www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201211.pdf
(formát PDF, velikost 3.6 MB)

Podchod do metra Hradčanská otevřen

Koncerty v NTK baví

Petřiny by měly mít novou knihovnu

Radnice ocenila vynikající učitele

Rozhovor s Evou Kejkrtovou-Měřičkovou o DD

20 let Dejvického divadla

Ořechovka ožívá, zatím láká dětské diváky

VŠCHT Praha udělila čestné doktoráty

PRAŽSKÝ MINIMAX 2012 - Vystoupejte na nejvyšší místo Prahy

Vzpomínkové setkání na sestru Akvinelu

Spolek Břevnovských živnostníků slaví 20 let Posvícení mělo rekordní účast

Zelenou Malovanku ocenili odborníci

Josef Masopust je i čestným občanem Prahy

Pétanque i v zimě

Vánoční výlety pro seniory

Ladronku obsadili běžci David Svoboda prohrál sázku s dvojčetem

Slovo Marie Kousalíkové pro Šestku

Některé změny MHD jsou nesmyslné, přesvědčil se primátor

Půjčte si knihu! Ve dne i v noci.

Výstava Praha 6 mění tvář od 12. 11. ve Skleňáku

Začal úklid spadaného listí

94 let od vzniku ČSR

Praha 6 vlastní elektromobil

Zima Sněhovou pohotovost nepřekvapí

Výstava mapuje historii Sokola

František Janouch přednášel o energii

Městem posedlí i v Praze 6

ZŠ Hanspaulka má zrekonstruovanou školní kuchyni

Válečný hrdina František Weber má pamětní desku na domě v Dejvicích

Petřiny by měly mít novou knihovnu

Městská knihovna chce mít na Petřinách novou budovu. Dvoupodlažní objekt v Mahulenině ulici má nahradit stávající prostory. O podobě knihovny, která by měla vyhovět nejrůznějším požadavkům čtenářů, diskutovali v říjnu zástupci městské knihovny s veřejností. Další debaty budou následovat.

Stávající pobočka Petřiny v současné době sídlí v budově, která byla postavena roku 1953 jako provizorní školička. V 90. letech byly provedeny nejnutnější rekonstrukce s tím, že jde o nouzovou stavbu. „Nyní má městská knihovna v Praze povolení stavbu pro účely knihovny využívat do roku 2015. Vzhledem k tomu, že ani další rekonstrukce, které by byly finančně náročné, nezajistí takové knihovnické služby, jaké si Petřiny zaslouží, rozhodla se MKP vybudovat na stávajícím pozemku pro knihovnu nový objekt,“ říká mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.  

Co nového knihovna nabídne

Projekt počítá s dvoupodlažní knihovnou, jejíž interiér bude rozdělen do jednotlivých zón tak, aby vyhovoval nejrůznějším čtenářským požadavkům. Jiné nároky na prostor a vybavení mají totiž maminky s malými dětmi, studenti, kteří se chtějí v knihovně učit, čtenáři časopisů, senioři, kteří si přišli popovídat, dospělí nebo teenageři, kteří do knihovny přijdou jen tak posedět.

Kromě zónování knihovna nabídne i místa vhodná pro rozvoj místního kulturního života. Plánuje se hala vhodná pro malá hudební nebo divadelní vystoupení, turnaje v play-stationu. Chybět nebude učebna vybavená jak pro přednášky, tak i počítačová školení. A samozřejmě prostor pro setkávání u kávy nebo čaje.

Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Jiří Zavadil, který s Městskou knihovnou v Praze spolupracuje dlouhodobě. Návrh budovy má dvě části, situované do kříže. Jednu tvoří samotná knihovna s vlastním vstupem do zahrady. Druhá pak bude sloužit jako zázemí pro práci s knihami – nákup nových knih, expedice, knihařské dílny. Počítá se také s tím, že knihovna bude mít suterénní sklady, kde budou umístěny povinné výtisky časopisů. 

Buďte při tom

Nová knihovna Petřiny se má stát pro lidi místem, kam rádi zavítají. Ať už proto, že potřebují konkrétní informace, něco hezkého ke čtení, kousek místa sami pro sebe nebo pár křesílek na popovídání s přáteli. „Proto budeme čtenáře knihovny i blízké a vzdálenější sousedy oslovovat a vybízet, aby se do plánování interiéru zapojili. Spolupráci už přislíbilo Gymnázium Nad Alejí,“ říká mluvčí Hanzlíková.

V průběhu letošní zimy se budou vyhlašovat sousedská setkání nad novou knihovnou. Přesné termíny budou vždy vyvěšeny na webových stránkách www.mlp.cz, přímo v knihovně a také rozesílány e-mailem. Otázky a připomínky lze zaslat na e-mail knihovna@mlp.cz.

Stavební práce by měly začít příští rok na podzim, stavba by měla být hotová v průběhu roku 2014. „V době, kdy nebude knihovna v provozu, počítáme se zajištěním náhradních služeb např. formou pojízdné knihovny,“ dodává mluvčí knihovny.


 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz