice?

Obyvatelé Hanspaulky volají po zklidnění houstnoucí dopravy ve vilové čtvrti. Na zářijovém setkání se zástupci radnice se ozývaly dokonce hlasy občanů požadující zákaz průjezdu ulicí Na Pískách. Někteří si přejí zavedení rezidenčních zón a vybudování pobytových ulic.

Dobrodružnou hru Permoník hraje čím dál víc dětí

Už na slavnostním zahájení hry si přišlo vyzvednout hrací plány více než dvě stovky dětí a navzdory deštivému počasí jich stejně tolik přišlo bojovat do Divoké Šárky o první červený kámen síly a obratnosti.

Divoký Šárka – úlet správným směrem

Jako přehlídka „seriozních úletů“ z oblasti tance, hudby nebo divadla se prezentovala akce s názvem Divoký Šárka. Konala se v září na koupališti v Šárce a byla na ní hlavně pohoda a legrace.

Tatran má šestku na hrudi

Florbalový oddíl Tatran Střešovice propaguje Prahu 6. Logo městské části totiž umístil na svých dresech.

Tráva pomůže k lepšímu fotbalu

Fotbalisté SK Aritma mají mnohem kvalitnější podmínky pro trénink. Místo starého pískového hřiště mají nyní umělou trávu. „Je to povrch tzv. třetí generace, na kterém se může trénovat v kopačkách a za každého počasí,“ říká sekretář mládeže oddílu a trenér Jindra Smrčina. 

Praha 6 v pohybu

V Praze 6 se v září hodně sportovalo. Hned druhý zářijový víkend se sešlo najednou několik významných sportovních akcí. Patří mezi ně Pražská Padesátka na horských kolech nebo běžecké závody ve Hvězdě a na Ladronce, které mají své stálé příznivce. V září se také na Hanspaulce tradičně putovalo Šáreckým okruhem. Akci přálo počasí, a tak se dobře bavili děti i rodiče, kterých je každoročně kolem dvou stovek. Na 1. ročník běhu Babím létem nalákala školáky i předškoláky MŠ Libocká.

Ladronka – Plný džbán

Soutěžilo se například v lezení na horolezeckou stěnu. Úplně nejrychlejší čas měl primátor Pavel Bém, který porazil i herce Vojtu Kotka. Podle sjednané sázky bude muset „rafťák“ Kotek strávit s primátorem jeden pracovní den.

Třídění odpadů je ekologické i ekonomické

Každý občan ČR vyprodukuje ročně zhruba 150 až 200 kilogramů odpadů. V celé republice to za jediný rok představuje stěží představitelné množství až 2 miliony tun odpadů všeho druhu. Jak uniknout před odpadovou lavinou, která doslova visí nad našimi hlavami? Recept je zdánlivě jednoduchý: odpad třídit, a tím ho alespoň zredukovat na polovinu.

Dejvický Sokol je stále mladý

V názvu je určitý paradox – sokolská jednota v Dejvicích vznikla před 117 roky a se svojí tisícovkou členů patří mezi největší v republice. Přitom je mladá – přes polovinu členstva tvoří předškoláci od tří let, žactvo a dorost.

Místo do popelnice na charitu

Lidé často vhodí do kontejnerů i pěkné boty, hračky a nádobí. Nevědí, kam jinam by je odložili. A přece existuje v ulici Na Dionýsce malý obchůdek, kam tyto věci mohou dát, nebo si jiné levně koupit.

Přidejte se na výlety

Výlet na Čertovu skálu a Světovinu anebo na houby do Lužné u Rakovníka.

Střešovické usedlosti připomínají už jen knihy nebo ruiny

K pražským pozoruhodnostem první poloviny 18. století patřila zahrada u letohrádku Jana Kryštofa Bořka, zvaná Bořekovka, později zkomoleně Vořechovka.

Kytarový festival vyzdvihne etnohudbu

Festival akustické kytary „Kytara napříč žánry“ si během sedmi let existence vydobyl na české hudební scéně výlučné postavení. V letošním osmém ročníku se také mnohem více dotkne Prahy 6. Zahajovací koncert, který se uskuteční v Dejvickém divadle, zaštítil starosta Tomáš Chalupa. Další koncerty významných kytarových virtuózů si bude možné poslechnout v Písecké bráně nebo v KC Kaštan.

V Písecké bráně je spousta andělů

Jako v nebi si mohou připadat návštěvníci Písecké brány. Tam právě probíhá výstava malířky Kateřiny Skořepové, vnučky spisovatele Bohumila Říhy.

Nová kniha provede minulostí Prahy 6

Pamětníci a milovníci historie se mohou těšit na další lahůdku z minulosti Prahy 6. K výročí 85 let městské části vydala radnice knihu nazvanou „Před branami Velké Prahy“. Soubor starých fotografií spolu s krátkým úvodem je spíše obrazovým průvodcem územím nynější Prahy 6. Ovšem pouze do roku 1920, kdy se obce a města (Bubeneč a Břevnov) staly součástí Velké Prahy.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz