www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201403.pdf
(formát PDF, velikost 3.4 MB)

Pelléovka hledá nového nájemce Galerie Anderle ve vile končí

Světový den ledvin 13. 3. 2014 Nechte se vyšetřit zdarma

Vietnamský večer v Písecké bráně

Mensa ČVUT jde do rekonstrukce, prodejna potravin končí

Dejvický kampus bude výkladní skříní ČVUT i Prahy 6

Seriál Šestky: Nekuřácké kavárny

Vyléčená káně se vrátila do Šáreckého údolí

Památkové granty pomáhají udržovat historické objekty

Soutěž ve sběru starých počítačů a notebooků

Dejvické divadlo objevuje Kafku

S+H uvádí novou premiéru Jak s Máničkou šili všichni čerti

Představitelé radnice se pozdravili s čestnými občany

Chcete oslavit výročí svatby v obřadní síni? Přihlaste se na radnici

Oprava železnice i stavba nové zastávky v Podbabě omezí provoz vlaků

Vnitroblok s ruinou se promění v park

Slovo starostky Marie Kousalíkové pro Šestku

Prodeje bytů pokračují

Zastupitelé jednali o Jenerálce

Populace stárne, Praha 6 by chtěla vytvořit seniorům Dům služeb

Vyjádření politických klubů na aktuální téma

Pojďte tvořit společně

Granty na prevenci

Sociální granty znají příjemce

Do škol se opět hlásí více prvňáků

MŠ Arabská proměňuje zahradu díky příspěvku nadace

Pokuty za zbourání domu v památkové zóně

Vítání dětí v Písecké bráně - Chlapců bylo víc než děvčat

Seriál Šestky: Nekuřácké kavárny

Milí čtenáři, startujeme pro vás nový seriál o nekuřáckých kavárnách a dalších výhradně nekuřáckých restauračních podnicích v Praze 6, kde o hosta s cigaretou u úst nezavadíte. Kde vám oblečení nebude zapáchat cigaretovým kouřem a kam v klidu můžete zajít i s dětmi.

Kavárna u svaté Rodiny: káva s dobrým skutkem

Za necelý rok od svého otevření si našla řadu příznivců a věrných zákazníků. Oslovila je příjemným, takřka domácím prostředím, a milou obsluhou. Káva je výborná a denně k ní mají napečené čerstvé zákusky. Zákaz kouření je zde samozřejmostí, vítáni jsou rodiče s dětmi, pro které je připraven dětský koutek.

Paní Hynková z Petřin chodí do kavárny od jejího otevření, o kterém se dozvěděla z časopisu Šestka. Scházejí se zde s kamarádkami a jejich dětmi, sama paní Hynková má dvě. „Odpolední otevírací doba nám vyhovuje, přesně na kávu po obědě. Děti si hrají v koutku, nebo spí v kočárku na terase a je na ně krásně vidět. V létě sedíme na zahrádce a děti tu dokonce mohou jezdit na kole,“ pochvaluje si. Někdy se sejde až šest maminek a devět dětí. Vlídné prostředí kavárny jim proto vyhovuje. A to byl jeden z cílů vzniku kavárny, nabídnout lidem z Petřin příjemné místo pro setkávání a pro relaxaci.

Kavárnu u svaté Rodiny najdete na Petřinách v Ulrychově ulici, ve zrekonstruovaném objektu zařízení pro lidi s mentálním a kombinovaným zdravotním postižením. A právě tady, v kavárně, se zcela nenásilně a přirozeně propojují světy zdravých a postižených. Klienti domova si v klubové kavárně mohou vyzkoušet alespoň částečně, jaké je to vést normální život, třeba chodit do práce. „Projekt naší kavárny umožňuje lidem s mentálním postižením podpořit rozvíjení určitých pracovních a sociálních dovedností. Díky kontaktům se zákazníkem se zvyšuje jejich samostatnost, ale také jejich sebevědomí,“ říká o důležitém poslání kavárny Hedvika Bíbová, která má projekt kavárny na starosti. „Každý, kdo se u nás zastaví na kávu, svým způsobem pomáhá. Jednak tím, že si něco objedná, i tím, že umožní našim klientům osvojit si dovednosti, které patří do normálního života,“ dodává.

V kavárně obsluhuje šest obyvatel domova. Střídají se po dvou hodinách. Jedním z nich je čtyřicetiletý Petr Charvát. Do práce chodí dvakrát týdně. „Roznáším nápoje a zákusky, a starám se o nádobí,“ popisuje svoji práci, na kterou se pokaždé těší. V domově žije přes dvacet let a v kavárně pracuje od doby jejího vzniku. Přestože se zpočátku styděl, dnes si počíná velmi zkušeně. Umožňuje mu to lehčí forma jeho postižení. Kontakt s hosty je pro něj zpestřením dne.

V neposlední řadě si Domov provozem kavárny přivydělává na svůj provoz. Sortiment není nijak přehnaně široký, ale postačí, ceny jsou přijatelné. Káva stojí od 30 do 40 korun, a ze stroje zapůjčeného firmou Tchibo je opravdu výtečná. V nabídce jsou studené nápoje a kuchařky denně připraví závin, buchty nebo koláče. Vše si pečou ve vlastní kuchyni a zákusky jsou čerstvé.

O kvalitě kuchyně se ostatně mohou přesvědčit lidé, kteří by měli zájem o obědy. Domov nabízí možnost odběru obědů nebo jejich konzumaci v jídelně domova. Oběd stojí 69 korun. „Odběr oběda stačí nahlásit den předem,“ upřesňuje manažer stravování Karel Cagášek.

Aby kavárna sloužila širší veřejnosti jako místo setkávání a odpočinku, plánuje domov pořádání výstavy i malých koncertů, které jsou otevřené i pro návštěvníky z okolí. Prostory kavárny lze využít i pro pořádání malých rodinných oslav. Ostatně klienti domova zde svá jubilea slaví pravidelně. 

Znáte jiný nekuřácký podnik v Praze 6? Dejte nám o něm vědět na info@novinysestka.cz. Katalog nekuřáckých restaurací najdete též na nekourime.cz.

 

Kavárna u svaté Rodiny

Domov svaté Rodiny

Ulrychova 10/1084 na Petřinách

tram linky č. 1 a 18.

Provozní doba kavárny:

Pondělí–Pátek 13–18 hodin.

Tel.: 235 002 524/521

Kavárna se nachází v objektu Domova sv. Rodiny na Petřinách. V nekuřáckém prostředí se míjejí klienti domova s lidmi „z venku“.


Zaměstnanec kavárny a klient domova Petr Charvát s asistentkou Hedvikou.

Kavárna se nachází v objektu Domova sv. Rodiny na Petřinách.

V nekuřáckém prostředí se míjejí klienti domova s lidmi „z venku“.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz