www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200912.pdf
(formát PDF, velikost 4.4 MB)

Dražba vánočních stromků podpořila LDN v Praze 6

Bezpečněji přes Evropskou

Chřipka zavřela školu na čtyři dny

Sněhová pohotovost má první zájemce o úklid sněhu

Praha chystá nový územní plán

Strom zdobí práce dětí

Školka Bubeníčkova má nové oddělení

Babyboom nepolevuje, přetlak vyřeší nové školky

Výročí svobody připomenula výstava Pohledy 1989

Wizz Air a Lufthansa jsou ohleduplní dopravci

Školáci zkoušeli totalitní školu

Perníkový Betlém zavoní u sv. Matěje

Neobyčejný životní příběh první české pilotky

Strahovský klášter představí pohádkové loutky

Ulice se připravuje na zátěž

Praha 6 koupila zpět kousek břevnovské pláně

Hrdinství studentů se poklonili u památníku v Ruzyni

Advent v Písecké bráně

prosinec 2009 DDM U Boroviček na Bílé hoře zve na akce

Dům dětí a mládeže hlavního města Prahy

Hendikepovaný cyklista Ježek mistrem světa

Řidiči zkoušeli jet podle pravidel

Vlastivědné vycházky

Výstava „Blízké vzdálenosti“ zavítala na Letiště Praha

Pozvánky na školní Vánoční akce

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Úřad se vrací do opravené radnice

Rekostrukce radnice stojí víc peněz, ale je lepší

V Písecké bráně začal Advent

Praha 6 vyhlašuje boj hazardu

Neobyčejný životní příběh první české pilotky

Mezi osobnosti, jejichž jména a osudy vytlačil čas do pozapomnění, patří prv ní česká pilotka Božena Laglerová–Peterková. Půvabná a zá roveň nekonvenční žena, jejímuž pilotnímu umě ní se obdivovalo obecenstvo nejen v Ev ropě, ale i v zámoří. Ve vrcholné části svého života bydlela v Praze 6, kde později našla i místo svého posledního spočinutí. Pilotní průkaz získala již v roce 1911 jako první Češka a jako třináctá žena na světě! Její české prvenství vyniká i v tom, že další pilotku jsme měli až po sedmnácti letech.

Dodnes málo známá, ale nesporně pozoruhodná životní cesta Boženy Laglerové vedla ve zvláštním napětí mezi uměním divadelní pěvkyně a nadšené letkyně. Narodila se 11. prosince 1886 v Praze a jak uvádí Hanuš Salz, autor nedávno vydané knihy La Avia- dora (více na www.ostrov-knihy.cz), její životní program jako zdrcující většiny českých měšťanských dívek z počátku dvacátého století byl dán předem: „Trochu se naučily vést domácnost, trochu šily a pletly, trochu brebentily německy nebo i francouzsky, trochu brnkaly na klavír...“ Ale především měly upoutat pozornost ekonomicky perspektivních nápadníků a budoucím sňatkem se zajistit. Svébytné postavení žen se teprve začínalo těžce prosazovat.


Letadlo s figurínou Boženy Laglerové v německém muzeu.

Slečna Božena si však kromě nadprůměrného hudebního nadání přinesla na svět velkou vůli pro osobní sa mostatnost. V roce 1906 absolvovala pěvecké oddělení pražské konzervatoře, pak rok – na dívku své doby netradičně – studovala na sochařském oddělení prof. Drahoňovského na umělecko- průmyslové škole a od podzimu 1908 dostala šanci sólistky v novém Vinohradském divadle. Po dvou rocích odjíždí za podpory rodičů do Paříže pokračovat ve studiích zpěvu (zletilosti se v Rakousko-Uhersku dosahovalo až ve čtyřiadvaceti). V roce 1910 se již aktivně projevuje její zájem o aviatiku, který v květnu 1911 vrcholí prvním po kusem získat průkaz pilotky. Bohužel však zkušební let končí havárií a těžkým úrazem, málem smrtí. Havárie ostatně v začátcích letectví byly na téměř běžném pořádku. Jenže mladá žena se nevzdává a již na podzim znovu usedá do letounu Grade, jakéhosi předchůdce dnešních ultralehkých strojů, a zkoušky úspěšně složí. Nebýt zdržení daného zmíněnou nešťastnou havárií, bylo by její světové postavení mezi ženami pilotkami ještě výraznější.


Božena Laglerová v blíže neurčené divadelní roli.

 Létání mladou ženu plně uchvátí. Jen stručně připomeňme, že se účastní leteckých soutěží a již v dubnu 1912 se vydává na Kubu, Haiti a do USA, aby předváděla své umění na okřídlených strojích. Její pilotní kariéru však provází řada velmi dramatických událostí, včetně hrozících soudních doher, takže například z Haiti musela členu svého týmu pomoci v útěku, aby nebyl vystaven nespravedlivému stíhání...

Po návratu do vlasti B. Laglerová dál žila a působila v Praze a dál se věnovala pěvectví i letectví. Přestala sice létat, ale významně propagovala aviatiku a pracovala mezi čelnými funkcionáři leteckých organizací. Dostalo se jí velkého uznání mnoha odborníků a na vždy jí náleží místo mezi předními průkopníky českého letectví.

Božena Gabriela Věnceslava Laglerová–Peterková zemřela 8. října 1941 a je pochována na hřbitově v Praze 6 – Bubenči (část II, odd. 5, hr. č. 85).


Původní podoba hrobu Boženy Laglerové. U hrobu vzpomíná manžel.


Pilotka Laglerová před letadlem Grade.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz