www.praha6.cz
email

Stoletým se na Praze 6 daří

Je to právě rok, co jsme na stránkách Šestky připomněli dvě význačná jubilea: rovných sto let, kterých se dožila paní Josefa Skácelová, a o rok více slavila paní Anna Sekerková. Tehdy jsme všichni s místostarostkou Jaroslavou Trnkovou přáli oběma dámám ještě mnoho vitality do jejich budoucích životů a hle: přání se splnilo. Obě v lednu opět oslavily své neuvěřitelné narozeniny.

A paní Josefa měla hned na uvítanou svérázný přípitek. „Kdo pije, ten žije,“ řekla, když pozvedala skleničku s (nealkoholickým) šampaňským ke slavnostnímu přípitku při svých 101. narozeninách. Ještě bych si ráda zatančila valčík, to bylo moje… zasnila se pak vzápětí. Tanec koneckonců paní Josefa měla vždy ráda. Jak již loni zavzpomínala, chtěla kdysi chodit do baletu, což jí ovšem zakázala jedna z jejích pěti sester. Nicméně důvod k radosti má paní Josefa stále. Obklopena láskyplnou péčí své rodiny se dočkala dalšího, v pořadí již sedmého pravnoučete, malé slečny Kačenky. 

Ostatně i rodokmen, který loni měřil na papíře více než dva metry, se utěšeně rozrůstá, i když směrem opačným, a sahá už do 17. století. Paní Skácelová je ve svém věku druhou nejstarší občankou Prahy 6 a její rodina se při oslavě už musela rozdělit na dvě části. Jak jsme se dozvěděli, do bytu by se tolik lidí najednou už rozhodně nevešlo, ale všichni si slíbili, že obrovská oslava se bude konat, až paní Skácelová bude slavit 105. narozeniny.

I paní Anna Sekerková, nejstarší občanka Prahy 6, se ve svých 102 letech stále těší dobrému zdraví. Své narozeniny slaví již poněkolikáté v místním Domově důchodců, kde spolu s ostatními obyvateli domova vždy ráda posedí u „kafíčka“ a někdy si dá i cigaretku. Nejinak tomu bylo i letos.

Narodila se v rodině lékaře a vyrůstala ještě se třemi sourozenci, poté se provdala a žila dvacet let na Ukrajině, kde také vychovala své dvě dcery. Její radostí jsou tři vnoučata a šest pravnoučat.

Paní Sekerková nastoupila do Domova důchodců v Praze 6 v roce 1999. Její zdravotní stav je i přes vysoký věk velmi pozoruhodný. Pro udržení svého zdraví bere pouze vitaminy a léky podporující okysličování krve. Trápí ji jen sluchové potíže a zhoršující se zrak.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz