www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201004.pdf
(formát PDF, velikost 6.5 MB)

Praha 6 vítala jaro farmářskými trhy

Praha 6 granty podpořila kulturní a zájmovou činnost

Městská část pomůže sportovním klubům

Šestku by mělo hlídat více strážníků

Gymnázium Nad Alejí má moderní genetickou laboratoř

Zimo: Shoř a už se nevracej

Devadesátej v Popmuseu

Modrovous v Dejvickém

Jarní akce na Hanspaulce

Vlastivědné vycházky

Jak chránit životní prostředí

Děti z Motýlku zahájily výstavu

Školáci dumali nad figurkami

Kardinál Vlk požehnal vchod do kostela

Šestka se po zimě uklízí

Hřiště s posilovnou bude na Červeném vrchu

Divadlo má důvod k oslavám, čeká je řada výročí

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Praha 6 hledá slavná jména pro platany

Školáci z Prahy 6 začnou s výukou jazyků o dva roky dříve

Vydávají se voličské průkazy

IK na Petřinách znovu v provozu

Budoucí Centrum 6 registruje podnikatele

Elektronické služby sbíraly ceny

Mluvčího Prahy 6 ocenila veřejnost

Zoubky jako perličky

Výluky i jízdní řády v interaktivní mapě

Zavřená Patočkova trápí i chodce i místní, radnice to řeší

V Břevnově roste nový domov pro seniory

Spejbl s Hurvínkem mají opravenou scénu, potěší to malé diváky

Domov a klášter dostaly peníze z dražby

Divadlo má důvod k oslavám, čeká je řada výročí

Divadlo Spejbla a Hurvínka se vrací na zrekonstruovanou scénu v roce, který je pro něj velmi významný. Jedno výročí střídá druhé.

„Osmdesát let trvá profesionální éra divadla, 65 let patří divadlo městu Praha. Soubor se do opraveného divadla vrátil v roce, kdy oslaví 15 let svého působení na adrese Dejvická 38,“ vyjmenovává ředitelka Helena Štáchová letošní výročí. Neuvěřitelných 90 let oslaví hlavní protagonista příběhů, pan Spejbl. Pozadu nezůstanou ani jeho souputníci Mánička a pes Žeryk. 19. dubna to bude přesně osmdesát let, kdy je mohli diváci poprvé spatřit po boku Spejbla a Hurvínka na jevišti. „Protože se slavnostní otevření sešlo téměř symbolicky s mnoha významnými výročími a také nevšedními projekty, vnímáme je mimo jiné i jako velmi pozitivní podnět pro další práci,“ říká Štáchová.

Svůj návrat na přestavěnou scénu oslaví divadlo 1. dubna premiérou hry pro dospělé Hudební zmatiné, ve které vystoupí nejen hlavní protagonisté divadla, ale i řada jiných, například kozáčtí tanečníci nebo gospelový soubor. Tato hra měla premiéru poprvé v německém jazyce, a to v lednu v Berlíně.

Součástí slavnostního večera je i otevření muzea historických loutek divadla ve foyer divadla. Tam si před každým představením budou moci diváci prohlédnout původní loutky, historii loutkářství, fotografie z představení.

K výročí vycházejí nové publikace nakladatelství CPress „Spejbl a Hurvínek na nitkách osudu“, která mapuje celou éru divadla. Její součástí jsou i dokumenty v autentické podobě, DVD s filmy S+H a poslechovou nahrávkou. Při slavnostní premiéře bude křtěno i dárkové jubilejní 4CD „To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem“, které vydalo nakladatelství Supraphon. To oslavuje úctyhodnou osmdesátiletou spolupráci s divadlem. „Obsahem pokřtěné dárkové krabičky jsou tři nosiče, z nichž každý je věnován tomu nejlepšímu z nahrávek jednotlivých interpretů Spejbla a Hurvínka, a na čtvrtém nosiči jsou unikátní nahrávky všech představitelů a představitelek hlavních postav divadla od počátku divadelní éry až do současnosti,“ říká ředitelka Štáchová, která ten večer obdrží platinovou desku, v součtu zlatých a platinových desek již jedenatřicátou.

Postavy ožijí ve 3D představení

V letošním slavnostním roce si divadlo dopřálo jednu technickou lahůdku. V lednu natočilo divadlo hru „Hurvínkův Mikuláš“ na záznam 3D. „Je to unikát v celosvětovém měřítku, protože je to poprvé, kdy se divadlo představí na plátně v trojrozměrné podobě. Film bude vydán i jako první české DVD v 3D podobě,“ vysvětluje autorka hry Helena Štáchová. Filmová premiéra je plánovaná na Den dětí na Filmovém festivalu ve Zlíně. Potom bude film uváděn v 3D kinech v dopoledních hodinách pro školáky a děti z mateřských škol po celé republice. „Součástí filmu bude i upoutávka na chystaný 3D animovaný velkofilm s našimi loutkovými postavami, na kterém pracujeme s účastí mezinárodních animátorů. Premiéra by měla být za dva až tři roky,“ slibuje ředitelka.

Hosté na scéně

Výhledově by se na scéně divadla mohli objevit i hosté: „Některá divadla nedisponují takovým zázemím jako nyní my. Proto je zde možnost inscenovat některá představení na naší scéně. Možnosti spolupráce jsou dosud v jednání,“ uvedla ředitelka.

Den otevřených dveří
v divadle Spejbla a Hurvínka se koná 11. dubna od 9 do 13 hodin

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz