www.praha6.cz
email


PRAHA 6.CZ
Aktuální číslo Šestky

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000


prosinec
listopad
říjen
září
červenec
červen
květen
duben
březen
únor
leden

200909.pdf
(formát PDF, velikost 5 MB)

Praha 6 žije kulturou, jedna akce střídá druhou

Otevírá se Národní technická knihovna, dejvičtí budou mít novou pobočku městské knihovny

Senioři mohou obědvat v jídelnách levněji

Seniorfitnes posílí kondici

Mezi černou a bílou

Šílenství se loučí s DD, vystřídá jej Kostra Nostra

Semafor oslaví padesátku Kyticí

Tatran obstál v nabité konkurenci na Chance Czech Open

Poprask vypukne již v září na Kotlářce

6. ročník Vypich 2009

18. Šárecký okruh

2 míle s úsměvem

5. Husky mistrovství světa ve woodkopfu na Ladronce

Vlastivědné vycházky

11. ročník AUTHOR Pražské padesátky

Kolo může i do dalších tramvají

Část MÚK Malovanka je definitivní

Slovo starosty Tomáše Chalupy pro Šestku

Radnice deregulovaný nájem plošně nezvýší

Praha 6 poskytne slevy z nájemného podnikatelům kvůli výstavbě Blanky

Městská policie se vrací na Dědinu

Kabát slaví 20 let na Vypichu, částečně omezí dopravu

Vydávají se voličské průkazy k předčasným volbám

Výměna bytů: zájem je malý a hlavně o Břevnov

ZŠ Interbrigády otevírá školku, opravy se chýlí ke konci

Tomíčkův memoriál i Moto den ozdobí oslavy Dne Prahy 6

K upravenému vnitrobloku pomohla radnice

Nejlepší stavby Prahy 6: nejdříve v bráně, pak v Bruselu

Cvičení ve vodě zaujalo

Praha 6 je na Facebooku

Pod dlažbou v Terronské byla kostra

„Nahé dámy musely stát z boku,“ vzpomíná Jiří Winter Neprakta

„Nahé dámy musely stát z boku,“ vzpomíná Jiří Winter Neprakta

Je jednou z nejvýraznějších osobností českého kresleného humoru, ilustroval přes 35 tisíc kreslených vtipů, knih, kalendářů nebo pohlednic. V červenci Jiří Winter Neprakta oslavil 85. narozeniny. Praha 6 mu k tomuto jubileu připravila v září výstavu v Písecké bráně.

Tam se například návštěvníci dozvědí, jak vznikl jeho pseudonym, Neprakta. Všech 150 vtipů, které si lidé mohou v Písecké bráně do poloviny měsíce prohlédnout, Jiří Winter Neprakta sám pečlivě vybíral mezi stovkami obrázků a vtipů, které má ve svém domě na Ořechovce, kde léta žije. „Vybíral jsem hlavně podle kvality obrázků, aby byly pěkné a barevné,“ říká kreslíř. Na Ořechovce nejen žije, ale také tvoří. Přestože nyní již vtipy nepublikuje, každý den dopoledne několik hodin kreslí, někdy i odpoledne. „Dříve jsem nakreslil třeba tři vtipy denně, dnes, když už nepublikuji, tak si s tím hraju a kreslím vtip dva tři dny,“ říká s tím, že v Čechách v současné době žádný humoristický časopis nevychází.

Podle kreseb rozložených po stole ateliéru jej bystrost a humor neopouští. A kde bere inspiraci? „Člověk se dívá kolem sebe a vidí například ženu, jak je oblečená, co má na sobě, já se dívám, co tam nesedí a musím na to nějak reagovat,“ svěřuje se Neprakta.

Od roku 1948, kdy publikoval svoji první kresbu, jej práce nepřestala bavit. Nechybí mu ani životní nadhled. „Po válce jsem se vrátil z kriminálu (byl zavřený za přechovávání zbraní, pozn. red.), ten konec byl hodně špatný. A jak válka skončila, v tom okamžiku jsem si myslel, že už se mi nemůže nic stát. A ten pocit mám pořád,“ vzpomíná.

Častými tématy jeho vtipů jsou historie, erotika, příroda a zvířata, hlavně psi a myši, a strašidla. Sám říká, že původně ani nechtěl být kreslířem vtipů. Chtěl být přírodovědcem, který si svoje odborné publikace bude doprovázet vlastními kresbami. „Mám zvířata moc rád. Studoval jsem v Praze přírodovědeckou fakultu. Některé odborné knihy jsem ilustroval,“ říká. Kreslenými vtipy se ale dalo dobře uživit. „Poptávka pořád převyšovala nabídku,“ dodává na vysvětlenou.

Jeho nejoblíbenějším námětem zůstává erotika. Snad každý si vybaví oblé prdelky a plná ňadra jeho kreslených dam. „Jednou si ke mně přišel pro podpis asi šestiletý chlapec s knihou se samými vystříhanými erotickými vtipy. Že ho posílá tatínek, který říká, že kreslím nejkrásnější prdele z celýho Dikobrazu. A kluk říká: jak se na to dívám, tak mu musím dát za pravdu,“ vybavuje si. Jiří Wintr vzpomíná také na doby, kdy kreslit do vtipu nahé paní nebylo úplně korektní. „Nahou dámu otiskli jenom za příznivé politické situace. Do Dikobrazu jsem je ale stejně musel různě natáčet, aby stáli jen bokem nebo zezadu, to se jim zdálo lepší. Po revoluci už se pak mohlo všechno, ale to zase sex kreslil každý, tak mne to přestalo bavit. A proto ty noviny zanikly, byli tam jen ožralci a sex,“ vzpomíná mimo jiné ilustrátor Černých baronů, knihy Miloslava Švandrlíka. S ním také léta tvořil au-
torskou dvojici kreslených vtipů.

Celoživotní zálibou Jiřího Wintera je sbírání strašidel a orientálních masek všeho druhu, kterých má plný dům. „Kamarádi a známí mi je vozili různě ze zahraničí. Třeba tahle je z Tibetu, tam jsem nikdy nebyl,“ ukazuje na obrovskou lebku ve skleněné vitríně na stěně. „Kdyby mi ženská řekla: buď strašidla, nebo já, tak by vyhrála strašidla,“ tvrdí s úsměvem a vzpomíná na svoji tolerantní ženu Jiřinku, která se se strašidly snesla pod jednou střechou.

Na vernisáž v Písecké bráně se Jiří Winter Neprakta nepodívá kvůli svému zdravotnímu stavu. Pohybuje se převážně v kolečkovém křesle. Ale pokud by někdo chtěl autogram, rád ho přivítá ve svém domě na Ořechovce v Cukrovarnické 11.

Výstava se koná do 15. 9. denně, mimo pondělí, od 13 do 19 hod.


Pracovní stůl Jiřího Wintera: v 85 letech denně stále kreslí vtipy


„Sire, zprávy z bojiště jsou rozporné! Jeden posel tvrdí, že jsme poraženi na hlavu, a druhý, že jsme dostali na prdel!

 
© NOVINY MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 6
Šestka
oficiální noviny městské části Praha 6
náklad: 56 000 výtisků
vychází 11x ročně
Registrační číslo MK ČR 13180
Od března 2014 vydává:
Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
IČ: 00063703
tel. 220 189 111
www.praha6.cz