www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201209.pdf
(formát PDF, velikost 3 MB)

Dny Prahy 6 nabídnou zábavu pro každého

Podloží Evropské prošlo kontrolou

S+H otevírá Zlatý fond

Do parku Kajetánka se vrátily sochy

Letiště otevřelo vyhlídkové valy pro fanoušky

Galerie Chodník spojuje historické osudy a moderní architekturu

V srpnu před deseti lety přišla velká voda

Vlastivědné vycházky

Den architektury v Praze 6

50 let školy ZŠ a MŠ Petřiny jih

Výstava fotografií Jiřího Steinbacha

Festival Živé město v Praze 6

Baseball na Kotlářce ukazuje svoji sílu

Duklu a Aritmu spojilo přátelství

Příběh malíře Jaroslava Fanty zabere téměř století

Veleslavín bude mít záchytné parkoviště u metra

Česká plochodrážní špička na Markétě

Přehlídka volnočasových aktivit potrvá celý měsíc

Slovo starostky Marie Kousalíkové pro Šestku

Od září se mění jízdní řády tramvají i autobusů

Čištění ulic již běží

Výzva pro čtenáře

Přechody u škol budou hlídat dobrovolníci

Srpnová objížďka Patočkovy končí

MČ Praha 6 zve na 1. Střešovické slavnosti v sobotu 8. září od 15 hodin

Stavby v Praze 6 znovu soutěží o Cenu starostky

Gratulujeme olympijským vítězům z Dukly Praha

Festival představí netradiční sporty a mladé talenty

Setkání v oboře spojí zdravé i vozíčkáře

Pétanque pro seniory pokračuje

Dny seniorů nabídnou nejen zábavu

Výlety pro seniory na podzim znovu

Zemřel čestný občan Prahy 6 profesor Antonín Holý

Dny Prahy 6 nabídnou zábavu pro každého

Začátek září se v Praze 6 již tradičně nese v duchu Dne Prahy 6, oslav narozenin městské části. 4. září 1920 si Praha 6 na základě historických souvislostí symbolicky zvolila za den svého vzniku.

„Vybrali jsme si ho, protože tento den roku 1920 podepsal prezident T. G. Masaryk zákon, kterým se sedm z deseti katastrálních území dnešní městské části stalo součástí hlavního města. My to vnímáme jako den vzniku městské části,“ vysvětluje starostka Marie Kousalíková. Městská část k výročí připravila řadu společenských a kulturních akcí. Mezi nejzajímavější patří tradiční Opera v Šárce nebo možnost setkání s významnou osobností veřejného života pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou, který bude s lidmi besedovat v NTK.

Hned 1. září se v17 hodin koná v prostorách Národní technické knihovny další z cyklu koncertů „Z hvězdiček rostou hvězdy“, na kterém se pod patronací houslového virtuosa Václava Hudečka představí nejtalentovanější studenti pražské konzervatoře, tentokrát Trio Sol de Praga.

Do přírodního divadla v Šárce zve městská část veřejnost v neděli 2. září, kdy se od 14 hodin odehraje opera Bedřicha Smetany Hubička. Šestá Smetanova opera na motivy povídky Elišky Krásnohorské je příběhem odmítnutého polibku, který autorka libreta Krásnohorská rozvinula do hry plné života, touhy, odmítání i furiantského škádlení, dojímavé prostoty, upřímnosti, neokázalé hrdosti a opravdové lásky. „Chceme pokračovat v tradici uvádění české operní tvorby, které se u diváků setkalo s velkým ohlasem,“ říká starostka Kousalíková a dodává, že představení je pro veřejnost zdarma. V hlavních rolích se představí hvězdy Luděk Vele, Helena Kaupová, Tomáš Černý a další.

Hubička je osmé operní představení, které se v místech původního přírodního divadla koná. V příštím roce pak uplyne 100 let od jeho založení. „Opery v Šárce navštěvují nejen hudební odborníci, ale i celé rodiny s dětmi, potkáváme se s publikem od těch nejmenších až po seniory,“ říká za organizátory z Originálního hudebního divadla Praha Jana Divišová, která je zároveň jednou z režisérek představení. Do areálu přírodního amfiteátru mohou i psi, pokud jsou na vodítku.

Vzácné setkání veřejnosti s kardinálem Dominikem Dukou se uskuteční v pondělí 3. září od 17 hodin v přednáškovém sálu Národní technické knihovny. Lidé si mohou přijít poslechnout názory hlavy české římskokatolické církve na téma „Dialog a diskuse v české společnosti“ a zapojit se do besedování. „Děkuji za pozvání, které navazuje na předchozí dobrou tradici besed. Rád podpořím tuto snahu svým příspěvkem,“ těší se Dominik Duka na setkání s účastníky diskusního večera.

Slavnostní udílení čestných občanství, které je nedílnou součástí Dne Prahy 6, se uskuteční 4. září v Tereziánském sálu břevnovského kláštera. „V letošním roce se zastupitelé rozhodli udělit čestné občanství za osobní statečnost, hrdinství a pevné postoje členům protinacistické odbojové skupiny Tři králové Josefu Balabánovi, Josefu Mašínovi a Václavu Morávkovi in memoriam,“ sdělila starostka Kousalíková. Osud hrdinů významné odbojové skupiny je spjat s Prahou 6. Josefa Balabána zatklo gestapo po konspirativní schůzce ve Studentské ulici, Václav Morávek zemřel po přestřelce s gestapem poblíž Prašného mostu. Všichni tři se odbojovou činností významně podíleli na boji proti nacistické okupaci.

Pod hlavičkou oslav Prahy 6 se již tradičně koná i Tomíčkův memoriál na Markétě. Závod plochodrážních motocyklů na Markétě startuje 10. září v19 hodin. Děti ze základních škol a studenti mají díky podpoře Prahy 6 vstup zdarma.

Oslavami Dne Prahy 6 nicméně pestrá zářijová nabídka aktivit zdaleka nekončí. Cyklisté si přijdou na své při 13. ročníku Pražské padesátky, která startuje 15. 9. z Dejvic a vede na Okoř a zpět. Zájemci o historii mohou opět zhlédnout boje císařských vojsk na Bílé hoře během rekonstrukce slavné bitvy. Školní i předškolní mládež může celé září vybírat volnočasové aktivity v rámci dnů otevřených dveří a tréninků v nejrůznějších klubech a organizacích v Praze 6. A pro další inspiraci může vyrazit 15. září na Ladronkafest na břevnovskou pláň. Pro neposedné děti se koncem září koná v Písecké bráně festival Podzimní hrátky, ale už 8. září se mohou vydat se ZŠ Hanspaulka na pochod po Šáreckém okruhu.

Velkou nabídku aktivit přinesou podzimní dny seniorům. Pokračují pravidelná venkovní cvičení v parcích, tréninky v pétanque, po létě znovu spouští své programy komunitní klub ve Šlejnické a Fresh klub senior v Písecké bráně. Radnice opět organizuje kulturní odpoledne pro seniory v zahradě Pélleovy vily. Zářijovou nabídku ukončí oslavy Mezinárodního dne seniorů 29. a 30. 9. sestávající zkoncertů, přednášek, besed a exkurzí po památkách.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz