www.praha6.cz
email

Dnové noví přicházejí

Předvánoční dejvické oslavy tradičně zahájené mikulášskou nadílkou a pohádkou ve stanu na Vítězném náměstí už třetím rokem přinesly do dětských očí radost a úsměv. Dospělým pak možnost alespoň na chvilku se zastavit tu při pohádce, tu ve chvíli vánočních koncertů pěveckých sborů jednotlivých šestkových základních škol anebo při večerních koncertech laděných do semaforských, bigbítových, folkových či meditativních tónů.

Rozsvícený stan stejně jako svítící vánoční ozdoby na veřejném osvětlení a především vánoční strom, na kterém byly umístěny ozdoby z rukou dětí, zkrátka znovu připomněly, že další rok se nachýlil ke konci. A na každého, že čeká trochu shonu, trochu klidu, ale snad především hodně lásky, dárečků a také pohádek, které nenechávají lhostejnými nejen děti, ale ani dospělé. Ale nový rok právě začíná, ten starý se před pár dny stal nenávratně historií a my už jen letmo z této historie připomínáme kousek té vánoční nálady. Vždyť dnové noví přicházejí a my musíme jim vstříc vycházeti…

Mikuláš s čertem a andělem vzbuzovali značný respekt. I když se většina dětí smála a ochotně odpovídala na všetečné jak mikulášské, tak čertovské otázky, přece jen si někteří i trošku poplakali. Zkrátka jak praví přísloví: s čerty (někdy) nejsou žerty…
… i když zanedlouho toto přísloví vzalo za své, a to ve chvíli, kdy se začaly rozdávat dárky. Školám za to, že jejich žáci vyrobili krásné ozdoby na vánoční strom, děti pro změnu dostávaly bonbonky a další pamlsky za své pohotové a nebojácné odpovědi. A Mikuláš s čertem a andělem se už jen usmívali.

O víkendových dnech čekaly na děti rozverné pohádky. Například divadlo Trakař to vzalo pěkně po „Koucourkovsku“.

Ani letos nemohla chybět „ježíškovská“  budka, kterou děti jaksepatří využívaly.

Odpolední hodiny patřily především školám a jejich představením, ale také folklornímu souboru Rosénka nebo pěveckému sboru Sedmihlásek.

Na večerní produkci lákal anděly vyzdobený a girlandami osvětlený stan, vánoční atmosféru doplňovala nejen svatá rodina, ale i rozzářené náměstí, vánoční světelná výzdoba i nádherně ozdobený a osvícený strom.

Děti se také důkladně vyřádily při malování, a jejich zvířátka pak byla vystavena na zábradlí podél vánočního stanu.
O kousek dál se pro změnu s chutí občerstvovali jejich rodiče, které především zahříval výborný „svařák“, sem tam uzeninka.

Legendu a jednoho ze zakladatelů divadla Semafor Jiřího Suchého jsme při příležitosti vystoupení na předvánočních oslavách požádali o kratičký rozhovor:
Jak vy, osobnost divadla Semafor, jste se ocitl zde, ve stanu Prahy 6?
Na adventní oslavy jsem účinkování přijmout musel, poněvadž jsem z Prahy 6, a kdyby mě nepozvali, tak by se mě to dotklo. 
Je pro vás nějak netradiční vystupovat ve stanu?
Pravda je, že ve stanu nevystupuji často, ale za těch 42 let, co Semafor existuje, jsem takhle v nějakém stanu vystupoval.
A líbí se vám to?
Jó, je to zase změna, to víte.
Při vystoupení jste četl úryvek z klasické četby Babička, ale tak, jak by asi situace vypadala dnes. A jelikož se mění také Praha 6, co byste řekl její současné podobě a jaké je asi srovnání…
Myslím, že se mění k lepšímu. Už tady na člověka nepadá omítka, dřevěné tunely, které byly kolem domů ještě před 12 lety, už zmizely, začíná tu být čisto a začíná se to tu kultivovat. Výrazně se to mění k lepšímu.
A co byste nejen Praze 6, ale i sobě, jakožto zde bydlícímu občanovi, popřál do nového roku?
Přál bych jí, aby se nepřestala měnit k lepšímu, aby se jí nezačal krátit dech, naopak aby nabírala čím dál větší obrátky a nám se zde žilo čím dál tím líp.

V bílém stanu s Bílou nemocí
Při vánočních oslavách vystoupila také jedna z kapel, jejíž název sice připomíná dílo vynikajícího českého spisovatele Karla Čapka, ale zároveň i skutečnost, že v této kapele hrají v podstatě samí lékaři. V každém případě Bílá nemoc rozproudila krev všem, kteří si nenechali její vystoupení ujít. Určitou předchůdkyní této kapely byla folková sestava nazvaná Bonsai, která hrála už od roku 1983. O sedm let později opustili tři členové Bonsai (Z. Hříbal, T. Poláček a J. Podzimek) a založili spolu s dalšími hráči právě zmíněnou Bílou nemoc. A hned její první vystoupení je spojeno s Prahou 6, když se konalo v roce 1992 v klubu Na Petynce.
Po více jak deseti letech své existence, několika vydaných albech, z nichž poslední vyšlo loni s názvem Malostranská beseda live, se kapela vrátila „na místo činu“, aby vystoupila při vánočních oslavách ve stanu na Vítězném náměstí.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz