www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201005.pdf
(formát PDF, velikost 5.3 MB)

Veřejnost a obce spojily síly proti hazardu

Galerie se v květnu uzavře

Koncerty s partnerskými městy: České flétny v Itálii, německá dechovka v Písecké

Senioři trénovali pamět

Senioři se vrací do školy

Sazeničky se promění ve stromy pro Afriku

12. Bambiriáda - 20. – 23. května na Vítězném náměstí

Vlastivědné vycházky

Teatrucho v Kaštanu

Tatran znovu kraluje florbalu

Author dětská 50 letos v novém kabátku

TJ Sokol Praha Střešovice zve na oslavu

Pohádkový den dětí

Aerobik ovládl Petřiny

Běhu Šárkou opět nepršelo

Na Markétě se pojede Grand Prix již počtrnácté

Pražský arcibiskup zamířil napoprvé do Břevnova

Květiny do oken platí radnice

100 let ZŠ Marjánka: kluci a holky zvlášť, i vojáci

ZŠ Marjánka slaví 100 let

Slovo starostyTomáše Chalupy pro Šestku

Volby do PS parlamentu ČR 28. a 29. 5.

Zastupitelé jednali na Dědině

Centrum 6 připravuje databázi podnikatelů

Úklid zavře hlavní dráhu

TV 6 denně a v angličtině

Pozor, začínáme: Dejvická – Červený vrch – Veleslavín – Petřiny – Motol

Trhy na „Kulaťáku“ už budou pravidelně

Děti se fotily s Hurvínkem

Brána volného času dokořán

Práce na okruhu zavřou cestu tramvajím

Děravé ulice musí opravit vlastník

Plavecká sezona začala, příjezd zajištěn

Gymnázium získalo ocenění, zaměstnává hendikepovaného knihovníka

Koncerty ve Hvězdě

Cvičení v parcích znovu

Vzpomínka na hrdinu odboje Josefa Balabána

Veřejnost a obce spojily síly proti hazardu

Praha 6 bez heren a automatů? Není to nereálné. Všechny videoloterijní terminály a výherní přístroje by z městské části mohly zmizet na dobro. Pokud o tom bude obec smět rozhodnout. Nový loterijní zákon, který to má umožnit, je na dobré cestě.

Tisíce podpisů pod peticí Stop hazardu, vlna nevole mezi veřejností, rozzlobené hlasy starostů obcí dosáhly toho, že v dubnu schválila poslanecká sněmovna zákon, podle kterého by obce mohly omezit hazard na svém území. Spolurozhodovaly by totiž i o umístění videoloterijních terminálů, o kterých nyní díky špatné legislativě rozhoduje pouze ministerstvo financí. „Ve chvíli, kdy bude mít obec poslední slovo, tak zrušíme veškeré hrací automaty na našem území," říká za Prahu 6 starosta Tomáš Chalupa, který stejně jako pražský magistrát vyhlásil nulovou toleranci hazardu. Zrušily by se tak i výherní hrací přístroje, o kterých rozhoduje magistrát, a jejichž počty již za poslední roky rapidně snížil. Pokud zákon projde senátem a podepíše jej prezident Klaus, bude Praha 6 místem, kde se s hazardem takřka nepotkáte.

Právě starosta Chalupa byl jedním z iniciátorů petice Stop hazardu, pod kterou se během tří dnů podepsalo více než osm tisíc lidí. Podpořili ji i další starostové městských částí, další obce a zastupitelé hlavního města. Lidé se bouřili proti pozměňujícímu návrhu loterijního zákona, který by umožnil vznik videoloterijních terminálů, aniž by o tom mohly spolurozhodovat obce. Taková situace je nastavena nyní. „Každá obec musí mít možnost do povolovacího procesu vstoupit a na svém území proti hazardu bojovat,“ je přesvědčen starosta Chalupa. O vzniku heren s videoloterijními terminály, které povoluje ministerstvo financí, se nyní obec ani nedozví, natož aby je měla šanci zakázat. Důsledkem jsou herny v blízkosti škol nebo důstojných míst, kam nepatří. V Praze 6 je takovým místem kostel sv. Matěje a herna v jeho blízkosti. Lidé si na to opakovaně stěžují a radnice je bezmocná. Za ulice hazardu jsou označovány Dejvická nebo Bělohorská. „Jedině vrácením kompetencí do rukou obcí se může řešit současný kritický stav,“ domnívá se primátor Bém.

Videoloterijní terminály navíc představují mnohem větší zlo. Nemají stanovenou maximální výši sázek a lze na nich prohrát tisíce korun v krátké době, protože berou pouze bankovky. Minimální částka, kterou lze jednorázově prohrát je 50 korun. „Herny neslouží ničemu hodnotnému, zato problémy, které generují, jsou výmluvné,“ píše na facebooku Prahy 6 jedna z uživatelek. Objevují se ovšem i názory, že ze strany radnice jde o omezování svobody: „Proč chcete, aby měla města pravomoc rozhodovat o tom, kam se lidé budou chodit bavit?“ ptá se další pisatel.


Hazard se rozrůstá

Starostové dnes mohou mluvit jen do počtu klasických automatů (výherní hrací přístroje) a houfně je zakazují. Třeba v˙Praze jejich počet klesl za poslední tři roky o téměř 2300, jenže je to k ničemu. Za ten samý čas se zvýšil počet videoloterijních terminálů o 5270. „Rozsah hazardu na území města se za tu dobu zdvojnásobil. To je neudržitelná situace, Praha je horší než Las Vegas,“ zlobí se primátor Pavel Bém. Situace v Praze 6 je odrazem celoměstských statistik. Proto chce město přistoupit k rušení automatů až ve chvíli, kdy půjde zakázat obojí. „Zakázali bychom výherní přístroje a místo toho se bez našeho vědomí objeví další videoterminály. Jsme připraveni zrušit veškeré výherní přístroje až tehdy, kdy bude možné zakázat všechno najednou. Pak bude v Praze 6 platit nulová tolerance,“ slibuje starosta Chalupa.


Starostka Prahy 2 Jana Černochová a Tomáš Chalupa zanesli petici Stop hazardu s 8.210 podpisy přímo do parlamentu.

Dosud Praha 6 alespoň regulovala hazard dostupnými prostředky. Zakázala provoz výherních přístrojů do 16 hodin, postupně se daří vymístit herny z obecních domů. „Nechceme špinavé peníze, jsme přesvědčeni, že ušetřit se dá jinde,“ říká Chalupa přesto, že peníze z výherních hracích přístrojů plynou do obecní pokladny.

Co je navrženo v novém zákoně?

Návrh dává obcím například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Obsahuje i zákaz, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které samy zřídily. Pokud obec povolí na svém území nějakou loterii, bude muset informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel.


Petici Stop hazardu lidé podepisovali během trhů na Vítězném náměstí, na radnici nebo v divadlech v Praze 6 nebo v Dejvicích při vstupu do metra. Podpisy se rychle množily.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz