www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201005.pdf
(formát PDF, velikost 5.3 MB)

Veřejnost a obce spojily síly proti hazardu

Galerie se v květnu uzavře

Koncerty s partnerskými městy: České flétny v Itálii, německá dechovka v Písecké

Senioři trénovali pamět

Senioři se vrací do školy

Sazeničky se promění ve stromy pro Afriku

12. Bambiriáda - 20. – 23. května na Vítězném náměstí

Vlastivědné vycházky

Teatrucho v Kaštanu

Tatran znovu kraluje florbalu

Author dětská 50 letos v novém kabátku

TJ Sokol Praha Střešovice zve na oslavu

Pohádkový den dětí

Aerobik ovládl Petřiny

Běhu Šárkou opět nepršelo

Na Markétě se pojede Grand Prix již počtrnácté

Pražský arcibiskup zamířil napoprvé do Břevnova

Květiny do oken platí radnice

100 let ZŠ Marjánka: kluci a holky zvlášť, i vojáci

ZŠ Marjánka slaví 100 let

Slovo starostyTomáše Chalupy pro Šestku

Volby do PS parlamentu ČR 28. a 29. 5.

Zastupitelé jednali na Dědině

Centrum 6 připravuje databázi podnikatelů

Úklid zavře hlavní dráhu

TV 6 denně a v angličtině

Pozor, začínáme: Dejvická – Červený vrch – Veleslavín – Petřiny – Motol

Trhy na „Kulaťáku“ už budou pravidelně

Děti se fotily s Hurvínkem

Brána volného času dokořán

Práce na okruhu zavřou cestu tramvajím

Děravé ulice musí opravit vlastník

Plavecká sezona začala, příjezd zajištěn

Gymnázium získalo ocenění, zaměstnává hendikepovaného knihovníka

Koncerty ve Hvězdě

Cvičení v parcích znovu

Vzpomínka na hrdinu odboje Josefa Balabána

Gymnázium získalo ocenění, zaměstnává hendikepovaného knihovníka

Gymnázium Nad Alejí z Prahy 6 bylo oceněno jako druhý nejlepší zaměstnavatel lidí se znevýhodněním ve 4. ročníku soutěže Stejná šance. Mezi šestnáctkou nominovaných zaměstnavatelů v Praze byla i základní škola Červený vrch. Soutěž Stejná šance je oceněním a veřejným poděkováním zaměstnavatelům, kteří v běžném prostředí dávají pracovní šanci handicapovaným lidem.

Porota ocenila podmínky, které gymnázium poskytlo pro práci knihovníka Jana Vacka, který celý život bojuje s těžkými následky dětské mozkové obrny.

Honza Vacek prodělal dětskou mozkovou obrnu, má těžce postižené nohy, velmi špatný zrak a hůře pohyblivé ruce. Chodí o berlích, pokud jsou kluzké chodníky, jezdí na invalidním vozíku. Do školy nastoupil před pěti lety a pracuje zde na poloviční úvazek. Rok soustavně pracoval na evidenci knih do počítačového systému, další rok přibral práci kolem kopírky a na skartaci dokumentů. Před dvěma lety se mu díky stavbě výtahu výrazně usnadnil pohyb po škole, od loňska může využívat bezbariérový vchod do budovy, který škola postavila z dotace hlavního města. „Myslím si, že škola je nyní plně vybavena pro pohyb a práci takto postiženého člověka, a jsme rádi, že u nás Honza pracuje. Velmi dobře si rozumí s profesory, studenty i správními zaměstnanci školy,“ říká profesor Jan Horálek. Škola si podle něj ocenění zaslouží. „Byť jsme byli překvapeni, že jsme v pořadí překonali i společnosti či firmy, které zaměstnávají více invalidních lidí,“ dodává.

Honza Vacek díky svému pracovnímu prostředí našel útěchu i ve složité životní situaci, když přišel o maminku. Škola a práce se mu staly oporou a její kolektiv jeho blízkými lidmi. Kromě zaměstnání Honza Vacek také aktivně sportuje, jeho posledním úspěchem v závodním plavání jsou dvě stříbrné a zlatá medaile na Dnech Eurowaves IPC Swimming 2009.

Praha 6 odstraňuje bariéry

Handicapovaní mají mnoho potíží už v běžném životě, s hledáním práce je to ještě horší. A to přesto, že podle zákona musí firmy s více než 25 pracovníky zaměstnávat čtyři procenta zdravotně postižených. Často se ale z této povinnosti raději vykupují, což zákon umožňuje. Do státní kasy ročně zaplatí 2,5 násobek průměrné měsíční mzdy. „Nebylo jednoduché sehnat práci. Setkával jsem se dost často s odporem,“ uvedl pro ČT knihovník z gymnázia s tím, že komerční firmy často požadují, aby každý člověk uměl anglicky a byl i pohybově zdatný.

„Podobné soutěže mají firmy motivovat k zaměstnávání postižených. A to je třeba velmi ocenit,“ domnívá se šestkový radní pro sociální oblast Ondřej Balatka. Úřad Prahy 6 v současné době zaměstnává dva zdravotně postižené zaměstnance, spolupracuje také s handicapovaným Radkem Pilátem, který je webmasterem internetových stránek Prahy 6. „Je to úžasné, že člověk s postižením může spravovat stránky stotisícové obce,“ říká Balatka. Radnice také zprostředkovává a nabízí prodej výrobků z chráněných dílen, které pracují s postiženými.

V nejbližší době navíc proběhne mapování celého území městské části z pohledu dostupnosti pro postižené, které bude podkladem pro obecní program Bezbariérová Praha 6. „Má sloužit zlepšení pohybu handicapovaných spoluobčanů po území," uvedl radní Balatka. Jednou z aktivit k usnadnění pohybu postiženým bude instalace informačního a naváděcího systému pro zrakově postižené v budově radnice. Systém obsahuje centrální multifunkční hlásič, který lze využít jako informátor v různých jazycích. Zrakově postižení pak obdrží sluchátko a hůl, která je prostřednictvím magnetů umístěných na chodbách úřadu bude informovat o tom, kde se po úřadu pohybují.


Knihovník Jan Vacek pracuje na gymnáziu Nad Alejí na poloviční úvazek. Přes své postižení se ještě věnuje závodnímu plavání.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz