www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201207.pdf
(formát PDF, velikost 3.3 MB)

Léto zahýbá dopravou, mění se trasy tramvají

Úspěšní žáci dostali pochvalu

Hrdina Fajtl se vrací prostřednictvím nové knihy

Informace pro provozovatele silniční motorové dopravy

Opravujete dům? Nezapomeňte vyřídit zábor chodníku

Fotbalista Masopust má u stadionu na Julisce sochu

Osud „dětí z Jenerálky“ připomíná pamětní deska

Karáskova knihovna jako lidské tělo

Praha sportovní v Písecké bráně

Výstava neopomíjí sídliště Petřiny a Červený vrch

V Semaforu hledají hyperaktivní Valerii

Výstava Popmusea nabízí průvodce popovou Prahou

Žáci Aritmy se prosadili ve Střešovicích

Jiří Ježek triumfoval dvakrát ve Španělsku

Malí cyklisté šlápli do pedálů

Manželské páry slavily výročí svatby

104 let oslavila paní Aloisie Faberová

ZŠ Červený vrch je další ekoškolou

MŠ Jílkova vítala léto

Pohár Prahy 6 měl rekordní účast dětí

Slovo starostky Marie Kousalíkové pro Šestku

Nájmy budou od příštího roku různé, o ceně rozhodne kvalita bytu

Ředitelé škol a školek obhájili své pozice

Oprava dráhy pokračuje

Opravy na Letné změnily trasy tramvají, v červenci se uzavře Letenský tunel

MŠ Na Okraji oslavila 50 a nabírá nové děti

Praha 6 nabízí malé byty, výměnou za větší

Společenský večer Prahy 6 pomáhal

Buštěhradská dráha se opravuje, i kvůli shořelému mostu

Budoucí stanice metra mají definitivní názvy

Zastupitelé podpořili sport

Zelenou Malovanku lze podpořit peticí

Galerie Chodník má otevřeno stále

Senioři se bavili v zahradě

Mladí i slavní umělci zahráli ve Hvězdě

Tréninky pétanque pro seniory

Galerie Chodník v červenci: akademický malíř Oldřich Holub

Léto zahýbá dopravou, mění se trasy tramvají

Letní měsíce jsou každoročně spojeny s opravami a s tím spojenými změnami v dopravě. Lidé využívající městskou hromadnou dopravu se budou muset obrnit trpělivostí. Trasy tramvají se změní hned několikrát. Zásadní změny pak pražský dopravní podnik plánuje na září.

Již v červnu došlo kvůli opravám tramvajové trati v oblasti Letné k úpravám vedení tramvajových linek v Praze 6. Své konečné stanice si oproti zvyklostem „prohodily“ linky 8 a 20. Osmička jezdí do Divoké Šárky a 20 do Podbaby. Tento stav potrvá do konce srpna, ovšem na tři dny v červenci se ještě změní.

5.–8. 7. dojde k výluce metra A v úseku mezi stanicemi Můstek a Dejvická. Vlaky z Dejvic do centra Prahy tak nepojedou vůbec. Důvodem je oprava výhybky a řešení napojení na budoucí prodloužení metra. Do centra se lidé dostanou náhradní tramvají XA, která bude jezdit v intervalu 5 až 10 minut. Pojede z Divoké Šárky přes Dejvickou na Hradčanskou, odkud sjede na Malostranskou. Pokračovat bude přes Národní třídu na Václavské náměstí a následně se přes Masarykovo nádraží vrátí zpět na Klárov, odkud vyjede na Hradčanskou, sjede do Dejvic a skončí opět v Divoké Šárce.

Do centra bude po tři dny zajíždět i linka 25, která během výluky na Letné pendluje mezi Vypichem a Špejcharem. Tramvaj č. 8 bude po dobu výluky metra zajíždět opět do Podbaby. Autobusy číslo 107, 119 a 147 budou z Dejvické prodlouženy na Hradčanskou, kde budou mít konečnou.

Nepříjemnosti čekají na Letné i řidiče aut. Po celý červenec bude uzavřen Letenský tunel a řidiči tak budou muset využívat objízdné trasy. Tunel se otevře v srpnu, provoz z centra ovšem ještě nepovede přes Letnou, ale ulicemi Veletržní – Korunovační.

Ke krátkodobé pětidenní výluce dojde od 5. 7. do 9. 7. i na Buštěhradské dráze. Kvůli údržbě trati a rekonstrukci železničních přejezdů bude vyloučen provoz v úseku nádraží Bubny až po Hostivice.

Změny v dopravě vymažou některé spoje

Na poměrně zásadní změny v MHD se pak lidé mohou připravit od začátku září. Hlavní město Praha avizuje v rámci úsporných opatření řadu změn, které spočívají v rušení souběžných linek a málo využívaných spojů. Posílit by naopak měly nejvytíženější spoje a páteřní linky.

Přestože návrh koncepce pražští radní ještě neschválili, už nyní se mezi lidmi zvedá vlna nevole. Změny odmítá i vedení radnice Prahy 6: „Zásadně nesouhlasíme s připravovanými změnami na území naší městské části, a to zejména do doby před zprovozněním aktuálně prodlužované trasy metra do Motola,“ říká místostarosta Jan Záruba, který má na starosti oblast dopravy. „Omezení vyplývající ze stavby metra jsou pro obyvatele Prahy 6 již tak značná,“ dodal. Podle místostarosty Reného Pekárka, který se věnuje koordinaci strategického rozvoje, mají neustále prováděné změny ve vedení linek nejen negativní vliv na komfort obyvatel Prahy 6, ale vedou i k většímu využívání individuální dopravy. „Avizované změny totiž vzhledem k přestupům ve skutečnosti vyvolají prodloužení cestovní doby a atraktivita MHD se sníží,“ upozorňuje.

V Praze 6 by například podle plánů magistrátu mělo dojít ke zrušení linky 218 z Dejvic na Dědinu. Autobus by jezdil pouze mezi sídlištěm a konečnou stanicí tramvaje v Divoké Šárce. „Změnu lze akceptovat pouze v případě, že přímé spojení mezi Dědinou a Dejvicemi zajistí ve stejném intervalu autobus č. 206,“ říká Jan Záruba. Linka 206 jezdí z Dejvic až k OC Šestka, od července se navíc ruší její první zastávka na Vítězném náměstí, jako nástupní je nově zastávka Dejvická v Evropské ulici společně s linkou 218.

Praha 6 by také měla od září přijít i o propojení mezi Vítězným náměstím a Andělem prostřednictvím linky 217, nebo o spojení na Strahov linkou 149. Posílena by naopak měla být linka 191 na Petřinách, kde by měly být nasazeny kloubové autobusy.

Nová koncepce hlavního města by měla ve zkušebním provozu začít platit od září. Pokud se změny osvědčí, můžou s nimi cestující od příštího roku počítat natrvalo.

 

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz