www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201109.pdf
(formát PDF, velikost 4.1 MB)

Tramvaj dojede dál do Podbaby

Osada Jenerálka ukrývá i okrasné dřeviny

Festivalem Živé město ožije i Praha 6

Nepotřebné věci mohou pomoci jiným

Šárecký okruh podvacáté

Rekonstrukce bitvy na Bílé Hoře 1620

Pražská vlastivěda

Vlastivědné vycházky

Seznamte se s vědou v ulicích Prahy 6

13. ročník Author pražská 50

Tomíčkův memoriál nabídne souboj vítězů

Dukla bojuje v1. lize a láká fanoušky na Julisku

Zpěvačka Eva Pilarová vystavuje své Fotoobrázky

Tanečnice přivezly zlato

Kulturní odpoledne pro seniory

Dny seniorů nabídnou pestrý program první říjnový víkend

Poliklinika Pod Marjánkou má nová okna

Slovo starostky Marie Kousalíkové pro Šestku

Rada řešila změny vúzemním plánu

V Šárce letos zazní Dalibor

Midibusová linka 216 nově obslouží oblast Baterií

Debatujte s radními na setkání

Zdraví i postižení si zasoutěžili v oboře Hvězda

Nechte se inspirovat

TSK zahájila čištění ulic

Desátý Ladronkafest má nabitý program

Opět více míst v mateřských školách

Tonda projel stanicí Petřiny, Adéla je mu v patách

Praha 6 stavět na Vítězném náměstí nebude

Rekonstrukce Terronské jde do finiše

Flétny z Prahy 6 koncertovaly v USA

Tramvaj dojede dál do Podbaby

Provoz tramvají se po více než půlroční výluce vrátil do Podbaby. Od září navíc lidé dojedou na prodloužené trati dál. Je delší o tři sta metrů a přibyla nová zastávka. Trať je navíc zatravněna a odhlučněná.

Stavba nového úseku včetně rekonstrukce trati z Vítězného náměstí probíhala od ledna. Prodloužení je včetně nové smyčky dlouhé půl kilometru, vede středem Podbabské ulice ke křižovatce s ulicemi Pod Paťankou, Ve Struhách a navazuje na něj tramvajová smyčka. „Jsou to po 61 letech první nové koleje, kterými byla rozšířena tramvajová síť vPraze 6,“ řekla s potěšením starostka Marie Kousalíková. Jde sice o pár set metrů, přesto o krok poměrně zásadní. „Prodloužení tramvajové trati k budoucí přestupní stanici na železnici je v souladu se záměrem městské části a zároveň představuje první krok pro realizaci záměru městské části prodloužit trať do Suchdola,“ řekl místostarosta pro strategický rozvoj René Pekárek. Praha 6 ocenila i dodržení přislíbeného termínu dokončení stavby i přes zdržení způsobené nezbytnou prací archeologů.

Kvůli umístění koncového úseku bylo nutné přeložit část ulice Pod Paťankou, zrušit nepoužívaný most železniční vlečky, vyřešit napojení obchodního centra budovaného vznikajícího v objektu bývalých autobusových garáží Dejvice. Nové uspořádání má křižovatka ulic Podbabská, Pod Paťankou, Ve Struhách, která je nyní vybavena semafory.

„Akce je jedním z projektů, na které dopravní podnik jako investor rekonstrukce, získal finanční podporu z fondů Evropské unie v rámci operačního programu Praha – Konkurenceschopnost,“ informovala mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová. Stavební náklady na rekonstrukci činily 220 milionů korun bez DPH.  

Nové zastávky

Tramvaj číslo 8 znovu jezdí po své trase. K ní se připojila také linka číslo 2, která jezdí mezi Petřinami a Podbabou. Lidé si ale musí zvyknout na nové označení zastávek i na to, že se přesunuly jinam, než bývali zvyklí. Od Vítězného náměstí lze vystoupit na třech zastávkách, a to v zastávce Lotyšská, nové zastávce Zelená, která je pod křižovatkou s ulicí Zelená a Jugoslávských Partyzánů a umožní snadný přestup na autobusy směrem na Hanspaulku, a v zastávce Podbaba, která vznikla v nově postaveném úseku v Podbabské ulici. Lidé, kteří vystupovali na původní konečné zastávce, to nyní budou mít blíž nebo dál, před hotelem Crowne plaza tramvaj nově nestaví. Do tramvajové smyčky se nejezdí, ta funguje pouze jako obratiště. Ve směru kVítěznému náměstí došlo k posunu zastávky Lotyšská blíž k samoobsluze. Na zastávky tramvají jsou nainstalovány nové zobrazovače on-line odjezdů jednotlivých tramvajových spojů ze zastávek. Změnily se také názvy autobusových zastávek ve směru z centra. Původní autobusová zastávka Podbaba umístěná před hotelem se nyní jmenuje Čínská. Zastávka Ve Struhách pro změnu dostala název Podbaba a je posunuta více směrem z centra. 

Bezpečnost pro chodce

Na novinky si budou zvykat nejen ti, kteří jezdí tramvají. V souvislosti s rekonstrukcí trati přibyla dopravní opatření, která mají ochránit hlavně chodce. U Vítězného náměstí došlo k zúžení jízdního profilu v místě přechodu pro chodce u připojení ulice Jugoslávských Partyzánů ke kruhovému objezdu. „Přechod je zúžen podle požadavků platné legislativy. Jde o frekventovaný přechod, který v této podobě zajistí chodcům větší bezpečnost,“ uvedla Dana Charvátová, vedoucí odboru dopravy Prahy 6 s tím, že toto je jedno z míst, kde se v minulosti stal smrtelný úraz. Na změnu s nelibostí reagují řidiči, kteří se obávají, že se směrem k náměstí budou tvořit fronty. Další dopravní opatření inicioval dopravní podnik kvůli snížení nehodovosti. Zrušeny jsou dva přejezdy přes tramvajovou trať na ulici Jugoslávských Partyzánů, a to na křižovatce s Rooseveltovou a u ulice Nikoly Tesly. Místo původní tramvajové smyčky je vybudováno nové parkoviště. „V místě, kde se parkovalo nelegálně, vzniklo kultivované místo pro parkování,“ říká Dana Charvátová s tím, že Praha 6 si je vědoma toho, že se stavbou došlo k úbytku parkovacích míst. „Problém vnímáme. Městská část proto intenzivně pracuje na zavedení parkovacích zón, které by měly dlouhodobý nedostatek míst vyřešit,“ dodala. 

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz