www.praha6.cz
email

Kriminalita mírně klesá, nejvíce trápí vykrádání aut

Bezpečnostní situace na Praze 6 se v uplynulém roce mírně zlepšila, potvrdil se tak trend každoročního mírného poklesu kriminality. I nadále však zůstávají největším problémem krádeže aut a jejich vykrádání.

I když počty trestných činů jsou stále vyšší, než bychom si všichni přáli, myslím, že klesající trend je třeba vyzdvihnout. Do celkových počtů se navíc promítá i sídliště Řepy, kde je kriminalita v průměru vyšší, ale které není součástí naší městské části. Zvláštní postavení má i letiště Ruzyně, které sice součástí naší městské části je, ale kriminalita s ním spojená život našich občanů příliš neovlivňuje,“ hodnotí činnost policií místostarosta pro oblast bezpečnosti Tomáš Chalupa. Podle něho je potřeba poměřovat počty trestných činů a přestupků ne jen jejich objasněností, ale také počty policistů a strážníků. „Pokud máme 78 strážníků, pak myslím, že číslo 35 500 řešených přestupků ukazuje, že celý rok neprolenošili,“ tvrdí Chalupa.

Podle zpráv o bezpečnostní situaci, které zastupitelům každoročně předkládají Policie ČR, městská policie a nově i věznice Ruzyně, bylo v loňském roce na území policejního obvodu Praha 6 spácháno 9000 trestných činů. Podle zpráv došlo i k větší objasněnosti, a to o zhruba 3,5 procenta – na 30 procent.

Nejčastějším trestným činem bylo vykrádání vozidel. Loni jejich majitelé přišli o věci v autech ve 2200 případech, odcizených aut bylo více jak 1100. Celkově tento typ kriminality představoval skoro 38 procent celkové trestné činnosti, přesto i v těchto případech došlo k nárůstu objasněnosti. V případě krádeží vozidel se dokonce podařilo objasnit dvakrát tolik případů než v roce 2000.

Ve výčtu přestupků v kompetenci městské policie i nadále zůstávají největší problémem neukáznění řidiči, jen loni strážníci řešili 32 tisíc přestupků v dopravě.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz