www.praha6.cz
email

Já jsem vlastně Dejvice neopustil…

Na Praze 6 vyrostl, založil kapelu, prožil nejdůležitější chvíle, patřil do slavné hanspaulské muzikantské party, spolu s dalšími muzikanty proslavil Houtyš… Ivan Hlas i po letech, ač dnes bydlí na Barrandově, má „šestku“ stále rád a často sem jezdí. Za přáteli, za vzpomínkami… Jak jinak začít rozhovor než otázkou: 

Jak se vám líbí Praha 6? 

Mám na to dost nekritický pohled, protože jsem v Praze 6 prožil ta nejlepší léta, dětství a dospívání, a nechci říct mládí, protože mladí jsme pořád. Ale ty pro mě opravdu důležité věci se staly  v Praze 6. Líbí se mi hodně, to je jediná odpověď. 

Řekl jste, že byste se rád na Hanspaulku vrátil. Jak jste to myslel?

Natolik už jsem zkušený, že vím, že na Hanspaulku se mi asi vrátit nepodaří. Ale já jsem tím myslel vlastně Dejvice, to nebyla jenom Hanspaulka. Kdyby se mi ale podařilo se tam vrátit, snažil bych se, aby ty zásadní a dobré věci, které se kolem muziky děly, se vrátily, aby lidi začali trochu žít. Myslím, že je tam pro to obrovský předpoklad, protože lidi se od těch dob moc nezměnili. Hanspaulská liga se hraje pořád, ale kolem muziky a kultury by to chtělo trošičku zatlačit. Na šestce je dost zajímavých věcí, třeba Dejvické divadlo, ale pořádný klub dole v Dejvicích chybí.

 Jak by se vám líbila Ladronka jako kulturní centrum? 

Tohle bych určitě podpořil, protože to je dobrý projekt, i když mám dojem, že takové kluby, takové jako mám rád já, spíš vznikají ze soukromé iniciativy než z iniciativy radnice. My jsme si kdysi ještě se starou partou dělali všechno sami, ale pak, v té dost blbé době, se toho chytl třeba SSM a podobně. Oni nám ukradli pár dobrých rozjetých věcí. Teď už je doba jiná, takže takovému nápadu v jádru říkám ano, jenomže občas takové věci vyzní trošičku mimo. Udělá se třeba nákladný sál, ale lidi, kteří mají rádi blues, tam nepůjdou. To je potřeba uvážit.

Účastníte se poměrně hodně akcí, které souvisejí s děním na šestce, viz třeba vyčištění Paťanky a následný koncert s kapelou ve starém složení, vystupoval jste na plese, nyní budete na setkání s občany… 

Proč to dělám? Nejlepší kamarády a nejlepší přátelství, která jsem měl, tak byla z Prahy 6, takže když se třeba čistila Paťanka, při které jsem si mimochodem dobře vyčistil i mozek, hrozně mě to bavilo, protože já ty lidi vlastně skoro všechny znám a pro mě je to návrat. A vlastně když potřebuji s někým jít, jak se říká na pivo, tak se buď dohodneme  s lidmi ze šestky a jdeme třeba na Malou Stranu anebo jedu přímo tam. Já jsem vlastně Dejvice neopustil. 

Proč jste se tedy odstěhoval? 

Musel jsem, protože tam nebylo kde bydlet. Jediné co jsem dodržel, že jsem nikdy nebydlel na druhém břehu Vltavy. 

Nepřipadá vám zvláštní zakončit setkání občanů s radními koncertem? 

Jak vůbec vznikl tenhle nápad? Já jsem pro jakékoliv setkávání a setkání radních s občany je strašně důležitá věc. Pokud se občané nestydí a jdou do toho jako rovný s rovným, tak se leccos může vyřešit. A kolikrát to může být dost napjaté. Muzika pak může pomoci k celkovému uvolnění, a možná si lidi uvědomí, že jsme všichni v jednom. To není žádná politická agitka, ta muzika tam patří a až půjdou lidi domů, tak by si měli říct, je potřeba přemýšlet a dohodnout se. 

Nebojíte se, že vás pak někdo může spojovat s politikou nebo že to budou někteří vnímat divně? 

Mně už se stalo, že jsem byl spojován s různými lidmi a s politikou, ale na to já mám jasný, vyhraněný názor: ať si myslí každý, co chce. Politikům jako takovým jednotlivě nesloužím, ale když jde o nějakou věc, která je důležitá, a já si myslím, že je správná, tak do toho jdu.

Šel byste i do politiky?

Nechtělo by se mi. Já bych byl šílený politik. Už jsem to párkrát říkal, že kdybych dostal moc, tak kdo ví, jak bych s ní naložil. Myslím, že bych byl druhý Caligula, pokud by ta moc byla neomezená. 

A teď jinak: co právě chystáte za hudební novinku? 

Momentálně velice intenzivně připravuji novou desku. Většinou jsem vydával desky tak po roce, teď jsem si nechal pauzu a dělal jsem divadlo s panem Smoljakem. Teď už je ale na spadnutí termín, kdy to musím dodělat. Mám docela rád, když mě tlačí nějaký termín, protože muzika je abstraktní, já ji rád nosím v hlavě a jenom si ji tak sám přehrávám, ale potom přijde ta fáze dostat ji do podoby, která se dá nabídnout lidem. V tu chvíli nastává velká pohoda, ale trvá mi to. Teď už ale v této fázi jsem.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz