www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201202.pdf
(formát PDF, velikost 6.8 MB)

Praha 6 zakázala hazard, zmizí desítky hracích automatů

Otestujte své ledviny v rámci prevence

Triky podvodníků, jak okrást seniory, jsou podobné.

V Dejvicích se pili šampióni

Vybíraly se nejhezčí kočky, opuštěným se hledal domov

Náhodní svědci pomohli policii

Výstava o operaci Anthropoid v Praze poprvé na Dědině

Nejstarší objevené pole je zřejmě v Bubenči

Areál DDM na Vypichu nabídne prostor všem generacím

Levandule v Semaforu nabídne smích i nové melodie

Premiéra v Dejvickém je o drsném světě zoufalců

Nejdůležitější je, aby sloužila duše, říká 101 letá Marie Fejfarová

Výzva osamělým seniorům a zdravotně postiženým občanům Městské části Praha 6

Knihovna Břevnov je příjemnější a hezčí

Stanice techniků dostala nový kabát

Sociální pracovnice Prahy 6 vyrazí k lidem do terénu

Slovo Marie Kousalíkové pro Šestku

Parkovací průkazy pro postižené se mění za nové

O nemocné lípy v Thákurově se vedou spory, park zůstává uzavřen kvůli bezpečnosti

Budoucí prvňáci šli k zápisům

Děti opencard mít nemusí

Na Hanspaulce se jednalo o dopravě

Oznámení o inventarizaci objektů v Sedlci

Nová policejní služebna na Hanspaulce už slouží

Ražba tunelů postupuje rychle, na Veleslavíně je už i Adéla

Stavba metra opět přibrzdí Evropskou

Čestní občané se v novém roce sešli u jednoho stolu

Praha 6 zakázala hazard, zmizí desítky hracích automatů

Praha 6 pokračuje v boji s hazardem. Do konce letošního roku by měly být z městské části odstraněny všechny hrací automaty, o jejichž umístění radnice rozhodla. Ke zrušení dalších hracích automatů, které povoluje ministerstvo financí, by mělo dojít do tří let. Hazard z Prahy 6 by pak mohl zmizet úplně.

Radnice Prahy 6 rozhodla, že na svém území zcela zakáže hrací automaty. Proto do vyhlášky, která reguluje počet míst, kde mohou být automaty, neuvedla jedinou adresu. „Automaty přirozeně lákají mládež k tomu, aby si je zkusila, a tomu chceme zabránit. Proto jsme vyhlásili nulovou toleranci,“ zdůvodnila tento krok starostka Marie Kousalíková.

Podle této vyhlášky k 1. 1. 2013 nebude na území Prahy 6 žádný hrací automat, který povoluje radnice. K tomuto datu skončí i rozhodnutí o povolení hracích přístrojů. Zákaz tak platí pro 32 hracích automatů, které se nacházejí ve více než dvou desítkách heren či restauracích v Praze 6, a o nichž může obec rozhodovat. Automaty ale z heren nezmizí okamžitě, jejich provozovatelům musí nejprve skončit povolení. „Podle vyhlášky nebude Praha 6 v roce 2012 vydávat žádná další povolení k provozu hracích automatů,“ informoval tiskový mluvčí radnice Jakub Hofmann. Počet hracích automatů se výrazně snížil již v posledních letech, v roce 2010 jich bylo 154, vloni jich zůstalo 61.

Městská část se tímto rozhodnutím vzdává příjmu z provozu automatů. V minulých letech se tyto příjmy pohybovaly kolem šesti milionů. Stávaly se příjmem rozpočtu a byly v rámci rozpočtu využívány. „Domnívám se, že tyto příjmy nemohou v žádném případě vyvážit negativní dopad hazardu na naši mládež,“ řekla starostka Marie Kousalíková. „Hazard s sebou nese doprovodnou drobnou kriminalitu, kterou se rušením hracích automatů snažíme omezit,“ dodal radní pro bezpečnost Jan Záruba.

Zatímco Praha 6 má ve svém přístupu k hazardu jasno, bude trvat ještě minimálně tři roky, než si prosadí své. V Praze 6 se v hernách nachází další typy hracích přístrojů, které ovšem spadají do kompetence ministerstva financí. Takových přístrojů jsou v Praze 6 téměř tři stovky. „Přístroje povolilo ministerstvo financí a nesouhlas městské části na tato rozhodnutí nemá žádný vliv,“ podotýká tiskový mluvčí Hofmann. I přes nesouhlas radnice vznikly např. v minulém roce nové herny, které stejně jako dalších třináct patří do působnosti ministerstva financí. Ekonomický odbor úřadu Prahy 6 počet hracích automatů pravidelně kontroluje.

Povolení ministerstva financí mají kromě hracích automatů převážně tzv. videoloterijní terminály, které jsou on-line napojeny na centrálu provozovatele. Stroje umožnují vsadit mnohem vyšší částky a o to více na nich lidé mohou prohrát. Hrací automaty regulované vyhláškou Magistrátu hlavního města Prahy mají určitá pravidla. Praha 6 prosadila omezení hrací doby na 16–24 hod. Přístroje povolené ministerstvem však omezení nemají. Žádné herny pak nesmí být v blízkosti škol.

V současnosti platný loterijní zákon počítá s ochrannou tříletou lhůtou, po kterou přístroje povolené ministerstvem financí zrušit nelze. Až za tři roky bude muset ministerstvo respektovat vyhlášku, do které Praha 6 prosadila zákaz hazardu na svém území a herny z Prahy 6 definitivně zmizí. „Doufáme, že za tři roky nebudeme mít na území naší městské části ani tyto automaty,“ slibuje Kousalíková.


Praha 6 zakázala hazard na svém území. Zůstávají pouze kasina a herny, které povoluje ministerstvo financí. Na ně radnice ještě tři roky nemůže

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz