www.praha6.cz
email

Přehled článků čísla 11/2001

Vyznamenání „Spravedliví mezi národy“ pro české občany
Pět medailí a vyznamenání „Spravedliví mezi národy“ předala dalším českým občanům, kteří během 2. světové války ukrývali s nasazením vlastního života své židovské spoluobčany, velvyslankyně státu Izrael v ČR J. E. Erella Hadar spolu se starostou Prahy 6 Pavlem Bémem.

Světový orchestr v Dejvicích
Málokterá čtvrť Prahy se může pochlubit tak unikátními koncerty jako Dejvice. V hotelu Crown Plaza připravuje již několik let Miroslav Kokoška pro každou sezónu abonentní řadu s originálními programy. Hned nejbližší, který se bude konat 5. 11., je toho dokladem. Hotel bude hostit Pražský komorní orchestr bez dirigenta a pianistu Martina Tirimo.

Jiří Anderle – malovat od rána do večera
Když měl malíř, grafik a kreslíř Jiří Anderle šedesáté narozeniny, konala se na Pražském hradě velká výstava, a ani Šestka nezůstala stranou. Po pěti letech je zde další jubileum, proto jsme požádali o rozhovor a pan Anderle souhlasil…

Sezona 2001 v Archeologickém parku Liboc
Léto bylo v archeologickém parku věnováno zejména pražským dětem, které z jakéhokoliv důvodu zůstaly v Praze. Sdružení Archaia připravilo tentokrát tři turnusy Týdnů experimentální archeologie. Každý týden se zaměřil na jiný druh aktivity.

Zvířata v muzeu
Netradičním počinem se 19. října předvedlo Muzeum hl. m. Prahy. Ve svých prostorách totiž k právě uplynulému 70. výročí zoologické zahrady v Troji otevřelo tématickou výstavu nazvanou Pražská zoo včera, dnes a zítra, která prostřednictvím dokumentů, fotografií i dalších materiálů přibližuje vznik a historický vývoj jedné z nejhezčích zoologických zahrad.

Školáci zahájili boje o poháry
Soutěže vyhlašované MŠMT a AŠSK ČR organizoval Dům dětí a mládeže v Praze 6 pro žáky základních škol a víceletých gymnázií již v září. Na Julisce tak byl pro mladé házenkáře připraven Putovní pohár „Dukla cup“.

Veleslavín má svůj park
K radosti veleslavínských občanů byl slavnostně předán starostou Pavlem Bémem veřejnosti rekonstruovaný park, ve kterém se nachází busta slavného veleslavínského rodáka Daniela Adama z Veleslavína, představitele české literatury a nástupce nakladatele Jiřího Melantricha.

Prevence na šestce
Již v minulých číslech Šestky jsme informovali o vznikajícím centru služeb zaměřených na prevenci a duševní pomoc, které by mělo být otevřeno v budově bývalých jeslí v Meziškolské ulici. Sídlit zde budou dvě organizace - Fokus a Prev–centrum, z nichž prvně jmenovanou jsme blíže představili v říjnu. Nyní se tedy pojďme podívat i na tu druhou: občanské sdružení Prev–centrum.

Desetiletí Domova sv. Rodiny
Nenápadná budova bývalých jeslí uprostřed petřinské zeleně ani nedává příliš tušit, co vše se za jejími zdmi skrývá. A přece – obětavá péče, láska k bližnímu a pomoc potřebným to vše nedávno slavilo už celé desetiletí svého úspěšného trvání.

Volný čas a informace Na Dlouhém lánu
Malou slavností začínalo 20. září v Základní škole Na Dlouhém lánu, které se zúčastnil kromě rodičů a dalších hostů také místostarosta Jiří Vihan. Otevírali se totiž dvě nové součásti školy.

Za výlety v listopadu
V listopadu Vás zveme na výlet na Dívčí hrady nad Zlíchovem a Astronomickou věž do Klementina.

Přijďte na ples, určitě se pobavíte, možná vyhrajete
Hvězdní hosté, jako je Marta Kubišová a Jakub Smolík, křest 3. CD zpěvačky Lenky Kosinové, Travestie show a bohatá tombola s cenami za 300 000 či módní přehlídka, to vše na vás čeká na již VIII. reprezentačním benefičním plesu, konaném pod záštitou Klubu dívek a žen s Turnerovým syndromem a starosty Prahy 6 Pavla Béma dne 8. 12. 2001.

Radní schválili prodej Gibiánovy vily
Jestliže stejné stanovisko jako rada zaujme i zastupitelstvo šesté městské části, bude mimořádná funkcionalistická nemovitost na rozhraní Dejvic a Bubenče na prodej.

Dialog pro mír
Již druhým rokem organizuje 24. září ke Dni Spojených národů Nova Southeastern University z Miami propojení studentů z více než 150 zemí světa prostřednictvím internetu.

Na Vypichu se přece jen stavět bude
Přijetí regulačních limitů a dohoda na tom, co v polyfunkčním centru na Vypichu vlastně bude, to byly hlavní body několikaměsíčních jednání o plánované výstavbě v této lokalitě. Rada městské části Praha 6 nakonec připravila rámcový program svých požadavků, vycházející z potřeb města, respektování územně plánovací dokumentace a prostorových možností daného území.

Pro budoucí montážní haly rada stanovila jasné podmínky
V souladu s územním plánem vzniknou do budoucna v oblasti mezi úsekem silničního okruhu a zástavbou v Ruzyni namísto uhelných skladů montážní a skladové prostory, tzv. Karlovarský Business Park.

Park ve Václavkově ulici musí počkat
Jednou ze zelených ploch zahrnutých do plánu oprav je také park s dětským hřištěm ve Václavkově ulici. S rozsáhlými úpravami tohoto prostranství se původně počítalo ještě v letošním roce, do těchto plánů však zasáhla příprava rozšíření Svatovítské komunikace a navazujícího mostu přes železniční trať.

Hlavní zásada v případě krize: nepanikařit! Radnice zřídila bezplatnou informační linku
Jsme dostatečně zabezpečeni? Tato otázka napadá vzhledem ke světovým událostem poslední dobou asi každého a s četnými dotazy se občané obracejí na pracovníky informačních kanceláří i redakci Šestky. Radnice se proto rozhodla zřídit bezplatnou telefonní linku.

Praha 6 podepsala smlouvu o spolupráci s ČVUT
Spolupráce mezi ČVUT a městskou částí Praha 6 probíhá již řadu let. V minulosti byly pořádány výstavy studentských prací, připravovány jsou zadání a podklady pro seminární a diplomové práce studentů především fakulty stavební a architektury, probíhají odborné konzultace a mnoho dalších vzájemných aktivit.

Posvícení stále láká a těší
Měsíc říjen se na Praze 6 už několik let nese ve znamení břevnovského posvícení. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se ke klášteru přišlo podívat a pobavit neuvěřitelných asi 20-30 tisíc lidí. Posvícení, to je připomínka – výroční oslava dne, kdy byl vysvěcen břevnovský kostel a začal sloužit svému účelu.

Slovo starosty

Otázky pro pana starostu:

  • Již nějakou dobu probíhá rekonstrukce tzv. Skleněného domu. Můžete upřesnit, kterých částí domu se týká?
  • Bude se rekonstrukce týkat i vnitřního vybavení jako jsou stoupačky nebo rozvody vody, tepla a podobně?
  • Dům je zajímavý i svými obklady na fasádě. Jak se budou opravovat právě ty?
  • Zůstane i po rekonstrukci zachována obřadní síň?

Dejvické divadlo otevírá znovu své brány
Po několikaměsíční zásadní rekonstrukci celého prostoru Dejvického divadla za více než 20 milionů korun se 18. 11. slavnostně opět otevřou jeho brány.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz