www.praha6.cz
email

Přijďte na ples, určitě se pobavíte, možná vyhrajete

Hvězdní hosté, jako je Marta Kubišová a Jakub Smolík, křest 3. CD zpěvačky Lenky Kosinové, Travestie show a bohatá tombola s cenami za 300 000 či módní přehlídka, to vše na vás čeká na již VIII. reprezentačním benefičním plesu, konaném pod záštitou Klubu dívek a žen s Turnerovým syndromem a starosty Prahy 6 Pavla Béma dne 8. 12. 2001.

Tradice těchto plesů započala v roce 1993, kdy jeden z dnešních zastupitelů Prahy 6, Rudolf Kosina, uspořádal první ples, s myšlenkou pomoci právě ženám s Turnerovým syndromem. Veškeré výtěžky těchto plesů, ať z prodaných vstupenek nebo lístků do tomboly, jdou totiž na konto těchto postižených žen. „Nechtěl jsem z tohoto plesu udělat záležitost pro snoby, moje představa je taková, že by na ples měli přijít všichni lidé, kteří chtějí podpořit dobrou myšlenku a bez ohledu na to, jak vysokou funkci právě zastávají, se přijdou pobavit a uvolnit. Tato věc se, myslím si, docela podařila, protože už jen to, že se ples koná po osmé, o něčem svědčí. Je to prostě krásný večer, na který každého srdečně zvu,“ řekl k tomu Rudolf Kosina. On sám je také zakladatelem Klubu dívek a žen s Turnerovým syndromem, jehož vznik se datuje do roku 1989. Do této doby se zde totiž tato nemoc neléčila a byla podle Kosinových slov považována za kosmetickou záležitost. Turnerův syndrom je onemocnění postihující pouze ženy a dívky. Vzniká tehdy, když narozenému děvčátku chybí v těle jeden chromozóm, což způsobuje malý vzrůst a další potíže. Tyto ženy pak mají oproti běžné výšce asi 35 až 45centimetrový deficit. Léčit se to dá za pomoci růstového hormonu, který tento deficit snižuje až o polovinu.

Moje dcera se s touto nemocí také narodila a já s ní chodil k profesorovi Léblovi. V té době však už měla uzavřené růstové štěrbiny, takže jsme tuto metodu využít nemohli. Nicméně, dnes se můžeme v uvozovkách chlubit, že dcera Lenka je první v republice s touto nemocí, která využila jinou metodu, a to prodlužování dolních končetin podle ruského lékaře Ilizarova. Avšak právě ve spolupráci s profesorem Léblem vznikla myšlenka, jak dívkám a ženám s Turnerovým syndromem pomoci. Chtěli jsme prostě dokázat, že toto není kosmetická záležitost, ale nemoc, a to se nakonec i povedlo,“ usmívá se Kosina. Jeho dcera Lenka Kosinová po dvou letech, kdy nemohla po celkem šesti operacích dva roky chodit, nakonec vystudovala konzervatoř, vydala již dvě CD a třetí, které právě vyšlo, bude mít svou premiéru na plese. Zde bude také v prodeji a peníze za něj získané půjdou opět na konto klubu.

Klub dívek a žen s Turnerovým syndromem dnes normálně funguje, pořádá různé akce a setkání a mezi nimi také zmíněný ples. Vstupenky na tento ples lze zakoupit v rehabilitačním studiu přímo u p. Kosiny v Eliášově ul. 18, nebo v Hotelu Praha či v informační kanceláři Úřadu m. č. Praha 6, Čs. armády 23. Rozhodně však s jejich koupí neotálejte.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz