www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 5/2003

Z historie Prahy 6
V Bubenči je dnes evidováno 93 ulic a 1354 adres. Adresy mají PSČ v rozsahu 160 00 až 170 00. Evidováno je zde 22389 obyvatel, z toho 9059 mužů nad 15 let, 1330 chlapců do 15 let, 10730 žen nad 15 let a 1270 děvčat do 15 let.

Rozhovor s ředitelkou Divadla S + H Helenou Štáchovou
Pře zdaleka nekončí

Divadlo Spejbla a Hurvínka založil jako první profesionální loutkovou scénu prof. Josef Skupa v Plzni roku 1930. Hlavními postavami všech inscenací jsou loutky Spejbl a Hurvínek – otec a syn. Spejbl vstoupil na scénu v roce 1920, Hurvínek se narodil roku 1926. Ale: již dlouhé čtyři roky se vedou spory o jejich paternitu. Respektive Městský ústav sociálních služeb v Plzni (MÚSS), zastoupený ředitelem Gustavem Šlechtou, žaloval Divadlo Spejbla a Hurvínka v Praze, zastoupené ředitelkou Helenou Štáchovou, za porušení autorských práv. Přestože Městský soud v Praze nedávno spor rozhodl ve prospěch divadla, připravuje se odvolání. A ve vzduchu visí otazník, co dál? Požádali jsme paní Štáchovou, aby nám nejen přiblížila předmět sporu, ale nastínila i další budoucnost.

„Podívejte, co umíme“ popáté
Dejvické divadlo letos koncem března uvedlo již popáté přehlídku souborů herců se zdravotním postižením.

Na Babě vznikne „Prostor pro všechny“
Tak jako v loňském roce i letos se bude na hřištích na Babě konat dětský den. „Prostor pro všechny II“, jak se akce nazývá, připravilo občanské sdružení přátel Hendlova dvora na den 24. 5. a zároveň ho spojilo i s petiční akcí za převedení pozemků hřišť z majetku hl. m. Prahy na Prahu 6.

Ke 100. výročí města Bubenče se chystají velké oslavy
S předstihem se připravuje oslava ke stoletému výročí prohlášení Bubenče městem. Scénář oslav se kompletoval po celý měsíc duben. Oslava by měla zahrnovat kulturní a společenské akce podtrhující historický rámec čtvrti a stavební a údržbové práce na parteru města, realizované u příležitosti „100 let města Bubenče“. Na těchto přípravách se podílejí společně Praha 6 i Praha 7.

Natáčení o divadle mi bylo blízké
Přírodní divadlo v Šárce se objevilo i v pořadu České televize Lapidárium. Tento cyklus zpracovávala Jana Divišová, asistentka a pomocná režisérka v ČT, kterou historie Šárky zajímá i osobně: bydlí totiž v Čertově mlýně, a šárecké kotliny i výšiny má tedy takřka „pod nosem“.

Před devadesáti lety se chodilo do Šárky na Prodanou nevěstu
Ve svátek sv. Jana Nepomuckého – 16. 5. 1913 – proudily davy Pražanů do přírodního divadla nad Čertovým mlýnem. Zástupy se táhly od stanic Buštěhradské dráhy ve Vokovicích a v Liboci i od střešovické vozovny, kde byla tenkrát konečná stanice tramvaje 11.

Zastupitelé rozhodli o sloučení dvou škol
Ekonomika a zmenšující se počet dětí byly důvody pro sloučení dvou základních škol – T. G. Masaryka a Bělohorské 174, které do budoucna budou fungovat jako jeden celek pod hlavičkou ZŠ TGM. Shodli se na tom zastupitelé na svém posledním zasedání.

Receptem na dlouhověkost je asi univerzálnost
Paní Vilemína Gerstelová oslavila úctyhodných 102 let a stala se nejstarším občanem Prahy 6. Starosta Tomáš Chalupa spolu s místostarostkami Marií Kousalíkovou (na foto zcela vpravo) a Jaroslavou Trnkovou jí přišli poblahopřát a při té příležitosti předali paní Vilemíně květiny a upomínkové dárky.

Veleslavín hudbou žije
Základní umělecká škola Ch. Masarykové pořádá 5. 6. od 17 hod. koncert v hotelu Crown Plaza, při němž bude na pódiu stát opět celá škola. Podobný koncert se konal již loni před Vánocemi a měl u posluchačů obrovský úspěch.

Den podle Amose na ZŠ Benita Juáreze
Letos připadl 28. březen – Den učitelů – na pátek. A ve škole B. Juáreze se rozhodli oslavit tento den celoškolním projektem „Den podle Amose“. Všichni učitelé si připravili a nabídli žákům svou netradiční hodinu a každý žák si pak mohl udělat svůj speciální rozvrh.

Tatranští obhájili titul mistrů
Ostrava zažila perné chvilky, když se mezi domácím FBC Pepino a střešovickým Tatranem rozpoutal zápas o titul. Rozhodující pátý zápas finálové série ukázal, že Tatran Střešovice rozhodně nezapře bojovného ducha i skvělé vedení. Neuvěřitelně dramatické finále jubilejního desátého ročníku české florbalové ligy skončilo za stavu 5 : 4 pro Tatran! Poprvé v historii se navíc o mistru rozhodovalo v pěti zápasech, k tomu v pátém zápase až v prodloužení.

Stanovisko městské části Praha 6 k vlivu rychlodráhy na životní prostředí
Městská část Praha 6 má k projednávanému dokumentu řadu připomínek zásadního charakteru. První vyplývá už ze samostatného zdůvodnění umístění v dané lokalitě. Hlavním důvodem budování rychlodráhy příměstského typu je dle navrhovatele spojení pražského regionu s centrem města a obsluha mezinárodního letiště Ruzyně.

Ruzyňští se snaží zlepšit své okolí a nabízejí spolupráci
Občanské sdružení Klub přátel Ruzyně uspořádalo koncem dubna setkání místních občanů, kteří se měli vyjádřit k programovému prohlášení sdružení a zároveň zprostředkovalo možnost setkat se se starostou Tomášem Chalupou a jeho zástupkyní Jaroslavou Trnkovou.

Nechceme rychlodráhu, ale metro, volají občané
Bouřlivé jednání o dopravním propojení středních Čech a centra Prahy prožila v dubnu šestá městská část. Ministerstvo životního prostředí svolalo veřejné projednávání projektu rychlodráhy a jejího vlivu na životní prostředí.

Slovo starosty

Otázky pro pana starostu:

  • Na veřejném projednávání rychlodráhy jste nenechal na tomto projektu nit suchou. Opravdu nemá tento prvek hromadné dopravy pro Prahu 6 žádná pozitiva?
  • Zmínil jste i finanční negativa, přestože mnozí tvrdí, že rychlodráha je levnější než metro…
  • Duben přinesl i zásadní rozhodnutí o sloučení škol TGM a Bělohorská. Co si od toho slibujete?

Výlety v květnu
Za krásným Dubickým výhledem a přes Příhrazy a Mužský do Mnichova Hradiště

Přepadení! Movitá Praha 6 láká zloděje
Druhé bankovní přepadení a tentokrát i zbytečná smrt člověka – to je statistika posledního roku, kdy se Praha 6 stala terčem útoku zlodějů. Je to přibližně rok, co byla přepadena bankovní dodávka Citibank a z ní odcizeno více než 150 milionů korun. Dodnes se po pachatelích pátrá a přepadení je považováno za loupež století. Počátkem letošního dubna byla pro změnu na Vítězném náměstí přepadena pobočka ČSOB. K tomu bohužel zastřelen člen její ochranky.

Diskutovali zastupitelé i rodiče
Připravované sloučení obou škol se neobešlo bez emocí. Rodiče dětí ze ZŠ Bělohorská se obávali, že tato škola bude buď úplně zrušena, nebo z pěti ročníků zbudou pouze tři. Požadovali tedy po zastupitelích zachování všech pěti ročníků a tato varianta byla také nakonec schválena.

Nebezpečné ulice čeká zklidnění dopravy
Na základě stížností a žádostí občanů vybrala a prověřila radnice Prahy 6 několik dopravně nejhorších komunikací, v nichž by se měla objevit technická opatření vedoucí k větší bezpečnosti silničního provozu.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz