www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky





2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

201004.pdf
(formát PDF, velikost 6.5 MB)

Praha 6 vítala jaro farmářskými trhy

Praha 6 granty podpořila kulturní a zájmovou činnost

Městská část pomůže sportovním klubům

Šestku by mělo hlídat více strážníků

Gymnázium Nad Alejí má moderní genetickou laboratoř

Zimo: Shoř a už se nevracej

Devadesátej v Popmuseu

Modrovous v Dejvickém

Jarní akce na Hanspaulce

Vlastivědné vycházky

Jak chránit životní prostředí

Děti z Motýlku zahájily výstavu

Školáci dumali nad figurkami

Kardinál Vlk požehnal vchod do kostela

Šestka se po zimě uklízí

Hřiště s posilovnou bude na Červeném vrchu

Divadlo má důvod k oslavám, čeká je řada výročí

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Praha 6 hledá slavná jména pro platany

Školáci z Prahy 6 začnou s výukou jazyků o dva roky dříve

Vydávají se voličské průkazy

IK na Petřinách znovu v provozu

Budoucí Centrum 6 registruje podnikatele

Elektronické služby sbíraly ceny

Mluvčího Prahy 6 ocenila veřejnost

Zoubky jako perličky

Výluky i jízdní řády v interaktivní mapě

Zavřená Patočkova trápí i chodce i místní, radnice to řeší

V Břevnově roste nový domov pro seniory

Spejbl s Hurvínkem mají opravenou scénu, potěší to malé diváky

Domov a klášter dostaly peníze z dražby

V Břevnově roste nový domov pro seniory

Dvěstě seniorů může najít již v květnu příštího roku své zázemí v novém domově, který se staví v Břevnově v ulici Za Kajetánkou. Moderní dům tak rozšíří kapacitu Domova Elišky Purkyňové z Dejvic, jehož je další budovou. Základní kámen byl položen v březnu.

Nový dům poskytne kvalitní technické a ergonomické zázemí, které umožní poskytovat odpovídající komplexní služby. Svým pojetím se hodlá zaměřit nejen na práci se samotnými seniory, ale s celými rodinami a sociálním zázemím. „Naším cílem je zkompletovat celou škálu služeb pro seniory a jejich rodiny, aby zvládaly péči o své seniory, a nabízet tu nejvhodnější službu tak, aby zůstaly zachovány rodinné vazby,“ řekla při slavnostním poklepání základního kamene ředitelka Domova Elišky Purkyňové Eva Kalhousová, která společně se starostou Tomášem Chalupou přesvědčila vedení hlavního města o nutnosti investovat do bydlení pro seniory. „Když se podíváme na statistiku, tak dobrá zpráva říká, že se dožíváme čím dál vyššího věku, ta horší je, že v roce 2014 se poprvé počet seniorů vyrovná počtu dětí a v roce 2065 ten poměr bude tři ku jedné. Chceme-li tedy nabízet adekvátní péči o seniory, tak nezbývá, než začít stavět,“ prohlásil primátor Pavel Bém. Výstavba nové budovy přijde hlavní město na 248 milionů korun. Starosta Chalupa ocenil, že se pro nový domov podařilo najít místo, kde senioři mohou zůstat v centru dění a ne někde na odloučeném místě: „Nedaleko je klášter, poliklinika, v sousedství škola,“ jmenoval výhody nového místa. „Bude to úžasný dům pro úžasné lidi,“ říká starosta.


Pokoje dle potřeby

Čtyřpodlažní novostavba ve tvaru U nabídne 200 nových lůžek v 89 pokojích. V přízemí budovy budou umístěny obslužné prostory – rehabilitace, denní stacionář, stravovací prostor s jídelnou, ordinace lékaře, kadeřnictví či ergoterapie. Ve vyšších podlažích budou obytné prostory pro rezidenční a odlehčovací službu a pokoje zvláštního režimu. Tyto budou uzpůsobeny podle potřeb a zdravotního stavu klientů, např. pro klienty s psychiatrickým onemocněním, demencí, Alzheimerovou chorobou. Obytné jednotky budou pro 20 – 28 klientů, každá bude mít sesternu a jídelnu s malou kuchyňkou. Tento rodinný typ uspořádání má za cíl navodit pocit domova a bezpečí. Kapacity pokojů a lůžek nejsou pevně dané, obytnou buňku bude možné variabilně obměňovat.

Součástí nabízených služeb bude i odlehčovací služba. To je režim, kdy senior přijde do domova na krátkou dobu, pokud se o něj jeho rodina nemůže starat, například o dovolené. Službu nabízí domov již v Thákurově ulici v Dejvicích, kde se díky rekonstrukci půdy financované hlavním městem znásobila kapacita lůžek z 9 na 19.

Domov pro seniory Elišky Purkyňové je momentálně umístěn ve dvou objektech – v ulici Šolínova 3 a Thákurova 10 s celkovou kapacitou 255 lůžek. Obě budovy jsou však zastaralé, seniorům slouží již od 20. let minulého století. V Šolínově ulici se počítá s rekonstrukcí objektu, ten by měl poté opět sloužit sociálním službám. Rekonstrukce Thákurovy probíhá za plného provozu. Zde se plánuje výstavba terasy pro imobilní obyvatele, zateplení celého objektu a úprava interiérů.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz