www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200910.pdf
(formát PDF, velikost 3 MB)

Areál pro bruslaře se zvětší, klášter v Břevnově se otevře lidem

Skvosty architektury v Písecké bráně

Vypich si prošel zatěžkávací zkouškou: Kabát, Bitva na Bílé hoře nebo otevření obchodu

Na Vypichu se už nakupuje

Bitvu na Bílé hoře znovu vyhráli císařští vojáci

Seniorfitnes od října v plném nasazení

Kytara napříč žánry: blues nebo niněra

Nejlepší učitelé převzali ceny

Výstava v KC Kaštan „Devětaosmdesátej“

Den sportu Prahy 6 na Ladronce a na Markétě v sobotu 3. října

Pražská 50 má nový traťový rekord

Děti z dětských domovů zažily sportovní den

Na nové čestné občany může být Praha 6 hrdá

Řidiči cyklopruhy příliš nerespektují

Do světa badatelů z Petřin

Výstava k výročí samostatnosti Československa

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Praha 6 trvá na železnici v tunelu, i když se zatím stavět nebude

Zastupitelé jednali v knihovně

Praha 6 přispěla na sport

Světélka se vrátí na přechod

16. Břevnovské posvícení 10. – 11. 10.

Na jazykové kurzy letos vyjelo třikrát více dětí

Šárecký potok se odkrývá, ruzyňští nesouhlasí

Obce jsou v pohotovosti: hlídají, zda mají lidé na letišti práci

V Praze 6 bude nový Domov pro seniory

Jakobína v Šárce zhlédly tisíce lidí

Nová dominanta Dejvic již slouží čtenářům

Dny seniorů 3. a 4. října

Nová dominanta Dejvic již slouží čtenářům

Národní technická knihovna slouží veřejnosti. 9. září slavnostně přestřihli pásku ministryně školstvi Miroslava Kopicová, ředitel knihovny Martin Svoboda a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Ten předal při slavnostním otevření řediteli knihovny unikátní dárky obohacující archiv knihovny.

„Dlouho a obtížně jsme pátrali v jedenapůlmiliónovém fondu knihovny, které technické publikace zde chybí. Bylo to těžké, ale nakonec jsme našli," řekl Chalupa při předávání dárků. Díky tomu je knihovní fond bohatší o unikátní publikaci z limitované edice od architekta Rostislava Šváchy „Lomené, hranaté a obloukové tvary“, která pojednává o českém kubismu a je v české i anglické verzi. Druhým darem byly původní plány Průmyslového paláce na pražském Výstavišti z roku 1891. Jediný exemplář stavebních plánů vlastní magistrát, který je pouze pro tuto příležitost převedl do elektronické podoby.

Krásná a účelná
Budova snese to nejpřísnější hodnocení. „Jedná se o první knihovnu v zemi, která je stavěna podle západoevropských standardů,“ upozornil ředitel NTK Martin Svoboda. Nejrevolučnější je podle něj zejména dostatek prostoru, který tak poskytuje návštěvníkům ojedinělý komfort. Očekává se, že knihovnu ročně navštíví kolem 900 tisíc lidí, kteří v ní naleznou prostor pro studium a vzájemnou komunikaci. „Uživatel se stane zákazníkem, který má možnosti svobodné volby, kde a kdy využívat informační zdroje knihovny nebo ji využívat jen jako svůj druhý, hi–tech obývák,“ uvedl ředitel Svoboda. V celém objektu je WiFi signál, 250 počítačů pro veřejnost, noční studovna, možnost samoobslužného vypůjčování a vracení knih, ale také kavárna.

Ministryně školství Kopicová upozornila na nový a nestandardní způsob financování, díky kterému mohla knihovna vyrůst. Stavba přišla na 2,25 miliardy korun. Částku však bude stát splácet soukromému investorovi ještě několik let.

Praha 6 získala v technické knihovně nádhernou dominantu. „Jsem rád, že našla svůj domov právě v naší městské části a navíc sem jako stavba skvěle zapadá,“ řekl starosta, který ocenil, že budova není kopií, ale současnou odvážnou moderní stavbou,“ řekl starosta. „Vysoké školství je nedílnou součástí Prahy 6 a například v celé Praze je víc vysokoškolských studentů na počet obyvatel než v Londýně,“ upozornil Chalupa.

Nositelé Nobelovy ceny pod jednou střechou
Společně s Národní technickou knihovnou se otevřely též dveře nové pobočky městské knihovny v Praze 6, která po letech hledání prostor dostala kvalitní zázemí. Do provozu ji uvedla náměstkyně primátora pro školství Marie Kousalíková a ředitel Městské knihovny Řehák. „Pod jednou střechou tak bude možné nalézt jak díla obou českých nositelů Nobelovy ceny, Jaroslava Heyerovského a Jaroslava Seiferta,“ upozornil. Prostor knihovny se zvětšil z 250 na 930 čtverečních metrů. Zastupitelé Prahy 6 na zářijovém jednání ocenili nové řešení a rozhodli se na provoz knihovny přispívat částkou 350 tisíc korun.

V 5. patře knihovny pak návštěvníci naleznou fondy ČVUT a VŠCHT. Rektor vysokého učení Václav Havlíček si při otevření knihovny posteskl, že se nepodařilo podle původního záměru spojit fondy pod jednu organizaci a knihovny obou vysokých škol jsou v budově pouze v nájmu.

Ředitel NTK Martin Svoboda, ministryně školství Miroslava Kopicová a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa měli čest slavnostně otevřít novou knihovnu.

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz