www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200911.pdf
(formát PDF, velikost 3.1 MB)

Praha 6 má vlastní plán, jak zajistit úklid sněhu v nových podmínkách: Sněhovou pohotovost

Posvícenské veselí narušila nehoda

Boží muka zpátky na Břevnově

Sedmihlásek dává radost již 35 let

Další zachráněná památka: Kaple sv. Michala na Pernikářce

Věda a slavná stavba Prahy 6

Pozvánka do světa badatelů

Vlastivědné vycházky

Caramelka tančí přes oceán do Prahy

Dům dětí a mládeže hlavního města Prahy - Stanice techniků

DDM U Boroviček na Bílé hoře

Radnice Prahy 6 myslí na seniory, ti se bavili i sportovali

Senioři zkoušeli Unicurling

Výstava nabídne pohledy o dvacet let zpět

Nová Galerie Národní technické knihovny zve na scénografii

Roční školné získal malý Tomáš z azylového domu

Keplerovo gymnázium má novou tělocvičnu

ČVUT si polepšilo

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Razí se poslední část Blanky, tunel Brusnice

Trhliny s Blankou nesouvisí

Kolem Hradčanské autem jen Na Valech

Tramvajové spojení s Letnou obnoveno, linka X-1 se ruší

28. října si Praha 6 připomněla 91. výročí vzniku samostatného Československa

Chodníkový program se dostal přes sto hotových ulic

www.jakdoskoly.cz poradí rodičům školáků

Italské speciality nebudou

Granty na příští rok vyhlášeny, letos poprvé i na webu

Park Ve Struhách prolne člověka s přírodou po japonsku

Špagety ve školní jídelně servíroval známý kuchař

Kino Ořechovka se opravuje, otevře snad za půl roku

Jáma lvová pro talentované děti

Výstava německé malířky Sigrid Engelbrecht z partnerského města Bayreuthu

Praha 6 má vlastní plán, jak zajistit úklid sněhu v nových podmínkách: Sněhovou pohotovost

Starost o stav chodníků během zimy letos přebírá hlavní město. Na údržbu ale nemá peníze. O úklid více než 80 hektarů chodníků se tak musí postarat Praha 6. Městská část připravila vlastní projekt, jak úklid zajistit, zapojit se mohou i občané. Informovat se mohou na bezplatné lince 800 105 060.

Pokud 15. listopadu (začátek zimní údržby) napadne sníh a zasype chodníky v Praze 6, mohou majitelé domů zůstat sedět doma a hrábla a lopaty nechat ve sklepě. Odpovědnost za škody způsobené neschůdným chodníkem podle novely zákona už nemají oni, ale jejich vlastník. A tím je v největší míře hlavní město. To však na úklid více než tisíce hektarů chodníků nemá peníze. Na zimní údržbu komunikací pro pěší bylo dosud vynakládáno cca 135 milionů korun, po přijetí novely je odhadován nárůst o miliardu korun. „Navýšili jsme pojistné plnění ze současných pěti milionů na desetinásobek. Z této částky se bude platit odškodné lidem, kteří kvůli sněhové nadílce uklouznou a zraní se,“ informoval tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

„Rozsah úklidu zajištěný magistrátem je nedostatečný. Víme, že strojové čištění je nejúčinnější, Prahu 6 by ale letos stálo neuvěřitelných 200 milionů korun. Proto jsem pověřil radního Zárubu o hledání úspornějšího, ale přitom účinného řešení. Navrhl z mého pohledu ambiciózní a logisticky velmi náročný projekt, který náklady snižuje až o 80 procent,“ domnívá se starosta Tomáš Chalupa.

Uklidí brigádníci

Praha 6 přichází s vlastním originálním plánem, jak celý systém zlevnit, a přitom mít uklizené chodníky. Na úklid sněhu najme brigádníky. „Budeme mít k dispozici 700 brigádníků, kteří budou držet tzv. „sněhovou pohotovost“ až do 31. března. Pokud začne sněžit, okamžitě nastoupí k úklidu,“ vysvětluje radní Jan Záruba novinku, kterou v Praze, ani v České republice dosud nikdo nevyzkoušel. Podobnou zkušenost mají jen v zahraničních městech, např. v New Yorku nebo Milwaukee.


Praha 6 zajistí brigádníkům nářadí a posypový materiál. Na jednu osobu tak vychází úklid přibližně 400 délkových metrů chodníku. Brigádníci si tak mohou vydělat pravidelně každý měsíc 2000 korun hrubého bez ohledu na to, jestli sněží, nebo ne. Další finanční bonus je v případě sněžných dnů. „Celý úklid by se tak mohl zlevnit na 45 milionů korun, pokud k tomu přidáme i strojové čištění v nejfrekventovanějších oblastech, ušetříme tři čtvrtiny nákladů,“ sdělil Záruba. Se strojovým úklidem sněhu se počítá na přibližně dvaceti procentech území Prahy 6. Radní také slíbil, že nedojde k rozšíření počtu cest, které se v zimě neudržují. „Úklid bude zajištěn rovnoměrně, aby nedošlo k disproporci mezi některou z oblastí. Neudržovaných cest bude stejně jako vloni,“ slíbil. O „sněhovou pohotovost“ je zájem, první brigádníci z řad studentů se již sami hlásí, počítá se i s tím, že úklid sněhu bude zařazen i do systému veřejně prospěšných prací.

Zapojit se mohou i občané Prahy 6

Letošní zimní údržba, se kterou nemá městská část v takovém rozsahu zkušenosti, může být opravdu náročná. Radnice proto dává prostor i občanům, kteří si chtějí uklízet sami. „Projekt Sněhová pohotovost v podstatě navazuje na to, co většina občanů v zimě dělala každoročně až do minulého roku. Sami uklízeli před svými domy. Letos proto občany oslovujeme s žádostí o pomoc a nabízíme i možnost zajímavého přivýdělku,“ sděluje radní Jan Záruba.

Lidé se mohou hlásit na radnici, k dispozici dostanou nářadí a za práci dostanou zaplaceno. Zároveň mohou za pronájem nabídnout své prostory, např. sklep, k dočasnému uskladnění nářadí a posypového materiálu.
Městská část konzultovala svůj záměr s obyvateli z různých částí Prahy 6. Lidé vítají možnost postarat se o chodníky v místě svého bydliště a ještě si přivydělat. Největší zájem je v oblastech se zástavbou rodinných domů. „Informace se občané dozvědí na bezplatné infolince 800 105 060, v informačních kancelářích a na stránkách www.snehovapohotovost.cz,“ informuje radní a dodává: „O náš systém již projevily zájem i jiné obce.“

Úklid sněhu bude Praha 6 v souladu s vyhláškou magistrátu zajišťovat podle stupňů důležitosti nejprve u budov úřadů, škol, zdravotních zařízení, stanic metra nebo zastávek městské hromadné dopravy. Schůdnost chodníků má být zajištěna od 7 do 17 hodin, a to do 12 hodin od chvíle, kdy napadne sníh. Pro ostatní chodníky platí vyhláškou daný limit 48 hodin od prvních závějí. Průměrný počet sněžných dní je v Praze třicet tři.


Majitelé přilehlých nemovitostí už za stav chodníků neodpovídají. Radnice Prahy 6 je ale vyzývá ke spolupráci na úklidu sněhu. Za to jim zaplatí.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz