www.praha6.cz
email

Typograf, který maluje velké obrazy

Sdružení českých grafiků Hollar uspořádalo opět letos tradiční výstavu svých jubilantů.

Z třiadvacítky jubilujících, mezi nimiž jsou i čtyři ženy, je nejstarší význačný český malíř a grafik Josef Liesler, jemuž v září bude požehnaných devadesát let. Mezi dalšími oslavujícími členy Hollara figuruje trojice těch, kteří žijí a tvoří na Praze 6. Jiřího Slívu znají i čtenáři Šestky, další umělec, Petr Melan, se na výstavě prezentuje několika barevnými litografiemi, a své obrazy zde vystavuje i docent Miloslav Polcar, který své jubileum oslavil už v únoru. „Jsem vyučený typograf,“ prozradil mimo jiné v rozhovoru pro Šestku.
S rodiči jsme se do Prahy přistěhovali z Českých Budějovic a já jsem se vyučil typografem. Poté jsem absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a v roce 1973 získal titul akademického malíře. Studoval jsem u profesora Zdeňka Sklenáře a u něho se také naučil grafické techniky. Mým oborem je ale užitá a monumentální malba – umělecká malířská tvorba pro interiér i exteriér.

A pak jste se stal docentem…
No, to až v roce 1980. Předtím jsem střídavě pracoval jako samostatný umělec, středoškolský profesor gymnázia v Libuši a jako výtvarný redaktor.

Práci, kterou vy tvoříte dnes, už před vámi zkoušeli i jiní, například také manželé Hlubučkovi, akademičtí malíři z Prahy 6…
To ano, byl jsem dříve odborným asistentem pro obor kresba a grafika. V roce 1992 jsem habilitoval jako docent.

Jaký je dnes zájem o tyto výtvarné obory?
Zájem je stále značný, ovšem talentové zkoušky se podaří splnit jen menšímu počtu uchazečů.

I přesto, že jste vysokoškolský pedagog, nezanedbáváte ani svoji tvorbu. V čem spočívá?
Zabývám se volnou grafikou, malbou, kresbou a multimediální prostorovou instalací.

A kde jsme vás měli možnost vidět?
Pravdou je, že výstav jsem měl asi více v zahraničí. Svou největší výstavu zde jsem měl v Mánesu, další v Památníku národního písemnictví, v Náprstkově muzeu a ve Středočeské galerii. Jinak v Německu, v polském Krakově, v Lublani, účastnil jsem se výstavy Mistři světové grafiky v maďarském Gyoeru, pak v Anglii, Irsku, Francii, Belgii, v Izraeli, Arabských emirátech, Řecku, v Koreji a Japonsku, v Číně, USA a jinde…

A nyní doma v Hollaru, dodal bych. A asi není těžké uhodnout, proč má váš exponát právě 55 dílů?
Jistě, připomínají symbolicky různé události a vztahy, jimiž jsem procházel v posledních letech.

Mimochodem, máte dvě děti. Potatilo se některé z nich?
Syn Tomáš je akademický sochař. Bydlí stejně jako já na Petřinách a je také členem Hollaru, a to od jeho znovuustavení v roce 1989. Stal se jím brzy poté, co měl velkou výstavu v Mánesu.

Nelze se nezeptat – bydlíte na Petřinách – jak se žije Jihočechovi na Praze 6?
Na Petřinách bydlíme už dvaadvacet let. Předtím jsme žili s manželkou nejdříve v Dejvicích, ale pak jsme se přestěhovali, zřejmě už na trvalo, sem na Petřiny. A co se toho života týče… Já patřím k mnoha zdejším občanům, kteří netouží po supermarketu, který je plánován na Vypich, a dávám přednost zachování zeleně a přírody. U nás je zdrávo, proudí k nám z Křivoklátska čistý vzduch. A na všech stranách je tu zeleň, lesy, lesíky. Lidé mě tu ve Hvězdě, na Markétě či jinde potkávají na procházkách s Basi, což je náš miláček, tříletá fenka labradorského retrievra. Asi je to spokojený život.

Jiří Šimek

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz