www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201406.pdf
(formát PDF, velikost 3.9 MB)

Veřejnost si připomínala konec války, pražské povstání i zločiny komunismu

Literáti z Prahy 6 se představují čtenářům

Unikátní výstava „Nepromlčeno!“ oživuje zapomenuté příběhy pamětníků

8. Petřinská olympiáda školek

Žáci zkoumají životní prostředí v okolí školy

Jazz v Kaštanu střídá folk

Kouzelný prsten v Semaforu

Tvořivé úterky baví

Grafik Bouda slavil osmdesátiny výstavou

Discgolf na Ladronce jako první zkusili školáci

18. Grand Prix má vítěze

Medailová sklizeň Tatranu Střešovice

Hlavní město vystavuje vznikající územní plán

Bezbariérová 6 do mobilů

Slovo starostky Marie Kousalíkové pro Šestku

Tramvajová výluka Břevnov 28. 6.–29. 8.

Opravované byty byly k nahlédnutí

Do EP volila v Praze 6 více než třetina voličů

Petynka: 14. 6. tady nesmíte chybět, vstup je zdarma

Vyjádření politických klubů na aktuální téma

Uzavírka Mlýnské ulice 2. 6.–30. 11.

Vyjádřete názor na úpravy parku v anketě

Budoucnost parku v Bubenči se stále řeší

Místo autobusů moderní tramvaj? Záleží i na Vás!

Park Královka má být pouze zelení, přeje si radnice

Akční Šestka: Červen je nabitý akcemi!

Unikátní výstava „Nepromlčeno!“ oživuje zapomenuté příběhy pamětníků

Děti ze škol v Praze 6 objevily pamětníky a z jejich zapomenutých příběhů připravily ojedinělou expozici „Nepromlčeno!“. Výstava pod širým nebem je ke zhlédnutí před Národní technickou knihovnou. Specifický vizuální památník, který připomíná minulé století skrze svědectví žijících pamětníků z Prahy 6, bude k vidění do 30. června.

„Až ti zítra sedne na nos saze, tak to budu já,“ řekla šestnáctileté Anně Hyndrákové v Osvětimi její kamarádka před odchodem do plynové komory, kde předtím zemřeli Anniny rodiče a sestra s manželem. „Nejhorší bylo, že jsme viděly do vedlejšího tábora, kde byli naši. A oni viděli nás. Jednoho dne byl tábor prázdný. Komíny kouřily a tábor byl prázdný. Od té doby skoro nebrečím.“

Příběh Anny Hyndrákové a dalších dvou desítek pamětníků z Prahy 6, do jejichž životů drasticky zasáhla nacistická i komunistická totalita, by možná zůstaly zapomenuty, nebýt žáků osmých a devátých tříd. Ti jejich příběhy objevili a zdokumentovali v rámci projektu Příběhy našich sousedů.

Výstava „Nepromlčeno!“ představuje fotografie a příběhy dvou desítek pamětníků z Prahy 6, mezi nimiž nechybí odbojáři, váleční veteráni, političtí vězni, disidenti nebo jedna z posledních přeživších tzv. rodinného koncentračního tábora v Osvětimi – paní Anna Hyndráková. Mnozí z nich prožili zlomové momenty minulého století jako děti. „Když byla maminka u výslechu, nesměla jsem dovnitř, jen jsem slyšela, jak brečela. Hlídala mě taková ženská v uniformě s pistolí na zadku. A ta mě, tříletý dítě, vyslýchala, jestli rozumím rádiu, které rodiče doma pouští, a já už tehdy věděla, že musím přemýšlet, co říct a neříct a neublížit mamince …,“ vzpomíná Anna Pánková, jejíž příběh objevili osmáci ze ZŠ E. Destinnové.

V Praze 6 se projektu zúčastnilo šedesát žáků 8. a 9. tříd z 10 základních škol, kteří vyhledávali ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a jejichž vyprávění následně audiovizuálně nahrávali a publicisticky zpracovávali. Děti pracovaly pod vedením svých učitelů a dokumentaristů Post Bellum.

„S podporou projektu jsme neváhali ani minutu. Zaznamenávání životních příběhů pamětníků, a to nejen z Prahy 6, je ohromně inspirativní a záslužný počin a také výborná inovace ve výuce historie,“ řekl za městskou část jako jednoho z organizátorů Ondřej Balatka, radní pro školství.

„Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívaly jako úplnou detektivku a přitom se seznamovaly s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“ říká Hana Hniličková, manažerka projektu z Post Bellum.

Žáky zpracované nahrávky se ukládají do sbírky Paměť národa a na webovou aplikaci My jsme to nevzdali www.myjsmetonevzdali.cz/pribehy-nasich-sousedu/, která představuje učební pomůcku využívanou pedagogy pro obohacení výuky historie o autentická svědectví pamětníků (ve formě nahrávek, videí a animovaných prezentací).

Více na: www.praha6.cz, www.pribehynasichsousedu.cz nebo www.pametnaroda.cz, www.postbellum.cz.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz