www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200405.pdf
(formát PDF, velikost 4.8 MB)

K opravené budově přibude tělocvična

Ze zastupitelských klubů

Peníze za kraslice pomohou dětem

Školka jako každá jiná?

Ozvěny jednoho divadelního odpoledne

Nový systém udrží čisté ulice

Nadvláda Střešovic v nejvyšší florbalové soutěži pokračuje

Speedway Grand Prix na Markétě

Petynka zahajuje sezónu v novém

Dopravně přetížené Vokovice hledají řešení

Operu Zlatovláska hrají děti

„Vlastinka“ pokřtila hřiště vítězstvím v trojboji

„Suchdol se o nás nestará“, tvrdí Sedlečtí

Čarodějnický rej oživil „Kulaťák“

Třídění odpadů se stává nezbytnou nutností

Historie skautských oddílů patří k Praze 6

Mladí fotbalisté vyrůstají na Marjánce

Pamětní deska připomene hrdiny i skautské ideály

ČVUT má sportoviště pro studenty i veřejnost

Dětský den na Babě bude pro všechny

Nová železniční linka pražské integrované dopravy

Talentové zkoušky pro budoucí výtvarníky

Umíte skákat na kole?

Slovo starosty

Matematická soutěž Šikula

Výlet v květnu

SMS NEWS aneb městský rozhlas „do kapsy“

Den otevřených dveří Městského soudu v Praze

Ceny volných bytů vyvolaly velký zájem

Z historie Prahy 6 - Lysolaje

Sběratelé se vracejí na Prahu 6

Bengálský básník má bustu ve své ulici

Přehled článků čísla 5/2004

K opravené budově přibude tělocvična
Příjemné prostředí nových tříd čeká na prvňáčky základní školy T.G.M. v Ruzyni a mohou se těšit i na tělocvičnu. Během slavnostního ukončení rekonstrukce školní budovy starosta Tomáš Chalupa a ředitelka školy Dana Hudečková spolu s dětmi poklepali základní kámen nové tělocvičny, která by se žákům měla otevřít již v září. „Doufám, že teď nám již Ruzyňští věří, že i zde chceme dosáhnout takové úrovně, aby škola mohla ostatním konkurovat,“ uvedla při slavnosti místostarostka Jaroslava Trnková, která odpovídá za oblast školství.

Pamětní deska připomene hrdiny i skautské ideály
Patronem skautů je svatý Jiří. V den jeho svátku se sešli bývalí i současní členové dejvických skautských oddílů, aby odhalili pamětní desku připomínající junáky, rovery a skauty, kteří za druhé světové války položili životy za svobodu Československa.

ČVUT má sportoviště pro studenty i veřejnost
Nové sportovní centrum Juliska otevřelo po dvouleté rekonstrukci České vysoké učení technické. Studenti nebudou muset dojíždět za sportem po celé Praze. Volné hodiny nabídne škola k využití i občanům Prahy 6.

Dětský den na Babě bude pro všechny
Dětský den s názvem Prostor pro všechny III. se uskuteční dne 29. 5. od 9 hod. na hřišti vedle mateřské školy na Babě.

Nová železniční linka pražské integrované dopravy
Zcela nové a mimořádně rychlé dopravní spojení nabízí nová železniční linka, která v dubnu zahájila provoz mezi nádražími Praha-Libeň–Praha-Holešovice–Praha-Bubeneč–Praha-Sedlec–Roztoky u Prahy. Z Bubenče do Libně se nyní cestující dostanou za pouhých 12 minut, cesta z Roztok do stejné stanice trvá vlakem 20 minut. To je o polovinu méně než cesta metrem nebo autobusem.

Talentové zkoušky pro budoucí výtvarníky
Máte-li doma tvořivé dítě, které by s výtvarničinou chtělo spojit svou profesní dráhu, může zkusit přijímací zkoušky do výtvarné třídy ZŠ Petřiny. Díky rozšířené výuce výtvarné výchovy a uměleckých řemesel se zde dětem otevírá široký prostor pro jejich rozvoj.

Umíte skákat na kole?
Přijďte si zasoutěžit nebo se alespoň podívat!

Slovo starosty
Otázky pro pana starostu:

  • V celé Praze 6 probíhal v dubnu jarní úklid v obrovském rozsahu. Mimořádně se uklízelo i o víkendech. Jak hodnotíte výsledky této akce? Budete v takto velkých úklidech pokračovat?
  • Městská část představila systém pravidelných úklidů a zveřejnila jména inspektorů životního prostředí, kteří na úklid budou dohlížet. Co od této služby občanům očekáváte?
  • Jak jste spokojen s tak velkým zájmem o koupi bytů, jejichž ceny jsou stejné jako ceny bytů určených k privatizaci?

Matematická soutěž Šikula
Vyhlášení výsledků 10. ročníku matematické soutěže ŠIKULA, určené žákům 5. ročníků základních škol, se v dubnu konalo v Základní škole Červený Vrch, která soutěž pořádala. Ceny a diplomy nejúspěšnějším řešitelům předala místostarostka Jaroslava Trnková.

Výlet v květnu
Z Průhonic podle Botiče přes Křeslice do Hostivaře a k Toulovcovu dvoru

SMS NEWS aneb městský rozhlas „do kapsy“
Pro zlepšení informovanosti o dění v Praze 6 připravila radnice službu SMS NEWS neboli městský rozhlas „do kapsy“. Tato nová služba umožňuje zasílání důležitých informací z radnice na zaregistrovaná čísla mobilních telefonů občanů formou krátkých textových zpráv (SMS). Služba funguje pro zákazníky všech tří českých mobilních operátorů.

Den otevřených dveří Městského soudu v Praze
Dne 12. května se všem zájemcům otevřou brány Městského soudu v Praze při příležitosti prvního Dne otevřených dveří v historii pražské justice. Občané i návštěvníci Prahy tak budou mít mimořádnou možnost navštívit místa, kde se odehrávají sledované soudní spory, o kterých se jindy dozvídají pouze prostřednictvím médií. Od 9 do 17 hod. si všichni budou moci prohlédnout prostory Městského soudu v Praze s odborným výkladem.

Ceny volných bytů vyvolaly velký zájem
Patnáct volných bytů, které radnice připravila k prodeji, má nové majitele. Určilo je veřejné losování, které na dvoře základní školy Emy Destinnové během dubnové neděle sledovalo kolem dvou set lidí.

Z historie Prahy 6 - Lysolaje
V obci Lysolaje je evidováno 19 ulic a 263 adres. Všechny adresy v obci mají PSČ 165 00. V obci je evidováno 943 obyvatel, z toho 385 mužů nad 15 let, 68 chlapců do 15 let, 435 žen nad 15 let a 55 děvčat do 15 let.

Sběratelé se vracejí na Prahu 6
Naše největší sběratelská organizace v zemi – Klub sběratelů kuriozit – sídlil na začátku své existence v letech 1965–71 v tehdejším Ústředním domě armády na Vítězném náměstí.

Mladí fotbalisté vyrůstají na Marjánce
Pohár Prahy 6 ve futsalu pro tento rok drží družstvo mladších chlapců ZŠ Marjánka. Vybojovali ho žáci 6. a 7. tříd na futsalovém turnaji poté, co všechna utkání vyhráli s plným počtem bodů. Starší žáci skončili až čtvrtí.

Historie skautských oddílů patří k Praze 6
Naši čtenáři se již na stránkách Šestky dočetli o úspěšné činnosti skautských oddílů, které v současnosti působí na Praze 6. Do historie Prahy 6 je nutné zařadit i historii skautingu a skautských oddílů, které v tehdy vznikající moderní městské části Praha XIX působily v letech 1920 až 1940, ale i během okupace a po osvobození v roce 1945. Současný rozvoj junáckých oddílů potvrzuje, že skauting stále zůstává přitažlivým prvkem výchovy mládeže. Takovým byl vždy, neboť pod romantickým obalem dovedl vychovávat z mladých lidí charakterní a odvážné občany. Podobně i za komunistické éry uměli mnozí vůdcové oddílů nalézt cestu k uplatnění skautských zásad v pionýrských oddílech.

Ze zastupitelských klubů
Termíny setkání občanů se zastupiteli v měsíci květnu.

Peníze za kraslice pomohou dětem
Výrobky dětí ZŠ nám. Svobody, určené k prodeji na charitativní velikonoční výstavě, mizely velkou rychlostí hned po slavnostním zahájení. Opravdu bylo z čeho vybírat a za podobné velikonoční dekorace by se nemusel stydět ani opravdový obchod.

Školka jako každá jiná?
Mateřské školy obvykle nabízejí rodičům množství nejrůznějších kroužků a aktivit. V této záplavě nabízené školkami rodiče vybírají, jestli pro jejich dítko bude lepší plavání, angličtina či taneční kroužek. Pro mnohé by se mezi nimi mohla zdát šedivou popelkou Waldorfská školka na Petřinách.

Ozvěny jednoho divadelního odpoledne
Letos již šestým rokem se v Dejvickém divadle sešlo plno dětí, rodičů, známých a přátel žáků Pomocné školy Rooseveltova z Prahy 6. Důvod byl prostý. Vedení Dejvického divadla nám jednou za rok dá své divadlo k dispozici a my s tímto prostorem a časem můžeme nakládat po libosti. Stalo se milým zvykem, že se zde scházejí jak současní žáci pomocné školy, tak i mnozí z těch, kdo už škole odrostli a chodí do Speciálního domova do Sedlce nebo našli zázemí v Domově sv. Rodiny.

Nový systém udrží čisté ulice
Velký jarní úklid je u konce a poprvé se dostal do všech ulic. Tam, kde neprojely čisticí vozy, se zametalo. Ulice jsou uklizené, ale na některých chodnících jako by to bylo už dávno. Radnice proto připravila zcela nový systém, jak udržet šestku čistou po celý rok. Nově představila i osm ins-pektorů životního prostředí, kteří budou na úklid dohlížet. Zásadních změn se dočká i údržba městské zeleně.

Nadvláda Střešovic v nejvyšší florbalové soutěži pokračuje
Historicky nejúspěšnější český klub – Tatran Střešovice – zvedl vítězný pohár florbalové ligy počtvrté v řadě a celkově poosmé. Vítězi základní části, ostravskému FBC Pepino, nepomohlo k premiérovému titulu ani vedení ve finálové sérii, a to dokonce 2 : 0.

Speedway Grand Prix na Markétě
Vrcholný podnik světové úrovně – závod seriálu Speedway Grand Prix se pojede 15. 5. od 15 hod. na plochodrážním stadionu v Praze na Markétě.

Petynka zahajuje sezónu v novém
Rekonstrukce šaten a technologie bazénu na koupališti Petynka jde do finále. Během několika dnů bude zahájen zkušební provoz a první návštěvníci se na plovárně budou koupat kolem 15. května.

Dopravně přetížené Vokovice hledají řešení
Setkání s občany Veleslavína a Vokovic mělo jediné téma – dopravu. Zástupci městské části v jídelně gymnázia v Arabské ulici představili občanům novou dopravně – urbanistickou studii, která mapuje dopravní situaci na Veleslavíně a navrhuje několik možných variant řešení, jak odvést případně urychlit dopravu ze zatížené křižovatky Vokovická – Evropská. Architekt Valouch, který projekt prezentoval, upozornil, že všechna možná řešení jsou svým způsobem problematická.

Operu Zlatovláska hrají děti
Mravenčí píli, královskou vůli, rozvahu a autoritu, Jiříkovu statečnost a mimořádné nadání, Zlatovlásčinu oddanost, dětskou upřímnost a nadšení, to vše musela mít Veronika Pudláková, když pro žáky ZUŠ zkomponovala a poté s nimi nacvičila a předvedla operu Zlatovláska.

„Vlastinka“ pokřtila hřiště vítězstvím v trojboji
Základní škola Vlastina má nové hřiště. Při odpoledním sportovním klání ho otestovaly i děti ze sousedních škol. V lehké atletice, fotbalu a volejbalu si to mezi sebou rozdali žáci základních škol Vlastina, Dědina a školy T. G. M. v Ruzyni. Ve slunečném odpoledni hájili čest svých škol za mohutného povzbuzování spolužáků. Všechna první místa zůstala nakonec na „domácím hřišti“.

„Suchdol se o nás nestará“, tvrdí Sedlečtí
Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa spolu s dalšími radními přijali v dubnu pozvání občanů Dolního Sedlce k neformálnímu setkání pod širým nebem. Na sedlecké hřiště přišla se zástupci naší městské části debatovat většina místních občanů. Ti před časem podepsali petici se žádostí o odpojení Sedlce od Suchdola a připojení k Praze 6. „Jsou tu lidé napříč politickými stranami a všichni táhnou za jeden provaz. Z toho je zřejmé, že Suchdol dělá něco špatně“ komentoval snahu sedleckých Jaroslav Holý, suchdolský zastupitel a zároveň organizátor petice.

Čarodějnický rej oživil „Kulaťák“
Veselé čarodějnické dovádění plné zábavných a sportovních soutěží pro děti připravilo na předposlední dubnové odpoledne, den před svátkem čarodějnic, sdružení Alpe dětem ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, městskou částí a Domovem důchodců ve Šlejnické ulici.

Třídění odpadů se stává nezbytnou nutností
V Písecké bráně proběhl start projektu Barevné dny, který je součástí tříleté kampaně na třídění odpadu. Účastnily se ho děti ze ZŠ Bělohorská 174, které si zábavnou formou doplnily své znalosti o třídění odpadů a recyklaci.

Bengálský básník má bustu ve své ulici
Busta bengálského básníka a filozofa, nositele Nobelovy ceny za literaturu Rabindranátha Thákura, kterou Praze darovala Indická republika, byla slavnostně umístěna v ulici, která nese jeho jméno.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz