www.praha6.cz
email

Bílá nemoc na Prahu 6 rozhodně patří

Stále častěji jste vídáváni na Praze 6. Nejdřív loni o vánočních oslavách, nyní na břevnovském posvícení, a ještě U Rafa… Co vás sem táhne? Čím vás Praha 6 okouzlila?

Pepson: Bílá nemoc sem rozhodně patří, už jen proto, že tři zakládající členové – Tomáš Poláček, Zdeněk Hříbal a Ivan Němec, jsou tu doma, i když u Tomáše už bohužel musíme mluvit v minulém čase. Také premiéra Bílé nemoci se odehrála v dubnu 1991 na Petynce. I náš předchůdce, folková Bonsai, tu byla často vidět, hlavně na Petynce nebo na Kajetánce. A místní genius loci oslovil i hlavního textaře Frantu Stralczynského, jak je patrné třeba v písni Gréta.


Plánujete zde další vystoupení?
Pepson: V listopadu slavíme 12 let. Hlavní koncert bude na naší domovské scéně, Malostranské besedě, 5. 11. ve 20.30 hodin. Pak si ale ještě dopřejeme takovou intimnější party u vás – 22. 11. také ve 20.30 hodin v klubu U Rafa v Soborské 34, kam si určitě najde cestu hodně fanoušků, ale i místních umělců, z nichž mnozí jsou naši přátelé a spolupracovníci.

Jaká je vlastně anabáze od Bonsaie k Bílé nemoci?
Zdeněk: Tu jsme zakládali s Tomášem, Frantou a námi objevenou Ájou Sukovou na začátku 80. let. I přes mírnou nepřízeň režimu (natočili jsme jen jeden singl) jsme dvakrát vyhráli Portu. Na konci 80. let jsme museli řešit personální otázky a s Tomášem nás to už táhlo k elektrifikované, rockovější muzice. Původně měl být členem nové kapely i Franta, pak se ale posunul na post dvorního textaře.

Většina členů kapely (a ted doufám, že se nepletu) jsou lékaři. Je lepší léčit lidi hudbou nebo medikamenty?
Zdeněk: Po Tomášově tragickém odchodu jsem zůstal v kapele jako jediný doktor já. Co se týká té léčby, dá se to dobře kombinovat, jak se ukázalo nejen u lidí, ale i u zvířat. Jsme rádi, že už teď dokážou naše písničky léčit špatnou náladu a šrámy na duši…

Chystáte ted nějaké překvapení? Loni jste tuším vydávali nové CD…
Pepson: Ano, to bylo čtvrté, živé album Malostranská beseda live, jakožto ohlédnutí za Tomášovou a Frantovou érou. Teď pracujeme na písničkách na další studiovou desku, která se snad objeví příštím rokem, připravujeme Tříkrálový večírek a pilně koncertujeme v Praze i po vlastech českých, abychom roznesli bacily Bílé nemoci na co nejvíc posluchačů a hlavně posluchaček. Doufám, že v následujícím tuctu let se jich zase nechá nakazit pěkná řádka!
 


Nahoře zleva: Josef „Pepson“ Snětivý (saxofony, klarinet, klávesy), Ivan Němec (baskytara). Uprostřed zleva: Zdeněk Hříbal (zpěv), Milan Martínek (kytara), František Pokorný (kytara, zpěv). Dole: Petr Krejčí (bicí).

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz