www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201402.pdf
(formát PDF, velikost 3.2 MB)

Tunel Blanka: práce stojí už 60 dní, otevře se v létě?

Parky ozdobí nové pomníky, připomenou osobnosti i události

Strážníci darovali krev

Z deníku Městské policie v Praze 6

Hasiči bourali cestou k nehodě

Dvě výročí v Semaforu

6. – 23. 2. Olympijský park Soči – Letná 2014

Kouzla a zázraky na Ořechovce

Příměstský fotbalový kemp pro děti

Mapa Pražské památkové rezervace zdarma

V Tatranu cvičí i miminka

Kola pro Afriku

Dukla točí vlastní dokument o legendárním klubu

Přátelské setkání s velvyslanci

Petr Konvalinka novým rektorem ČVUT

Odstranění budov v areálu bývalého hotelu Praha začalo

Kulturní centrum Kaštan pokračuje v zavedených kolejích

Stará budova lázní na Julisce omlazena po generální rekonstrukci

Slovo starostky Marie Kousalíkové pro Šestku

Sněhová pohotovost a úklid sněhu

Čekání na parkovací zóny se krátí, někde by měly být již v polovině roku

Praha 6 zve na výstavu v Písecké bráně pARTneři Bayreuth – Praha 6

Vyjádření politických klubů na aktuální téma

Piano na letišti

V Praze 6 se testoval elektrobus

SMS InfoKanál: městský rozhlas do kapsy

FS ČVUT udělila medaile

O zápisech do mateřských škol a předškolním vzdělávání s radním pro školství Ondřejem Balatkou

Zápisy umožní vybrat tu správnou školku

Výstava účastníků fotografického kurzu ve Skleňáku

Interní oddělení na Strahově nově nabízí ošetřovatelská lůžka

Sto let oslavila 23. ledna paní Věra Kropáčková

Nejkrásnější vánoční stromeček

Čekání na parkovací zóny se krátí, někde by měly být již v polovině roku

Pražský magistrát představil koncepci celoměstského parkovacího systému. Ta od příštího roku počítá s významným rozšířením zón placeného stání. V Praze 6 by se za parkování mohlo platit již od září, v rámci pilotního provozu. Stejně tak třeba v Praze 5 a 8.

Na zavedení zón, které by upravily parkování zejména v centrální části Dejvic a Bubenče, čeká Praha 6 více než pět let. „Těšíme se, že hlavní město konečně svůj slib dodrží, a zóny budou zavedeny tak, jak radnice Prahy 6 dlouhodobě prosazuje a jak si přeje i většina obyvatel naší městské části,“ věří Jan Záruba, místostarosta Prahy 6 pro oblast dopravy. Naposledy totiž pražský magistrát rozhodnutí o zavedení zón odložil na jaře loňského roku. Praha 6 je přitom na spuštění placeného parkování připravena od roku 2008, kdy projekt ušitý na míru potřebám městské části schválili šestkoví zastupitelé. Dlouhodobá snaha radnice nakonec přesvědčila i vedení magistrátu. „Rozhodnutí města vítáme. Jsme připraveni okamžitě začít aktualizovat náš projekt zón dle požadavků města a uděláme vše pro to, aby zóny byly na přelomu srpna a září 2014 zavedeny,“ řekl Záruba. Radnice podle jeho slov udělá maximum pro to, aby zóny byly zavedeny. Doprava v klidu na Praze 6 je bez zón placeného stání pro vedení Prahy 6 naprosto nemyslitelná, stejně jako pro její občany.

Praha 6 bude mít hlavní slovo

Pilotní systém placeného parkování v Praze 6 by měl být v intencích projektu v minulosti schváleného zastupitelstvem. To znamená, že by měl kromě modrých a zelených zón obsahovat i tzv. zóny smíšené, které na jednu stranu zvýhodní rezidenty, ale na druhou stranu umožní krátkodobé parkování i návštěvníkům městské části. Hlavní město Praha, které zóny zřizuje, ponechává výraznou roli městským částem a slibuje, že bude respektovat jejich relevantní požadavky. Podle místostarosty Záruby to bude Praha 6, která bude rozhodovat o tom, kterých ulic se zavedení zón bude týkat. „Celý se projekt konzultuje s hlavním městem. Praha 6 ale kvůli lepší znalosti místní situace určí, kde bude pilotní projekt probíhat,“ doplňuje. Realizací zón, stejně tak jako jejich správou, magistrát pověřil Technickou správu komunikací. „Podle zadání hlavního města se pokusíme nastavit fungující systém, který reflektuje potřeby obyvatel," konstatoval Ladislav Pivec, pověřený ředitel TSK.

Květinky pro místní

Novinkou v chystaném systému mají být tzv. květinkové zóny. „Každý rezident dostane možnost si vybrat, zda mu bude stačit levnější parkovací karta do květinkové zóny, tedy pro omezenou oblast v okolí bydliště, nebo dražší karta s platností pro celou městskou část," vysvětlil novinky v chystaném systému náměstek primátora Jiří Nouza. Další novinkou je to, že by přestupky měla řešit příslušná městská část prostřednictvím městské policie. „I tuto změnu vítáme, i když bude náročná personálně. Na druhou stranu, pokud má být zóna efektivní, důležitá je vymahatelnost přestupku. Jako městská část vyřídíme více přestupků a rychleji,“ souhlasí místostarosta Záruba. Předpokládaná cena za rezidenční kartu by měla být 700 korun.

Čím dříve, tím lépe

Bez zón placeného stání je Praha 6 jedním velkým parkovištěm, kde parkují řidiči přijíždějící ze středních Čech nebo z ostatních městských částí na úkor místních občanů. Území městské části navíc projde zásadní změnou po dokončení a zprovoznění tunelu Blanka a nových stanic metra. TSK proto hledá ve spolupráci s městskou částí vhodné místo, kde by mohlo být začátkem roku zprovozněno parkoviště poté, co hlavní město vloni zastavilo projekt kapacitních garáží na Veleslavíně.

Z průzkumu společnosti PPF Factum pořádaného v roce 2013 vyplývá, že přesně 57 % obyvatel Prahy 6 – tedy nadpoloviční většina – si přeje zavedení parkovacích zón. Alarmující je při-tom zjištění, že v žádné části Prahy 6 není současný systém parkování bez zón vnímán pozitivně a problémy s parkováním hlásí 83 % obyvatel.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz